خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6095
شماره مدرک : ‭ط۵۱۱‬
سرشناسه : حاتمی، مهرانگیز، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژی، عوامل خطر‭(Risk Factor)‬ و عوارض همراه با حاملگی آنانسفالی در یکصد و چهل و نه هزار متولدین سالهای‭ ۱۳۶۷-۱۳۷۰ ‬مراکز دانشگاهی تهران/ مهر انگیز حاتمی؛ همکاران طرح ناصر ولائی، محمود متین
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مراکز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید اکبرآبادی و میرزا کوچک خان‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : آنانسفالی ناهنجاری مادرزادی است که مشخصه آن عدم وجود یا عدم رشد جمجمه و نیمکره‌های مغز می باشد. این نقص تکاملی در ماه اول حاملگی صورت گرفته و ده هفته پس از شروع کامل و قابل تشخیص می باشد و ممکن است با دیگر آنومالیهای عصبی و یا خارج عصبی همراه باشد. شیوع بیماری از‭ ۳ ‬دهم تا‭ ۶ ‬در هزار تولد گزارش شده است. مرگ اجتناب ناپذیر نوزاد سبب می گردد که فعلا هیچگونه اقدامی جهت احیاء و تجدید حیات آنانسفالی صورت نگیرد. آنانسفالی بعلت همراهی با هیدرآمنیوس ، امکان جدا شدن زودرس جفت ، پارگی ممبرانهای جنینی ، نمایش و قرار ناثابت جنین ، مالفرماسیونهای جنین ، خونریزی بعد از زایمان و ... بعنوان حاملگی پرخطر محسوب می گردد. علت اصلی آنانسفالی ناشناخته است ولی عوامل جغرافیایی ، ژنتیک ، فاکتورهای مادری (سن ، تعداد حاملگی ، کمبود‭(Trace Element‬ ، عوامل محیطی (مصرف داروها ، مسائل اقتصادی ، رژیم غذایی ، اشعه‭(...‬ را بعنوان‭Risk Factor‬ گزارش کرده‌اند و نیز نشان داده‌اند که امکان عود در حاملگیهای بعدی نیز وجود دارد. بمنظور تعیین اپیدمیولوژیک آنانسفال ، این تحقیق روی تعداد‭ ۱۴۹۴۰۸ ‬نوزادی که طی اول سال‭ ۱۳۶۷ ‬تا اول سال‭ ۱۳۷۰ ‬در مراکز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مراکز بهداشتی و درمانی شهید اکبرآبادی و میرزا کوچک خان تهران ، بروش‭Existing Data - Study‬ انجام و متعاقب آن یک مطالعه‭Retrospective Study‬ برای تعیین‭Risk Factor‬ آن روی تعداد‭ ۱۰۵ ‬نفر از مادران مورد و شاهد انجام گرفت. گروه شاهد مادرانی بوده‌اند که از نظر محل زندگی ، زمان و مکان زایمان و سن شبیه مادران گروه آنانسفال بوده ولی بچه‌های سالم را زایمان نموده‌اند. تحقیق نشان داد که شیوع نوزادان آنانسفال‭ ۲۳ ‬صدم در هزار که از حداقل‭ ۱۷ ‬صدم در هزار در بیمارستان میرزا کوچک خان تا‭ ۱/۲۶ ‬در هزار در بیمارستان شهداء تجریش وجود داشته است. در‭ ۳۴ ‬درصد موارد پس از تولد ، آنانسفالی تشخیص داده شده است ، در حالیکه در‭ ۳۹ ‬درصد موارد با سونوگرافی و‭ ۳۵ ‬درصد با رادیوگرافی و سونوگرافی و‭ ۲۶ ‬درصد فقط با رادیوگرافی ، قبل از تولد نوزاد و در طی حاملگی تشخیص آنانسفالی داده شده است. عوامل تعداد حاملگی و سابقه دوقلویی در فامیل بمیزان‭ ۴۰ ‬درصد ۰/۰۵)‭(p <‬ از‭Risk Factor‬ تولد نوزاد آنانسفال تلقی می گردد، ولی در این بررسی سن ازدواج مادر ، شروع اولین قاعدگی‭(Menarche)‬ ، گروه خونی مادر ، شغل پدر و مادر ، سابقه سقط در مادر ، نسبت فامیلی پدر و مادر و مصرف سیگار با تولد نوزاد آنانسفال در دو گروه اختلافی نداشته و یا در صورت وجود اختلاف از نظر آمای معنی دار نبود.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Pregnancy Complications - diagnosis‬
موضوع : ‭Monsters - epidemiology‬
موضوع : ‭Congenital, Hereditary, And Neonatal Diseases And Abnormalities‬
موضوع : ‭Neural Tube Defects - congenital‬
موضوع : ‭Central Nervous System Diseases - infant‬
موضوع : ‭Anencephaly - epidemiology‬
توصیفگر : آنسفالی - اپیدمیولوژی‭Anencephaly - epidemiology‬
توصیفگر : بیماریهای دستگاه اعصاب مرکزی - نوزاد‭Central Nervous System Diseases - infant‬
توصیفگر : نقص لوله های عصبی - مادرزادی‭Neural Tube Defects - congenital‬
توصیفگر : ‭Congenital, Hereditary, And Neonatal Diseases And Abnormalities‬
توصیفگر : جنین ناقصه الخلقه - اپیدمیولوژی‭Monsters - epidemiology‬
توصیفگر : عوارض حاملگی - تشخیص‭Pregnancy Complications - diagnosis‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
شناسه افزوده : ولائی، ناصر، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)