خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6142
شماره مدرک : ‭ط۳۴۱‬
سرشناسه : اسدزاده، اسماعیل، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی موقعیت قدامی - خلفی دندانهای قدامی بالا نسبت به‭incisive papilla‬ و زاویه کولوملافیلتروم در دانشجویان و کارکنان دانشکده دندانپزشکی در سال‭۱۳۷۴ ‬/ اسماعیل اسدزاده، نوشین جار الهی؛ همکاران طرح مسعود جلالی، مجید حاجی فرجی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به اهمیت برقراری ساپورت لبی در درمانهای پروتز ، و مشاهده مکرر عدم اهمیت به این مسئله در بیمارانی که دارای پروتز کامل می باشند ، اینتحقیق با هدف بررسی چند فاکتور کمکی در برقراری ساپورتلبی ،‭inc.papilla)‬ و زاویه کوکوملا - فیلتروم‭(‬ ، انجام شد تا شاید یک‭Guide line‬ برای تعیین ساپورت لبی مناسب بدست آید. این تحقیق بر روی‭ ۱۱۰ ‬نفر مرد و زن در گروه سنی‭ ۱۸ ‬تا‭ ۶۰ ‬سال و در قومیت‌های مختلف ، انجام شد. بدین نحو که قالب آلژینات و سپس‭Cast‬ از فک بالای افراد مورد مطالعه تهیه شد و سپس قاعده‭Cast‬ بنحوی ترمیم گردید که پلن اکلوزال (که از لبه اینسایزال دندانهای قدامی و راس کاسپ پالاتال دندانهای خلفی عبور می کند‭(‬ موازی افق قرار گیرد. سپس کست ها در بلوک‌های استنلس استیل طوری قرار گرفتند که تیغه کولیس اندازه‌گیری کاملا عمود برپلن اکلوزال‭Cast‬ ها قرار داشته باشد و بدین ترتیب شرایط اندازه‌گیری برای تمامی‭Cast‬ ها ، یکسان و استاندارد گردید. همچنین با ساختن و تهیه یک زاویه سنج ، که مشابه به یک نقاله متحرک می باشد ، زاویه کولوملا - فیلتروم نیز در روی صورت افراد نمونه ، اندازه‌گیری گردید و در نهایت میانگین و‭S.D‬ زاویه کولوملا - فیلتروم و‭ ۴ ‬فاصله زیر بدست آمد: ۱- فاصله وسط‭inc.p‬ تا سطح لیبیال سانترال‌ها . ۹/۴۱۵)‭X =‬ میلی مترو‭۱/۲۵ ‬‭.(S.D =‬ ۲- فا صله خلف‭inc.p‬ تا سطح لیبیال سانترال‌ها‭mm) .‬‭۱۲/۰۸‬‭X =‬ و‭۱/۵۹ ‬‭.(S.D =‬ ۳- فاصله وسط‭inc.p‬ تا دیستال کانین‌ها‭mm)‬‭۵/۰۶۲‬‭X =‬ و‭۱/۵۹۶ ‬‭.(S.D =‬ ‭ ۴‬- فاصله خلف‭inc.p‬ تا دیستال کانین‌ها‭mm)‬‭۲/۴۰۶‬‭X =‬ و‭۱/۵۹۶ ‬‭.(S.D =‬ ۵- زاویه کولوملا - فیلتروم. (درجه‭۹۱/۸‬‭X =‬ و‭۸/۵۷ ‬‭.(S.D =‬ سپس آزمونهای‭T-Test‬ ، آنالیز واریانس ، و ضریب همبستگی انجام شد و نتایج زیر بدست آمد: ۱- با توجه به مقدار کم‭S.D‬ در مورد‭ ۴ ‬فاصله اندازه‌گیری شده ، می توان از این فواصل برای تعیین ساپورت لبی در درمانهای پروتزی استفاده کنیم (که این اندازه‌ها مشابه اندازه‌های بدست آمده در کاکازین‌ها و چینی‌ها می‌باشد‭.(‬ ۲- زاویه کولوملا - فیلتروم بامقدار‭۸/۵۷ ‬‭S.D =‬ ، به تنهایی معیار قابل اطمینانی جهت تعیین ساپورت لب نمی باشد. ۳- فرم قوس دندانی ، در مقدار‭ ۴ ‬فاصله ذکر شده ، موثر می باشد ، بدین معنا که این فواصل در قوس مربع ، کمترین مقدار و در قوس مثلث بیشترین مقدار و در قوس بیضی ، حد واسط دو قوس دیگر م باشند. ۴- قومیت در مقدار هیچیک از این‭ ۴ ‬فاصله موثر نمی باشد و فقط در اندازه زاویه کولوملا - فیلتروم تاثیر دارد. ۵- سن نیز در‭ ۴ ‬فاصله ذکر شده تاثیر نداشته و فقط در مقدار زاویه کولوملا - فیلتروم موثر است. ۶- جنسیت در هیچیک از فواصل و زاویه کولوملا - فیلتروم ، تاثیری ندارد.
موضوع : ‭Palate‬
موضوع : ‭Maxilla‬
موضوع : ‭Dental Arch‬
موضوع : ‭Dental Casting Technizue‬
موضوع : ‭Occlusal Adjustment‬
موضوع : ‭Vertical Dimension‬
موضوع : ‭Tooth, Artificial‬
موضوع : ‭Dental Prosthesis‬
توصیفگر : پروتز دندان‭Dental Prosthesis‬
توصیفگر : دندان مصنوعی‭Tooth, Artificial‬
توصیفگر : ارتفاع عمودی صورت‭Vertical Dimension‬
توصیفگر : ‭Occlusal Adjustment‬
توصیفگر : روش قالب گیری دندان‭Dental Casting Technizue‬
توصیفگر : قوس دندان‭Dental Arch‬
توصیفگر : فک بالا‭Maxilla‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)