خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6141
شماره مدرک : ‭ط۲۷۹‬
سرشناسه : خایاری، عباس، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژی، اتیولوژی، صدمات جانبی و عوارض درمانهای ترومای دهان، فک و صورت در بیمارستان آیت الله طالقانی‭۱۳۷۳-۱۳۷۴ ‬/ عباس خدایاری، فریبرز افرامیان فرناز؛ همکاران طرح سعید مهرپرور، ناصر ولایی، مریم جمشیدیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، بیمارستان طالقانی‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : از زمینه‌های اساسی رشته جراحی دهان ، فک و صورت بررسی صدمات ناشی از تروما است. مسلما جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از ملزومات برنامه‌ریزی در هر بخش درمانی می باشد. با این حال متاسفانه در زمینه تروماهای فک و صورت می توان گفت تاکنون بررسی جامعی در ایران وجود نداشته است. در این تحقیق که از خرداد ماه‭ ۱۳۷۳ ‬به مدت یکسال صورت گرفت ،‭ ۱۶۹۸ ‬بیمار ‭ ۱۵۷۳)‬بیمار سرپائی و‭ ۱۲۵ ‬بیمار بستری‭(‬ مراجعه کننده به بخش اورژانس و درمانگاه فک و صورت بیمارستان طالقانی که دارای ساده‌ترین جراحت بافت نرم تا شدیدترین آسیب بافت سخت بودند ، ضمن تشخیص (در صورت لزوم با استفاده از رادیوگرافی یا‭CT Scan‬ دو بعدی یا سه بعدی‭(‬ با استفاده از فرمهای اطلاعاتی مورد بررسی قرار گرفتند. این بیماران از نظر اپیدمیولوژی ، اتیولوژی ، صدمات مغزی و چشمی همزمان و عوارض درمانهای انجام شده مورد مطالعه قرار گرفته و موارد درمان شده به مدت‭ ۳ ‬ماه پیگیری شدند. براساس نتایج بدست آمده نسبت مردان به زنان در کل‭ ۷۴/۵ : ۲۵/۵ ‬، و متوسط سن‭ ۲۱/۲+-۱۴/۲ ‬سال بود. تراکم بیماران بین ساعات‭ ۱۰ ‬صبح تا‭ ۲۲ ‬شب بیشتر بود ‭ ۷۰-۱۱۰)‬نفر در سال‭.(‬ نزاع ‭ ۲۳)‬درصد‭(‬ و پس از آن تصادف ‭ ۱۷)‬درصد‭(‬ در مردان و زمین‌خوردگی ‭ ۲۲)‬درصد‭(‬ و پس از آن نزاع و تصادف ‭ ۱۵)‬درصد‭(‬ در زنان شایعترین علل بروزتروما بودند. در افراد بستری تصادف ‭ ۴۷)‬درصد‭(‬ مهمترین عامل بود. بیماران بیشتر در گروه سنی‭ ۱۶-۲۵ ‬قرار داشتند.در بیماران بستری نوع وسیله نقلیه سواری ‭ ۴۳)‬درصد‭(‬ و پس از آن موتورسیکلت ‭ ۲۳)‬درصد‭(‬ بالاترین میزان را داشت ، در حالیکه در بیماران سرپائی موتور سیکلت ‭ ۳۸)‬درصد‭(‬ دارای بیشترین تعداد تصادفات بوده و پس از آن سواری ‭ ۳۶)‬درصد‭(‬ قرار داشت. در تصادفات صندلی کنار راننده با‭ ۴۴/۴ ‬و پس از آن صندلی راننده ‭ ۲۹/۱)‬درصد‭(‬ پرخطرترین نواحی اتومبیل بوده‌اند. در مجموع با‭ ۲۷۰ ‬مورد شکستگی روبرو بودیم و نسبت فک تحتانی به نیمه‌میانی صورت‭ ۱/۵۳:۱ ‬بود. شایعترین شکستگی نیمه میانی صورت ، شکستگی ایزوله قوس گونه ‭ ۲۲/۶)‬درصد‭(‬ و شایعترین شکستگی فک تحتانی در ناحیه پاراسمفیز ‭ ۲۵/۶)‬درصد‭(‬ قرار داشت. در فک تحتانی تصادف با‭ ۳۷/۸ ‬درصد و در نیمه‌میانی صورت نیز همین عامل با‭ ۵۱/۶ ‬درصد مهمترین علت بروز شکستگی بوده است. در صدمات بافت نرم ناحیه پیشانی ‭ ۱۶)‬درصد‭(‬ و پس از آن نواحی پلک و ابرو ‭ ۹/۴)‬درصد‭(‬ شایعترین نقاط بروز جراحت بودند.
موضوع : ‭Pathology Clinical‬
موضوع : ‭Accidents‬
موضوع : ‭Wound And Injuries - epidemiology‬
موضوع : ‭Facial Injuries - epidemiology‬
موضوع : ‭Facial Injuries - etiology‬
موضوع : ‭Trauma - pathology‬
موضوع : ‭Trauma - epidemiology‬
موضوع : ‭Trauma - etiology‬
موضوع : ‭Trauma - complications‬
موضوع : ‭Wounds And Injuries - etiology‬
موضوع : ‭Wounds And Injuries - complications‬
موضوع : ‭Maxillofacial injuries - etiology‬
موضوع : ‭Maxillofacial injuries - epidemiology‬
توصیفگر : آسیبهای فک و صورت - اپیدمیولوژی‭Maxillofacial injuries - epidemiology‬
توصیفگر : آسیبهای فک و صورت - علت شناسی‭Maxillofacial injuries - etiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)