خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6119
شماره مدرک : ‭ط۳۴۴‬
سرشناسه : غلامی، غلامعلی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی وضعیتی بهداشت دهان و دندان و عوامل موثر بر آن در نوجوانان‭ ۱۳-۱۸ ‬ساله بی سرپرست مراکز بهزیستی شهر تهران در سال‭۱۳۷۵-۷۶ ‬/ غلامعلی غلامی، کتی کازرونی؛ همکاران طرح معصومه نوری، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به شیوع بالای پوسیدگی دندانی و بیماری ژنژیویت در سنین نوجوانی و با در نظر گرفتن اینکه همیشه پیشگیری به درمان ارجح است ، با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان به عنوان موثرترین گام از روز این دو بیماری جلوگیری کرد ، لذا هدف از این تحقیق ، تعیین وضعیت بهداشت دهان و دندان در نوجوانان‭ ۱۳-۱۸ ‬ساله بی‌سرپرست مراکز بهزیستی شهر تهران و همچنین بررسی نحوه ارائه خدمات پیشگیری - درمانی دندانپزشکی در مراکز شبانه‌روزی بود. در این مطالعه که به روش توصیفی انجام گرفت ، کلیه نواجوانان‭ ۱۳-۱۸ ‬ساله مراکز بهزیستی شهر تهران به تعداد‭ ۲۵۴ ‬نفر اعم از‭ ۹۶ ‬دختر و‭ ۱۵۸ ‬پسر از هر سه ناحیه شمیرانات ، شهر تهران ، شهر ری در مطالعه وارد شدند و متغیرهایی چون وضعیت بهداشت دهان و دندان ، وضعیت لثه ، پوسیدگی دندانی ، سن ، جنس ،مدت اقامت ، افت تحصیلی ، بیماریهای سیستمیک ،مصرف دارو ، عادات دهانی ، تنفس دهانی ، مال اکلوژن ، درمان ارتودنسی ، مشکلات‭T.M.J‬ ، درمان غلط دندانپزشکی ، تعداد دفعات مسواک زدن ، استفاده از سایر روشهای بهداشتی ، مراجعه به دندانپزشک سابقه دریافت آموزش بهداشت و همچین متغیرهای مربوط به امکانات و خدمات دندانپزشکی ارائه شده در مراکز شبانه‌روزی که عبارت بودند از : نوع و تعداد دفعات آموزش و معاینه دهان و دندان ، خدمات درمانی ، همکاری با مراکز دندانپزشکی ، محل مرکز شبانه‌روزی ، تحصیلات مسئولین و مربیان ومددکاران و تعداد مربیان و مددکاران مورد بررسی قرار گرفتند. یافته‌ها: از بین تعداد کل افراد ،‭ ۲۲۷ ‬نفر مورد بررسی قرار گرفتند ‭ ۲۷)‬نفراز مطالعه حذف شدند‭(‬ و نتایج حاصله نشان داد که بهداشت دهان این افراد در وضعیت متوسط بوده ، بطوری که همه افراد پلاک دندانی و‭ ۸۲/۴ ‬درصد از ایشان ، جرم دندانی داشتند. وضعیت ژنژیویت بطورمیانگین در حد متوسط بوده و همه افرد مبتلا به بیماری ژنژیویت بودند. میانگین‭D.M.F‬ برابر با‭ ۵/۵۳+-۳/۶ ‬مشاهده شده ، بطوری که فقط‭ ۵/۷ ‬درصد افراد ، بدون پوسیدگی دندانی بودند. از بین افراد‭ ۴۹/۵ ‬درصد روزانه بطور مرتب مسواک می زدند. وضع بهداشت دهان با تغییر در وضعیت لثه (با اختلاف معنی‌داری‭(‬ و همچنین با افزایش تعداد دفعات مسواک زدن ، بهتر شده و در وضعیت لثه نیز بر حسب تغییر در وضع بهداشت دهان با اختلاف معنی دار بهبود دیده شد. میانگین‭D.M.F‬ با تغییر در وضع بهداشت دهان ، هیچ تغییری نیافت. وضع هر سه متغیر اصلی (بهداشت ، ژنژیویت‭(D.M.F‬ در پسرها بهتر از دخترها مشاهده شد. با افزایش هم میزان تحصیلات و هم تعداد مربیان با اختلاف معنی‌دار در وضع بهداشت دهان نوجوانان ، بهبود دیده شده و تعداد دفعات مسواک زدن نیز افزایش پیدا کرد. با تغییر در محل مرکز بهزیستی از شمیرانات به شهر تهران و شهر ری وضع بهداشت دهان و ژنژیویت نیزبا تفاوت معنی داری بدتر شد.
موضوع : ‭Preventive Dentistry‬
موضوع : ‭Adolescent, Institutionalized‬
موضوع : ‭Dental Plaque‬
موضوع : ‭Health Status Indicators‬
موضوع : ‭Oral Health‬
موضوع : ‭Gingiral Diseases - etiology‬
موضوع : ‭Gingivitis - epidemiology‬
موضوع : ‭Dental Caries - epidemiology‬
موضوع : ‭D.M.F. Index‬
موضوع : ‭Dental Caries - etiology‬
موضوع : ‭Gingiral Diseases - epidemiology‬
موضوع : ‭Tooth Diseases - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای دندان - تشخیص‭Tooth Diseases - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای لثه - اپیدمیولوژی‭Gingiral Diseases - epidemiology‬
توصیفگر : پوسیدگیهای دندان - علت شناسی‭Dental Caries - etiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)