خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6122
شماره مدرک : ‭ط۳۵۹‬
سرشناسه : مهشید، مینو، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه دو روش اندازه گیری ابعاد صورت با کرانیومتری در تعیین ارتفاع عمودی صورت در حالت اکلوژن/ مینو مهشید؛ همکاران طرح محمد رضا سازور، ناصر ولایی، مسعود اجلالی، حمیرا انصاری لاری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف تحقیق : نظر به اهمیت تعیین ارتفاع عمودی اکلوژن‭(V,D.O)‬ در درمانهای پروتزی و با عنایت به روشهای مختلف پیشنهادی برای تعیین‭V.D.O‬ به منظور مقایسه دو روش اندازه‌گیری ابعاد صورت با کرانیومتری ، این تحقیق در دانشجویان و مراجعین به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۵ ‬انجام گرفته است. مواد و روشها: تحقیق به روش کار آزمایی بالینی از نوع تشخیصی بر روی‭ ۱۰۰ ‬نفر مرد و‭ ۱۰۰ ‬نفر زن به روش نمونه‌گیری مراجعه مستمر انجام گرفت. این افراد فاقد صدمات فکی صورتی ، جراحی های وسیع فکی صورتی ، عدم قرینگی صورت ، سایشهای شدید دندانی ، درمانهای وسیع ارتدونسی و پروتزی بوده و از نظر طبقه‌بندی اکلوژن‭Class I‬ بودند. در روش اندازه‌گیری ابعاد صورت با استفاده از‭Bite gauge‬ و خط کش قابل انعطاف و با متدولوژی ذکر شده در مقاله‭Mc Gee‬ ، فواصل تعیین شده بر روی صورت بدقت اندازه‌گیری و در فرم اطلاعاتی ثبت شد. تساوی حداقل دو اندازه از سه اندازه از ابعاد اندازه‌گیری شده بر روی صورت ، بعنوان‭V.D.O‬ محاسبه شده دراین روش تعیین گردید. در روش کرانیومتری سه شیوه مورد بررسی قرار گرفت : روش‭Knebelman‬ ، روش دکتر‭Mau Chou‬ (سمت راست‭(‬ ، روش دکتر‭Mau Chou‬ (سمت چپ‭.(‬ شیوه آقای‭Knebelman‬ با استفاده از دستگاه کرانیومتر که مستقیما از کمپانی مربوطه تهیه گردید توسط یک دستیار مطابق با دستورالعمل ارائه شده در بروشور و فیلم آموزشی آن ، اندازه‌گیری و در فرم اطلاعاتی ثبت و بوسیله دستیار دیگری کنترل گردید. روش دکتر‭Chou‬ نیز همزمان توسط همان دستگاه و دستیاران با استفاده از فرمولهای پیشنهادی ایشان برای فواصل چشمی - گوشی سمت راست و چپ صورت افراد مورد بررسی ، محاسبه و در فرمهای مربوطه ثبت گردید و اندازه‭V.D.O‬ واقعی همان افراد با اندازه‌گیری فاصله زیربینی تا زیرچانه با کرانیومتر برآورد شد. تفاوت پیش بینی‭V.D.O‬ توسط هر یک از سه شیوه ذکر شده در روش کرانیومتری نسبت به میزان واقعی آن مشخص و با آزمون‭Paired t test‬ مورد قضاوت آماری قرار گرفت و میزان قدرت تشخیص هر یک از سه روش با اغماض‭۳ ‬-+ میلی‌متر مشخص و ضریب همبستگی پیش‌بینی اندازه هر روش با میزان واقعی آن با فرمول (پیرسون‭(‬ تعیین گردید. یافته‌ها: با توجه به اینکه روش‭Mc Gee‬ ، تنها در یک نفر توانست‭V.D.O‬ را بدقت تعیین نماید و در‭ ۱۴ ‬نفر از افراد با‭۳ ‬-+ میلی‌متر اغماض از‭V.D.O‬ واقعی قرار داشت فاقد کاربرد بالینی تشخیص داده شد.
موضوع : ‭Dental Prosthosis - therapeutic use‬
موضوع : ‭Cephalometry - methods‬
موضوع : ‭Face - anatomy, Histology‬
موضوع : ‭Craonfacial Abnormality - diagnosis‬
موضوع : ‭Vertical Dimension‬
موضوع : ‭Craniometry - methods‬
توصیفگر : ‭Craniometry - methods‬
توصیفگر : ارتفاع عمودی صورت‭Vertical Dimension‬
توصیفگر : ناهنجاریهای سر و صورت - تشخیص‭Craonfacial Abnormality - diagnosis‬
توصیفگر : کالبد شناسی، بافت شناسی صورت‭Face - anatomy, Histology‬
توصیفگر : اندازه گیری ابعاد سر - روشها‭Cephalometry - methods‬
توصیفگر : پروتز دندان - استفاده درمانی‭Dental Prosthosis - therapeutic use‬
شناسه افزوده : سازور، محمد رضا، همکار طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : اجلالی، مسعود، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)