خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6136
شماره مدرک : ‭ط۳۸۸‬
سرشناسه : فلاح، فاطمه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی نتیجه واکنش توبرکولین و عوامل موثر در آن در کودکان واکسینه شده با‭BCG‬ مراجعه کننده به مراکز درمانی مهدیه، امام حسین و انستیتو پاستور تهران در سال‭۱۳۷۸ ‬/ فاطمه فلاح، گیتا اسلامی؛ همکاران طرح حسین گودرزی، عالیه مدنی، سودابه طاهری، رضا پوربابا؛ همکار مشاور مریم جمشیدیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان مهدیه، انستیتو پاستور و بیمارستان امام حسین‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به شیوع بیماری سل در ایران واکسیناسیون‭BCG‬ علیه بیماری سل دارای اهمیت می اشد از این رو در بدو تولد با واکسن زنده تخفیف حدت یافته‭BCG‬ واکسینه می شوند. جهت تعیین قدرت ایمنی زائی واکسن ، کودکان را بعد از سه ماه می توانست‭PPD‬ نمود تا بعد از‭ ۷۲ ‬ساعت راکسیون‭PPD‬ که نشانگر وضعیت ایمنی کودکان علیه سل می باشد مشخص گردد. از آنجا که عوامل متعددی می تواند در راکسیون‭PPD‬ یا توبرکولین موثر می باشند بر آن شدیم عوام موثر را بررسی نمائیم. در این بررسی که به روش توصیفی بر روی‭ ۸۵۴ ‬کودک سه ماهه انجام گرفت ، کودکان مورد نظر جهت انجام تست توبرکولین‭(PPD)‬ به مراکز درمانی مهدیه و امام حسین و بلاخص انستیتوپاستور تهران مراجعه کرده بودند و بعد از‭ ۷۲ ‬ساعت برای خواندن راکسیون حاصل از توبرکولین ، مورد مطالعه قرا گرفتند. تمامی کودکان مزبور در بدو تولد با واکسن‭BCG‬ لیوفیلیزه ساخت انستیتو پاستور ایران (سوش‭1173p‬ پاستور‭(‬ به میزان‭ ۰/۰۵ ‬داخل جلدی در بازو واکسینه شده بودند و در سه ماگی با تلقیح داخل جلدی یکدهم مایع توبرولین (ساخت انستیتورازی‭(‬ در داخل ساعت تست شدند. بعد از‭ ۷۲ ‬ساعت که میزان اندوراسیون حاصل از تزریق‭PPD‬ مطالعه شد به این نتایج دست یافتیم : در این مطالعه‭ ۹۱ ‬درصد شیرخواران پسر از واکسینه شدن با‭BCG‬ ، تست توبرکولین مثبت داشتند. از‭ ۸۵۴ ‬کودک‭ ۵۲ ‬درصد پسر و‭ ۴۸ ‬درصد دختر بودند. در بین کودکانیکه واکنش‭PPD‬ مثبت‭(>5mm)‬ داشتند‭ ۹۵ ‬درصد آنها در بدو تولد بیش از‭ ۲۵۰۰ ‬گرم وزن داشتند و‭ ۵ ‬درصد آنها کمتر از‭ ۲۵۰۰ ‬گرم بودن. در بین کودکان با‭PPD‬ مثبت‭ ۹۴ ‬درصد در بدون تولد بالای‭ ۳۸ ‬هفته و‭ ۶ ‬درصد آنها کمتر از‭ ۳۸ ‬هفته بودند از نظرتغذیه‭ ۷۴ ‬درصد از شیر مادر و‭ ۲۶ ‬درصد آنها از شیرخشک استفاده می گردند. در بین کودکانیکه با واکسن جرم زنده بیش از سه میلیون واکسینه شده بودند‭ ۹۳ ‬درصد‭PPD‬ مثبت بودند در صورتیکه فقط‭ ۷ ‬درصد توبرکولین منفی بودند. با توجه به اهمیت واکسیناسیون در امر پیشگیری بیماری سل ، کیفیت و کمیت واکسن‭BCG‬ ، همچنین عواملی مانند تغذیه با شیرمادر ، وزن و سن نوزاد هنگام تولد می توانند تغییراتی در راکسیون توبرکولین ایجاد نمایند. از آنجا که عوامل مربوط به واکسن به غیر از جرم زنده در مورد همه کودکان در این مطالعه یکسان بوده ، تغییر در جرم زنده واکسن باعث تغییردر راسکیون توبرکوین در کودکان بوده است. جرم زنده واکنس (بیش از سه میلیون‭(‬ ، تغذیه با شیر مادر و همچنین کامل بودن نوزادان (وزن بیش از‭ ۲۵۰۰ ‬گرم و سن بیش از‭ ۳۸ ‬هفته‭(‬ هنگام تولد در مثبت شدن توبرکولین می توانند نقش داشته باشند.
موضوع : ‭Tuberculosis - blood‬
موضوع : ‭Tuberculosis - prevention&control‬
موضوع : ‭B. C. G. Vaccine - blood‬
موضوع : ‭Communicable Diseases - epidemiology‬
موضوع : ‭Tuberculosis - diagnosis‬
موضوع : ‭B. C. G. Vaccine - child‬
موضوع : ‭B. C. G. Vaccine - immunology‬
موضوع : ‭Tuberculin Test‬
توصیفگر : تست توبرکولین‭Tuberculin Test‬
توصیفگر : واکسن ب. ث. ژ. - ایمنی شناسی‭B. C. G. Vaccine - immunology‬
توصیفگر : واکسن ب. ث. ژ. - کودک‭B. C. G. Vaccine - child‬
توصیفگر : سل - تشخیص‭Tuberculosis - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای واگیر - اپیدمیولوژی‭Communicable Diseases - epidemiology‬
توصیفگر : واکسن ب. ث. ژ. - خون‭B. C. G. Vaccine - blood‬
توصیفگر : سل - پیشگیری و کنترل‭Tuberculosis - prevention&control‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)