خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6127
شماره مدرک : ‭ط۲۹۳‬
سرشناسه : اجلالی، مسعود، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی ارتباط بین اکلوژن استاتیک و اکلوژن فانشکنال در دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ مسعود اجلالی، الهام ذاکر زاده؛ همکاران طرح ناصر ولائی، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از درمانهای شایع در حوزه دندانپزشکی بخصوص در جامعه امروزی ، درمان ارتودنسی می باشد که عده‌ای آن را علت بعضی مشکلات سیستم جونده و‭TMJ‬ می دانند و گروهی دیگر مخالف این عقیده‌اند. البته اثبات چنین ارتباطی خود نیازمند مطالعات دیگری می باشد. همانطور که می دانیم هدف در درمانهای ارتودنسی رسیدن به اکلوژن نرمال از لحاظ استاتیک یا حداقل اکلوژن‭CII‬ می باشد و توجهی به اکلوژن فانکشنال نمی شود. درحالیکه این مساله برای ارتودنتیست‌ها مهم است که آیا ارتباطی بین اکلوژن استاتیک و اکلوژن فانکشنال وجود دارد و اگر چنین ارتباطی هست کدام نوع اکلوژن فانکشنال در ارتباط با اکلوژن استاتیک نرمال می باشد و اگر چنین نوعی از اکلوژن فانکشنال یافت شود ، در طرح درمان ارتودنسی برای رسیدن به آن تیپ خاص نیز برنامه‌ریزی شود. از دیگر اهداف این تحقیق بررسی رابطه بین مشکلات‭Temporomandibular‬ و اکلوژن استاتیک و فانکشنال می باشد. از نتایج بدست آمده در سایر رشته‌های دندانپزشکی از جمله ترمیمی و پروتز هم می توان استفاده کرد. برای انجام این تحقیق تمامی‭ ۵۳۶ ‬دانشجوی دندانپزشکی شهید بهشتی مورد معاینه قرار گرفته و از این تعداد‭ ۱۴۰ ‬نفر که سنشان بین‭ ۱۸-۳۲ ‬سال بوده ، سابقه درمان ارتودنسی و تصحیح اکلوژن نداشته ، درمان ترمیمی وسیع یا پروتز ثابت و متحرک نداشته وهیچ دندان دائمی (بجز دندان عقل‭(‬ را از دست نداده بودند، انتخاب شدند. از این تعداد‭ ۱۹ ‬نفر به علت فاصله زیاد‭RCP‬ و‭ICP‬ و عدم امکان تعیین نوع اکلوژن استاتیک حذف شدند.‭ ۱۲۱ ‬نفر باقیمانده ، از لحاظ مشکلات فانکشنال سیستم جونده معاینه شده و از لحاظ اکلوژن استاتیک (طبقه‌بندی آنگل‭(‬ به‭ ۵ ‬گروه‭CII.Normal occ.‬ ،‭CIIIdiv1‬ ،‭CIII div 2‬ و‭CIIII‬ تقسیم شدند. در مرحله بعد برای تعیین نوع اکلوژن فانکشنال و تماسهای دندانی بعد از تعیین محدوده حرکت فک پایین به چپ و راست ، ابتدا توسط نخ دندان تماسهای سمت کارگر و غیرکارگر مشخص شده و در قسمتهایی که توسط نخ دندان تماس ثبت شده ، با کاغذ آرتیکولاسیون به ضخامت‭ ۸ ‬میو در سه رنگ قرمز و سبز و سیاه صحت آن تعیین می شد و سرانجام براساس محل وتعداد تماسها ، نوع اکلوژن فانکشنال در یکی از‭ ۵ ‬گروه‭C.P.O‬ ،‭G.F.O‬ ،‭M.C.P / G.F.O‬ ،‭U.B.O‬ یا‭B.B.O‬ قرار می گرفت. برای آنالیز آماری از آزمون‭Chi-square‬ و‭Spearman rank Correlation‬ استفاده شد. نتایج نشان داد که تیپ اکلوژن استاتیک غالب‭CII‬ و تیپ اکلوژن فانکشنال غالب‭C.P.O‬ بود. همچنین مشخص شد که مشکلات فانکشنال‭TMJ‬ بطور معنی داری در افرادی که اکلوژن فانکشنال‭M.P.O‬ دارند ، کمتر از افراد دارای‭B.O‬ می باشد ، اما ارتباط معنی‌داری بین انواع تیپهای اکلوژن استاتیک با مشکلات فانکشنال‭TMJ‬ دیده نشد. در بررسی ارتباط بین اکلوژن استاتیک و فانکشنال نتایج نشان داد که درافراد دارای اکلوژن استاتیک نرمال ،‭CII‬ و‭CIII‬ ، اکلوژن فانکشنال‭C.P.O‬ غالب و همچنین قابل قبول می باشد؛ حال آنکه در مورد اکلوژن استاتیک‭CIIII‬ اکلوژن فانکشنال‭B.B.O‬ هم الگوی اکلوژنی غالب بوده وهم قابل قبول به نظر می رسد. باتوجه به نتیجه آنالیز‭Spearman rank Correlation‬ ، مشخص گردید که اکلوژن استاتیک نرمال در رابطه با‭C.P.O‬ اکلوژن استاتیک‭CII‬ در رابطه با‭G.F.O‬ یا‭M.C.P/G.F.O‬ و اکلوژن استاتیک‭CIII‬ و‭CIIII‬ در رابطه با‭U.B.O‬ یا‭B.B.O‬ می باشند.
موضوع : ‭Students, Dental‬
موضوع : ‭Mandible‬
موضوع : ‭Orthodontics, Carrective‬
موضوع : ‭Cortic Relation‬
موضوع : ‭Dental Occlusion, Balaced‬
موضوع : ‭Occlusal Adjustment‬
موضوع : ‭Malacclusion - prevention&control‬
موضوع : ‭Malacclusion - therapy‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندانها - درمان‭Malacclusion - therapy‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندانها - پیشگیری و کنترل‭Malacclusion - prevention&control‬
توصیفگر : ‭Occlusal Adjustment‬
توصیفگر : درست جفت شدن دندانها‭Dental Occlusion, Balaced‬
توصیفگر : رابطه مرکزی فک ها‭Cortic Relation‬
توصیفگر : ارتودونسی اصلاحی‭Orthodontics, Carrective‬
توصیفگر : فک پایین‭Mandible‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)