خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6115
شماره مدرک : ‭ط۵۲۹‬
سرشناسه : همتی، یحیی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی میزان شیوع، علل باکتریایی اسهال کودکان زیر‭ ۲ ‬سال شهر تهران و آنتی بیوگرام آن در تابستان‭۱۳۷۲-۷۳ ‬/ یحیی همتی؛ همکاران طرح گیتا اسلامی، محمد رضا مجید خوشخلق پهلویانی، سودابه طاهری، شهلا نفیسی، معصومه ابریشم چیان، آرزو طاهر پور، ساناز ممبن ابوالفتح
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران،‭ ۷ ‬بیمارستان در تهران‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : اسهال عفونی حاد یک شاخص مهم سوء تغذیه وعلت اصلی مرگ اطفال در بسیاری از کشورهای غیرپیشرفته می باشد. شناسایی صحیح ارگانیسم‌های مسبب بیماری ارزش زیادی جهت انتخاب عوامل ضدمیکروبی مناسب برای پیش آگهی و تحقیقات اپیدمیولوژی منابع عفونت دارد. بلایای پیشین نظیر تب تیفوئید ، دیسانتری اسیلی ، و با و غیره هنوز در کشورهای فقیر و درحال رشد مسئله‌ساز و جدی می باشد. در کشور ما ایران طبق آمار چندین هزار کودک سالیانه قربانی این بیماری به سادگی قابل پیش‌گیری و درمان می شوند. تحقیقات متعددی که بر روی این موضوع در کشورهای مختلف انجام یافته است موید اهمیت موضوع می باشد. این تحقیقات در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه برای اندازه‌گیری میزان شیوع و علل باکتریایی مولد اسهال آمارهای ناهمگونی را نشان می دهد که ناشی از سطح بهداشتی ، فرهنگ و آداب و رسوم و میزان درآمد اقتصادی هر جامعه می باشد. در آمریکا سالانه‭ ۳ ‬میلیون مراجعه کننده به مراکز بهداشتی در اثر ابتلاء به اسهال وجود دارد که از این میان‭ ۱۰۰۰۰۰ ‬نفر بستری می گردند. در کشورهای پیشرفته بالاترین آمار ابتلا به اسهال را به خود اختصاص می دهد ، در حالی که در سنگاپور گاستروآنتریت حاد‭ ۱۰ ‬درصد مراجعات ، اطفال را به واحدهای بهداشتی تشکیل می دهد و شایعترین عامل باکتریایی در اسهالهای باکتریال را سالمونلا تشکیل می دهند. با توجه به اهمیت موضوع جهت جلوگیری از قربانی شدن اطفال ضرورت انجام تحقیق در این مورد احساس شد تا شاید با انجام این پژوهش میزان شیوع بیماری را در جامعه بتوان سنجید و متعاقبا با تشخیص باکتریهای مسئول در بروز اسهال کودکان و نیزآنتی‌بیوگرام آنان بتوان علل شایع را تشخیص داد و نحوه صحیح درمان جهت بیماران اعمال نمود. به همین منظور به‭ ۷ ‬بیمارستان (امیرکبیر ، کودکان مفید ، مرکز طبی شهید دکتر حسن اهری ، لقمان حکیم ، لبافی نژاد ، شهید فیاض بخش ، مرکز طبیعی علی‌اصغر درشهر تهران‭(‬ مراجعه گردید واز‭ ۸۵۰ ‬نفر بیمار مبتلا به اسهال که سن آن‌ها زیر دو سال بود نمونه‌برداری گردید. سعی بر آن بود که تا حد ممکن از کودکانی که قبلا آنتی‌بیوتیک دریافت نکرده‌اند نمونه‌برداری شود ولی متاسفانه والدین آن‌ها یا از دادن اطلاعات خودداری می نمودند و یا آگاهی کاملی نداشتند.
موضوع : ‭Antibiotics‬
موضوع : ‭Bacterial Infection - child‬
موضوع : ‭Bacterial Infactions - epidemiology‬
موضوع : ‭Diarrhea - child‬
موضوع : ‭Diarrhea, Infantile - epidemiology‬
موضوع : ‭Diarrhea, Infantile - etiology‬
موضوع : ‭Diarrhea, Infantile - microbiology‬
توصیفگر : اسهال نوزادی - میکروب شناسی‭Diarrhea, Infantile - microbiology‬
توصیفگر : اسهال نوزادی - علت شناسی‭Diarrhea, Infantile - etiology‬
توصیفگر : اسهال نوزادی - اپیدمیولوژی‭Diarrhea, Infantile - epidemiology‬
توصیفگر : اسهال کودک‭Diarrhea - child‬
توصیفگر : عفونتهای باکتریایی - اپیدمیولوژی‭Bacterial Infactions - epidemiology‬
توصیفگر : عفونتهای باکتریایی - کودک‭Bacterial Infection - child‬
توصیفگر : آنتی بیوتیکها‭Antibiotics‬
شناسه افزوده : اسلامی، گیتا، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)