خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6103
شماره مدرک : ‭ط۱۲۱‬
سرشناسه : جدلی، فرزانه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : تعیین مقدار کلسترول، تری گلیسیرید،‭HDL‬ و محاسبه‭LDL‬ و نسبتهای مربوطه در جامعه نرمال‭ ۱۸-۴۵ ‬ساله ساکن تهران سال‭۱۳۷۳ ‬/ فرزانه جدلی، نسرین سیاح؛ همکار طرح ناصر ولایی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مناطق بیست گانه شهر تهران‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : ضرورت آگاهی از محدوده طبیعی فاکتورهای لیپیدی و لیپوپروتئینی به سبب رابطه اثبات شده و تنگاتنگ این فاکتورها با بیماریهای قلبی - عروقی و ایجاد آترواسکلروز و از سوئی ایجاد سرطان وافزایش مرگ و میر در کمبود برخی از این فاکتورها و وابستگی مقادیر این فاکتورها به عوامل متعددی چون وزن ، سن ، جنس ، فشارخون، مصرف الکل و سیگار و دارو ، ژنتیک ، رژیم غذائی و شرایط اقتصادی و فرهنگی سبب شد تا با انجام تحقیقی بر روی‭ ۲۰۰۰ ‬نفر انسان سالم‭ ۱۸-۴۵ ‬ساله در سطح شهر تهران به بررسی محدوده طبیعی این فاکتورها پرداخته تا شاید بتوانیم راهنمائی در تفسیر بهتر نتایج آزمایشگاهی باشیم. علاوه بر این در تحقیق حاضر با مقایسه حداقل دو روش اندازه‌گیری سه فاکتور کلسترول ، تری کلیسیرید و‭HDL‬ در مورد‭ ۳۰ ‬نمونه روش با صحت بالاتر مشخص شد که نتایج حاصل بدین شرح می باشد: - محدوده طبیعی کلسترول به روش آتریماتیک در افراد‭ ۱۸-۴۵ ‬ساله تهرانی‭ ۱۷۱+-۶۲ ‬میلیگرم درصد می باشد. - محدوده طبیعی تری گلیسرید به روش آتریماتیک در افراد‭ ۱۸-۴۵ ‬ساله تهرانی‭ ۱۱۲+-۶۸ ‬میلیگرم درصد می باشد. - محدوده طبیعی‭HDL‬ به روش سولفات منیزیم دکستران در افراد‭ ۱۸-۴۵ ‬ساله تهرانی‭ ۳۱+-۷ ‬میلیگرم درصد می باشد. ‭HDL و‬ در این افراد‭ ۱۱۸+-۶۲ ‬میلیگرم درصد طبیعی محسوب می گردد. - محدوده طبیعی‭(Risk Factor 1) LDL-CHDL-C‬ و‭(RF2)TCHDL-C‬ در این افراد به ترتیب‭ ۴+-۲/۷ ‬و‭ ۵/۸+-۲/۷ ‬می باشد. - بین دو روش مورد مقایسه در اندازه‌گیری کلسترول روش آتریماتیک باCV‭ ۱۹ ‬درصد در مقابل روش رنگ سنجی لیبرمن بوشارد با‭CV‬‭ ۲۰‬درصد از صحت بیشتری برخوردار است. - بین دو روش مورد مقایسه در اندازه‌گیری تری‌گلیسرید روش آتریماتیک دستگاهی با‭CV‬‭ ۳۱ ‬درصد در مقابل روش آتریماتیک دستی با‭CV‬‭ ۳۵ ‬درصد از صحت بیشتری برخوردار است. - بین دو روش مورد مقایسه در اندازه‌گیری‭HDL‬ روش رسوبی با‭CV‬‭ ۲۰ ‬درصد در مقابل روش اولتراسانتریفوژ با‭CV‬‭ ۲۲ ‬درصد از صحت بیشتری برخوردار است. مقادیر کلسترول ، تری گلیسرید ،‭LDL‬ و ریسک فاکتورهای قلبی در مردان بیش از زنان بوده و با افزایش سن فزونی می یابد ولی‭HDL‬ در زنان بیش از مردان بوده و رابطه همبستگی آن با سن بسیار ضعیف می باشد. توصیه می شود با توجه به اینکه اندازه‌گیری‭HDL-C‬ با متدهای رسوبی آزمایشی ساده و کم هزینه است ، به همراه تست کلسترول انجام گیرد چرا که کلسترول به تنهایی تصمیم گیری بر روی وضعیت بیمر را دشوار می سازد.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Laboratory Techniques And procedures‬
موضوع : ‭Triglycerides - blood‬
موضوع : ‭Lipoproteins LDL‬
موضوع : ‭Lipoproteins HDL‬
موضوع : ‭Cholesterol - blood‬
توصیفگر : کلسترول - خون‭Cholesterol - blood‬
توصیفگر : لیپوپروتئینها با چگالی بالا‭Lipoproteins HDL‬
توصیفگر : لیپوپروتئینها با چگالی پایین‭Lipoproteins LDL‬
توصیفگر : تری گلیسیریدها - خون‭Triglycerides - blood‬
توصیفگر : اقدامات و روشهای آزمایشگاهی‭Laboratory Techniques And procedures‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
شناسه افزوده : سیاح، نسرین ، مجری طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)