خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6116
شماره مدرک : ‭ط۳۰۵‬
سرشناسه : صفوی، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی دقت تشخیصی زوایای‭SNA‬ و‭SNB‬ در تعیین موقعیت فکین در بعد ساژیتال/ محمد رضا صفوی؛ همکار طرح بابک گودرزی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: تشخیصی‭Diagnostic‬
يادداشت : چاپی
چکیده : تعیین رابطه قدامی - خلفی فکین نسبت به قاعده جمجمه یکی از اهداف آنالیزهای سفالومتری بوده و در تشخیص ناهنجاریهای کرانیوفاسیال بکار می رود. زوایای‭SNA‬ و‭SNB‬ رایج‌ترین اندازه‌گیریهایی می باشند که بدین منظور به کار گرفته می شوند. از طرفی عوامل متعددی بر دقت این زوایا تاثیر می گذارند. تحقیقاتی هم که تاکنون انجام گرفته اعتبارهای مختلفی از‭ ۴۶ ‬تا‭ ۸۰ ‬درصد برای این زوایا اعلام کرده‌اند که لزوم انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه را می رساند. لذا هدف ما از انجام این تحقیق بررسی دقت تشخیصی زوایای‭SNA‬ و‭SNB‬ موقعیت فکین در بعد ساژیتال بود. روش تحقیق از نوع تشخیصی بود و در آن‭ ۱۱۷ ‬نفر ‭ ۵۰)‬پسر و‭ ۶۷ ‬دختر‭(‬ از بیماران‭ ۹ ‬تا‭ ۱۶ ‬سال مراجعه کننده به کلینیک تخصصی ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بین سالهای‭ ۱۳۷۴ ‬تا‭ ۱۳۷۹ ‬به روش تصادفی ساده انتخاب شدند. در این تحقیق از حداکثر آرای پنج ارتودنتسیت که با استفاده از سفالوگرامهای جانبی و آنالیز آن ، عکسهای خارجی دهانی (رخ ، سه رخ و نیمرخ‭(‬ و کستهای تشخیصی بیماران موقعیت هر یک از فکین رادر آنها بصورت یکی از حالات ارتوگناتیک ، پروگناتیک یا رتروگناتیک تعیین می کردند به عنوان استاندارد طلایی استفاده شد. سپس مقادیر زوایای‭SNA‬ و‭SNB‬ نمونه‌ها ، با این استاندارد طلایی مقایسه شد و میزان حساسیت ، ویژگی ارزش اخباری مثبت ، ارزش اخباری منفی و صحت این زوایا در تشخیص پروگناتیسم و رتروگناتیسم فک بالا و پایین محاسبه گردید. بدنبال آن منحنی‭ROC‬ برای این زوایا رسم گردید. میزان حساسی و ویژگی زاویه‭SNA‬ در تشخیص پروگناتیسم ماگزیلا به ترتیب‭ ۱۱/۱ ‬و‭ ۹۱/۹ ‬درصد و در تشخیص رتروگناتیسم ماگزیلا به ترتیب‭ ۵۰/۰ ‬و‭ ۶۶/۷ ‬درصد گزارش گردید. برای زاویه‭SNB‬ نیز حساسیت و ویژگی در تشخیص پروگناتیسم مندیبل به ترتیب‭ ۲۸/۶ ‬و‭ ۹۶/۹ ‬درصد و در تشخیص رتروگناتیسم مندیبل نیز به ترتیب‭ ۷۰/۴ ‬و‭ ۶۹/۸ ‬درصد گزارش گردید. یافته‌های این تحقیق نشان داد که زوایای‭SNA‬ و‭SNB‬ از دقت تشخیصی پایینی برخوردارند و توصیه می شود به تنهایی برای تشخیص قطعی اختلالات قدامی - خلفی فکین بکار برده نشوند. چنانچه دامنه نرمال محدودتر و با وسعت کمتر برای این زوایا در نظر گرفته شود ، دقت تشخیصی آنها تا حدی افزایش خواهد یافت.
موضوع : ‭Centric Relation‬
موضوع : ‭Jaw Abnormalities - diagnosis‬
موضوع : ‭Orthodontics, Corrective‬
موضوع : ‭Malocclusion - diagnosis‬
موضوع : ‭Craniofacial Abnormalities - diagnosis‬
موضوع : ‭Cephalometry - methods‬
توصیفگر : سفالومتری - روشها‭Cephalometry - methods‬
توصیفگر : ‭Craniofacial Abnormalities - diagnosis‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندانها - تشخیص‭Malocclusion - diagnosis‬
توصیفگر : ارتودنسی اصلاحی‭Orthodontics, Corrective‬
توصیفگر : ناهنجاریهای فک - تشخیص‭Jaw Abnormalities - diagnosis‬
توصیفگر : رابطه مرکزی فک‌ها‭Centric Relation‬
شناسه افزوده : گودرزی، بابک ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)