خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6143
شماره مدرک : ‭ط۳۳۹‬
سرشناسه : مفید، رسول، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای کارایی بالینی و خصوصیات ساختمانی مسواکهای منتخب ایرانی و خارجی/ رسول مفید، زیبا ملکی؛ همکاران طرح سارا احسانی، فائقه قلی نیا، لاله رضوی اردستانی، مریم رهسپار میعادی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف: به دلیل گرایش مصرف کنندگان ایرانی به استفاده از مسواکهای خارجی وتفاوت زیاد قیمت مسواکهای ایرانی هدف از انجام این تحقیق تعیین ومقایسه میزان پلاکبری تعدادی از مسواکهای ایرانی و خارجی رایج در بازار ایران در کوتاه مدت (یک بار مسواک زدن‭(‬ و درازمدت (یک ماه ، دو ماه و سه ماه‭(‬ و نیز بررسی خصوصیات ساختمانی آنها قبل و پس از مصرف بود. مواد و روشها: این تحقیق بصورت کارآزمایی بالینی یک سو کور بود. در بررسی کوتاه مدت‭ ۱۰ ‬نفر و در بررسی درازمدت‭ ۲۴۰ ‬نفر شرکت داشتند. معیارهای انتخاب این افراد عبارت بودند از: عدم استفاده از آنتی بیوتیکها و ضد التهابها در‭ ۶ ‬ماه گذشته ، عدم حضر وسایل ارتودنسی در دهان ، عدم حضور بیماریهای پریودنتال ، عدم ناتوانی جسمی که مانع از مسواک زدن شود ، عدم حضور شرایط سیستمیک تشدید کننده التهاب پریودنتال ، کارآیی بالینی مسواکها به صورت بررسی تغییرات پلاک دندانی بدنبال یک بار (کوتاه مدت‭(‬ و یک کاه ، دو ماه و سه ماه (درازمدت‭(‬ مصرف مسواکها ارزیابی شد. در بررسی خصوصیات ساختمانی ابتدا خصوصیات مسواکها قبل از مصرف با استانداردها مقایسه شدند و سپس تغییرات انتهای بریستلهای آنها پس از مصرف زیر میکروسکوپ بررسی شدند. یافته‌ها: در بررسی کوتاه مدت و درازمدت میزان پلاکبری مسواکها از نظر آماری اختلاف معنی‌داری با یکدیگر نداشتند ولی بیشترین میزان کاهش پلاک در مصرف کنندگان مسواک‭Oral-B‬ دیده شد. در بررسی‌های ساختمانی همه مسواکها از نظری خصوصیات ساختمانی در محدوده استاندارد بودند ولی از نظر میزان روند بودن انتهای بریستلها اختلاف معنی‌داری بین‭Oral-B‬ با سایر مسواکها وجود داشت. از نظر میزان تغییرات انتهای بریستلها پس ازمصرف نیز مسواک‭Oral-B‬ کمترین تغییرات را نشان داد. بین مسواکهای مورد بررسی موژان بیشترین میزان روند بودن انتهای بریستلها را داشت. بحت و نتیجه‌گیری: از نظر میزان پلاکبری تفاوت معنی داری بین مسواکهای ایرانی و خارجی وجود نداشت. بنابراین از این لحاظ و با توجه به قیمت زیاد مسواکهای خارجی می توان مسواکهای ایرانی را بااطمینان بیشتری توصیه کرد. ازنظر خصوصیات ساختمانی ماکروسکوپی مسواکهای ایرانی تقریبا در محدوده استاندارد بودند ولی از لحاظ شکل انتهای بریستلها بجز مسواک موژان سایرین دارای شرایط مطلوب نبودند و به نظر می رسد در این زمینه کارخانه‌های سازنده می بایست دقت و توجه بیشتری بنمایند.
موضوع : ‭Quality Control‬
موضوع : ‭Dental Plaque - instrumentation‬
موضوع : ‭Efficiency‬
موضوع : ‭Toothbrushing - comparative study‬
موضوع : ‭Tooth Brush - standards‬
توصیفگر : مسواک - استانداردها‭Tooth Brush - standards‬
توصیفگر : مسواک زدن - مطالعه مقایسه ای‭Toothbrushing - comparative study‬
توصیفگر : کارایی‭Efficiency‬
توصیفگر : پلاک دندان - استفاده از ابزار و وسایل‭Dental Plaque - instrumentation‬
توصیفگر : کنترل کیفی‭Quality Control‬
شناسه افزوده : ملکی، زیبا، مجری طرح
شناسه افزوده : احسانی، سارا، همکار طرح
شناسه افزوده : قلی نیا، فائقه ، همکار طرح
شناسه افزوده : رضوی اردستانی، لاله ، همکار طرح
شناسه افزوده : رهسپار میعادی، مریم ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)