خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6144
شماره مدرک : ‭ط۲۹۱‬
سرشناسه : قائم مقامی، احمد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر لوامیزول بر آفت های عودکننده دهان/ احمد قائم مقامی، زیبا ملکی؛ همکاران طرح ناصر ولایی، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هدف: بمنظور تعیین اثر درمانی داروی لوامیزول در درمان آفت‌های عود کننده دهان این تحقیق بر روی مراجعین به بخش بیماریهای دهان دانشکده دندانپزشکی در سال‭ ۷۱ ‬انجام گرفت. مواد و روش‌ها: این تحقیق به روش‭Randomized Sequential Double Blind Trial‬ بر روی تعداد‭ ۴۵ ‬بیمار ‭ ۲۲)‬زن ،‭ ۲۳ ‬مرد‭(‬ مبتلا به آفت عودکننده دهانی که در هر‭ ۲ ‬ماه حداقل یکبار آفت می زدند ، انجام گرفت. بیماران برحسب مراجعه و بطور تصادفی در گروههای تجربی و شاهد تقسیم شدند ،‭ ۲۴ ‬نفردر گروه تجربی و‭ ۲۱ ‬نفر در گروه شاهد قرار گرفتند. به بیماران آموزشهای لازم جهت قطع داروهای مصرفی دیگر جهت درمان آفت و طریقه مصرف داروهای این تحقیق داده شد. با شروع علائم اولیه ضایعات آفت به گروه تجربی قرصهایmg‭ ۵۰‬لوامیزول با دوز‭mg/kg‬‭ ۲/۵ ‬و به گروه شاهد قرصهای پلاسبو که کاملا شبیه لوامیزول بود روزانه به مدت‭ ۳ ‬روز متوالی داده شد. بیماران تا تکمیل سه دوره ابتلا به‌آفت (حدود‭ ۱۰ ‬ماه‭(‬ تحت پیگیری بودند و متغیرهای درد ، زمان التیام زخم و زمان عود مجدد در دو گروه ارزیابی شدند و متغیرهای مداخله‌گر سابقه بیماری سیستمیک ، آلرژی و سابقه خانوادگی ابتلا به آفت نیز مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج و توصیه‌ها: نتایج نشان داد که گروههای تجربی و شاهد از نظر کلیه متغیرهای زمینه‌ای و مداخله‌گر این تحقیق یعنی سن ، جنس ، بیماری سیستمیک ، آلرژی ، سابقه خانوادگی ابتلا به آفت شبیه یکدیگر بودند. و بین دو گروه از نظر درد ، زمان التیام زخم ، زمان عود مجدد آفت اختلاف معنی‌دار یافت نشد. نتایج این تحقیق تاکید بر آن دارد که استفاده از داروی لوامیزول تاثیری در بهبود بیماری ندارد کمااینکه هنوز این دارو در درمان آفت استفاده می شود لذا توصیه می شود مطالعات دقیق‌تر با در نظرگرفتن متغیرهای اندازه آفت و تعداد آفت به صورت‭Cross-over‬ انجام گیرد.
موضوع : ‭Treatment Outcome‬
موضوع : ‭Recurrnce - drug therapy‬
موضوع : ‭Stomatitis, Aphthous - drug therapy‬
موضوع : ‭Levamisole, therapeutic use‬
توصیفگر : لوامیزول - استفاده درمانی‭Levamisole, therapeutic use‬
توصیفگر : آفت دهان - دارو درمانی‭Stomatitis, Aphthous - drug therapy‬
توصیفگر : عود بیماری - دارو درمانی‭Recurrnce - drug therapy‬
توصیفگر : نتیجه درمان‭Treatment Outcome‬
شناسه افزوده : ملکی، زیبا، مجری طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : احمد قائم مقامی، زیبا ملکی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)