خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6094
شماره مدرک : ‭ط۳۷۳‬
سرشناسه : ازگلی، گیتی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی نگرش و رضایت نسبت به رابطه جنسی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭۱۳۷۹ ‬/ گیتی ازگلی، شهناز ترک زهرانی؛ همکاران طرح ناصر والایی، کتایون خوشابی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، مرکز بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف: مسئله رضایت رابطه جنسی (ارگاسم‭(‬ یکی از نیازهای فیزیولوژیک می باشد. باتوجه به گزارشات متفاوت از شیوع آن و عدم اطلاع از وضعیت واقعی آن پژوهشی به منظور تعیین نگرش و رضایت نسبت به رابطه جنسی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۹ ‬انجام شد. مواد و روش : تحقیق به روش توصیفی بر روی‭ ۴۰۶ ‬زن مراجعه کننده به‭ ۲۵ ‬مرکز که به روش نمونه‌گیری تصادفی چند مرحله‌ای انتخاب شدند انجام گرفت. میزان نگرش را برمبنای شاخص‌های رابطه جنسی و اهمیت رابطه جنسی وقتی از زندگی مشترک ، رابطه جنسی و لذت جنسی مردان ، مقدمات رابطه جنسی ، رابطه جنسی و خواست زنان و ... و رضایت را براساس رابطه جنسی و شروع کننده ، رابطه جنسی و معاشقه رابطه جنسی و احساس چندش شدن ، رابطه جنسی و احساس لذت توام با انقباض و انبساط ، رابطه جنسی و احساس آرامش ، ... می باشد. براساس یک مطالعه میزان روایی و پایایی پرسشنامه تعیین شد و‭ ۹۵ ‬درصد بدست آمد که با مراجعه ماماهای کارشناس ارشد مامایی به مراکز منتخب و تعیین نگرش و رضایت در فرم اطلاعاتی ثبت گردید و با آمار توصیفی ارائه گردید. یافته‌ها: تحقیق روی‭ ۴۰۶ ‬نفر با سن مورد بررسی‭ ۲۹/۱+-۶/۸ ‬سال و سن همسران آنها‭ ۳۴/۵+-۰/۸ ‬و مدت ازدواج‭ ۹/۱+-۷/۱ ‬و اکثریت وضعیت اقتصادی و اجتماعی متوسط انجام شد. تحقیق نشان داد‭ ۶۳/۵ ‬درصد افراد مورد بررسی رضایت از رابطه جنسی نداشته‌اند و‭ ۸۵/۲ ‬درصد زنان نگرش مثبت نسبت به رابطه جنسی دارند در مورد عوامل مرتبط با افزایش سن تا‭ ۳۰ ‬سال ارگاسم بیشتر است اما بعد از آن کاهش می یابد. با افزایش سن خانمها هنگام ازدواج میزان نگرش مثبت نسبت به رابطه جنسی افزایش می یابد. مدت ازدواج با نگرش رابطه ندارد و با رضایت رابطه معکوس دارد ۰/۰۵)‭.(p <‬ وضعیت اقتصادی و اجتماعی با ارگاسم و نگرش رابطه معنی‌دار آماری دارد ‭۰/۰۵)‬‭Saticfaction, Orgasm, Sexual Function .(p <‬ نتیجه‌گیری و توصیه : مسئله عدم رضایت جدی است و مشکل مطروحه بشدت وجود دارد با توجه به گستردگی مسئله و اهمیت آن انجام پژوهشهایی برای تعیین محتوا ، زمان و مکان آموزش و آموزش دهنده پیشنهاد می شود.
موضوع : ‭Socioeconomic Factors‬
موضوع : ‭Attitude‬
موضوع : ‭Orgasm‬
موضوع : ‭Sexual Dysfunction, Psychological - epidemiology‬
موضوع : ‭Personal Satisfaction‬
موضوع : ‭Sex Behavior - psychology‬
موضوع : ‭Sex - female‬
توصیفگر : امور جنسی - زنان‭Sex - female‬
توصیفگر : رفتار جنسی - روان شناسی‭Sex Behavior - psychology‬
توصیفگر : رضایت شخصی‭Personal Satisfaction‬
توصیفگر : اختلالات کنشی جنسی و روانشناختی - اپیدمیولوژی‭Sexual Dysfunction, Psychological - epidemiology‬
توصیفگر : اوج لذت جنسی‭Orgasm‬
توصیفگر : نگرش‭Attitude‬
توصیفگر : عوامل اجتماعی اقتصادی‭Socioeconomic Factors‬
شناسه افزوده : ترک زهرانی، شهناز ، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)