خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6128
شماره مدرک : ‭ط۳۱۵‬
سرشناسه : اردوبازاری، مرتضی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه مال اکلوژنها با اختلالات شنوایی/ مرتضی اردوبازاری، ناهید جنابیان؛ همکاران طرح مهدی خواجوی، ناصر ولایی، مریم جمشیدیان تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، بیمارستان لقمان حکیم‭(‬، ‭۱۳۷۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی گذشته نگر‭Retrospective‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از مشکلات جامعه ، اختلالات شنوایی می باشد ، که این اختلالات در تمام گروههای سنی و اجتماعی شایعند و اغلب در مراحل اولیه خود کشف نشده و یا پیشگری نمی شوند و روزبروز بر وخامتشان افزوده می گردد. بدیهی است بروز عوارضی مانند کاهش شنوایی ، مشکلات بسیاری برای فرد مبتلا در برخوردهای اجتماعی ایجاد می کند و سلامت جسم و روحش را تحت تاثیر قرار می دهد. بعلاوه در کودکان مسائل آموزشی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از جمله عواملی که اخیرا بعنوان علت بروز برخی از اختلالات شنوایی مطرح شده است ، مال اکلوژنها می باشند. اما در چگونگی و میزان و یا حتی بروز چنین عوارضی در رابطه با مال اکلوژنها اختلاف نظر وجود دارد. در این تحقیق تحلیلی گذشته‌نگر که در سال‭ ۱۳۷۳ ‬انجام شده است ،‭ ۳۰ ‬بیمار ‭ ۱۴)‬زن و‭ ۱۶ ‬مرد‭(‬ با میانگین سنی‭ ۱۹/۹+-۱۵/۵ ‬در مرکز درمانی و آموزشی لقمان حکیم ، مورد بررسی قرار گرفتند. که این بیماران به یک یا چند اختلال از اختلالات شنوایی زیر مبتلا بودند: کاهش شنوایی ، وزوز گوش ، سرگیجه و گوش درد. علائم فوق بدلیل سابقه موارد زیر نبودند و در ارزیابی کلینیکی بعمل آمده و با توجه به تاریخچه علت قاطعی برای شکایت این بیماران پیدا نشد. ضربه به ناحیه سر و صورت و گوش ، شکستگیهای ناحیه ، سابقه ابتلا به اوریون ، سرخک ، یرقان و یا بیماریهای عفونی شدید ، سندرمهای قوس برانشیال ، شکاف کام ، قرارگرفتن در معرض صداهای شدید مثل انفجار ، بیمارهای روانی ، مسمومیت دارویی ، تومورهای ناحیه ، بیماریهای متابولیک و سیستمیک اختلالات پرده گوش و استخوانچه‌های گوش میانی و اتواسکلروز ، بیماریهای ارثی شنوایی و اسپکسی و وجود واکنش گوش و یا جسم خارجی ، بیماریهای عفونی و ویروسی گوش ، انحراف تیغه بینی و تورم ادنوئید. همچنین‭ ۳۰ ‬نفر گروه شاه که از نظر سن و جنس و شغل و عوامل مداخله‌گر با گروه مورد دو بدو مشابه شده بودند ، مورد بررسی قرار گرفتند. گروه شاهد کاملا از نظر شنوایی سالم بودند و هیچ یک از علائم کاهش شنوایی ، سرگیجه ، گوش درد و وزوز گوش را نداشتند و آزمون شنوایی سنجی آنها‭(Impedance,PTA)‬ کاملا نرمال بود.
موضوع : ‭Malocclusion - complications‬
موضوع : ‭Hearing Disorders - etiology‬
توصیفگر : اختلالات شنوایی - علت شناسی‭Hearing Disorders - etiology‬
توصیفگر : جفت شدن دندانها - عوارض‭Malocclusion - complications‬
شناسه افزوده : جنابیان، ناهید، مجری طرح
شناسه افزوده : خواجوی، مهدی ، همکار طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر ، همکار طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : مرتضی اردوبازاری، ناهید جنابیان
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)