خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6123
شماره مدرک : ‭ط۲۹۵‬
سرشناسه : صهبا، سورینا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر دهان شویه کلرهگزیدین در کاهش عوارض دهانی ناشی از شیمی درمانی/ سورینا صهبا، صدیقه عظیمی حسینی؛ همکاران طرح عیسی بایبوردی، علی مداحی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، بیمارستانهای علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق‭Sequential trial :‬
يادداشت : چاپی
چکیده : داروهای شیمی درمانی که امروزه به منظور درمان بسیاری از بدخیمی‌های خونی به کار میروند، علیرغم اثرات چشمگیر در نجات جان بیماران ، دارای عوارض جانبی شدیدی از جمله اثرات سمی بر مخاط دهان می باشند. در حال حاضر برای پیشگری از این عوارض دهانی مواد شیمیایی مختلفی چون بتادین و نیسیتاتین مورد استفاده قرار می گیرد. عده‌ای از پژوهشگران معتقدند که دهان شویه کلرهگزیدین نیز می تواند مشکلات دهانی ناشی از شیمی درمانی را کاهش دهد ، در حالیکه برخی از پژوهشگران این نظریه را تایید نمی کنند. به منظور تعیین اثر دهان شیوه کلرهگزیدین بر کاهش عوارض دهانی ناشی از شیمی درمانی در یک تحقیقRandomize control double blind trial‭ ۴۵ ‬بیمار ‭ ۶۹)‬درصد مرد و‭ ۳۱ ‬درصد زن با میانگین سنی‭۲۵/۴+-۹/۵ ‬‭(‬ مبتلا به لوسمی حاد بستری در بخش انکولوژی بیمارستان‌های وابسته به دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران در سال‭ ۷۳ ‬مورد بررسی قرار گرفتند کلیه نمونه‌ها بالاتر از‭ ۱۰ ‬سال سن داشته ، اقد سابقه حساسیت بوده و دارای درمان مشترکی بودند و از هیچیک از روشهای مکانیکی جهت رعایت بهداشت استفاده نمی کردند. قبل از شروع شیمی درمانی شاخص‌های لثه ، پلاک دندانی ، موکوزیت و رنگ دندان ، همچنین وجود یا عدم وجود کاندیدیازیس کلینیکی دهان برای بیماران ثبت و سواپ مخاطی نیز برای بررسیهای پاراکلینیکی تهیه می‌گردند. پس از تقسیم تصادفی بیماران به گروههای تجربی و کنترل ، گروه تجربی از دهان شویه کلرهگزیدین کلوکونات‭ ۰/۲ ‬درصد و گروه کنترل از دارونما‭(Placebo)‬ روزی دوبار هر بار یک قاشق غذاخوری استفاده نمودند. سپس هفته‌ای یکبار و به مدت‭ ۴ ‬هفت شاخص‌های کلینیکی و پاراکلینیکی موردنظر مجددا ثبت گردیدند. نتایج حاصله حاکی از آن بود که در زمان پایه اختلاف معنی‌داری بین دو گروه در هیچیک از شاخصها وجود نداشت. اما پس از شروع همزمان شیمی درمانی و دهان شویه تمامی شاخص‌ها غیر از شاخص رنگ دندان بخصوص در هفته دوم شروع درمان (که شدیدترین عوارض دهانی ناشی از شیمی درمانی حاصل می گردد‭(‬ کاهش معنی‌داری را در گروه تجربی نسبت به گروه کنترل نشان داند. به طوریکه با وجود بروز کاندیدیازیس دهانی در‭ ۳۵ ‬درصد افراد گروه کنترل ، در هیچیک از گروه تجربی این عفونت مشاهده نشد ‭۰/۰۰۱)‬‭(P <‬ همچنین با وجود اینکه در هفته دوم‭ ۷۶ ‬درصد گروه کنترل دارای شاخص لثه بالاتر از دو بودند ، این میزان در گروه تجربی‭ ۲۸ ‬درصد بود ‭۰/۰۰۱)‬‭.(p <‬ شاخص پلاک در‭ ۹۵ ‬درصد گروه کنترل بالاتر از سه اما در هیچیک از افراد گروه تجربی بالاتر از سه گزارش نشد ‭۰/۰۰۰۵)‬‭(p <‬ موکوزیت دهانی در‭ ۳۵ ‬درصد گروه کنترل طی هفته دوم ایجاد شد ، اما در گروه تجربی موکوزیتی مشاهده نگردید ‭۰/۰۲۵)‬‭.(p <‬ تعداد کل میکروارگانیسم‌ها نیز در هفته دوم بطور معنی‌داری در گروه تجربی پایین‌تر بود ‭۰/۰۰۲)‬‭(p <‬ شاخص رنگ دندان در پایان هفته چهارم در‭ ۹۴ ‬درصد بیماران گروه تجربی بالاتر از‭ ۱ ‬و فقط در‭ ۵ ‬درصد افراد گروه کنترل شاخص یک نشان داده شد. نتایج حاصله موید آن است که کلرهگزیدین دارویی موثردر کاهش عوارض دهانی ناشی از شیمی درمانی می باشد.
موضوع : ‭Leukemia‬
موضوع : ‭Periodontal Diseases - drug therapy‬
موضوع : ‭Oral Manifestation - drug therapy‬
موضوع : ‭Chemotherapy - adverse effects‬
موضوع : ‭Chlorhexidine - therapeutic use‬
موضوع : ‭Mouth Washes - therapeutic use‬
توصیفگر : دهانشویه ها - استفاده درمانی‭Mouth Washes - therapeutic use‬
توصیفگر : کلر هگزیدین - استفاده درمانی‭Chlorhexidine - therapeutic use‬
توصیفگر : شیمی درمانی - عوارض جانبی‭Chemotherapy - adverse effects‬
توصیفگر : تظاهرات دهانی - دارو درمانی‭Oral Manifestation - drug therapy‬
توصیفگر : بیماری پریودنتال - دارو درمانی‭Periodontal Diseases - drug therapy‬
توصیفگر : لوسمی‭Leukemia‬
شناسه افزوده : عظیمی حسینی، صدیقه ، مجری طرح
شناسه افزوده : بایبوردی، عیسی ، همکار طرح
شناسه افزوده : مداحی، علی ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)