خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6148
شماره مدرک : ‭ط۳۶۲‬
سرشناسه : اسدزاده، اسماعیل، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه محورهای لولایی تقریبی بایرون، برگشتروم و پیشنهادی جهت برآورد محور لولایی/ اسماعیل اسدزاده، پارسا آتش رزم؛ همکاران طرح ناصر ولایی، مسعود اجلالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬، نیمه تجربی‭Quasi - Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از مشکلات در انجام درمانهای دندانپزشکی بطوراعم و پروتزهای دندانی بطور اخص نداشتن محور لولائی تقریبی دقیق است. دقیق نبودن محل محور لولائی تقریبی و یا یکی نبودن مسیر بز و بسته شدن آرتیکولاتور با مسیرباز و بسته شدن فک بیمار باعث ترومای اکلوزالی می شود. نتیجه ترومای اکلوزالی تحلیل زودرس استخوان در افراد بی‌دندان دارای پروتز کامل ،کاهش بافت نگاهدارنده دندانهای طبیعی و بیماریهای مفصل گیجگاهی فکی خواهد بود. محققین دو روش عمده برای تعیین محل محور لولائی ارائه داده‌اند روش تعیین محل محور لولائی واقعی یا کینماتیک که روش دقیقی است اما بلحاظ عدم امکانات کلینیکی چه از نظر وقت و تجهیزات و همچنین نیاز به تخصص و مهارت بالا ، استفاده خیلی محدود و نادری را در بین متخصصین و دندانپزشکان پیدا کرده است. روش دیگر روش تقریبی است که هیچیک از مشکلات و عدم مزیتهای بکارگیری نقطه لولائی واقعی را ندارد اما محققین محلهای آناتومیک متفاوتی را برای محل محور لولائی تقریبی ارائه داده‌اند. از میان محورهای لولائی تقریبی ، نقطه بایرون بیشترین استفاده را دارد. با وجود استفاده متداول نقطه تقریبی بایرون در مورد دقت آن نظرت کاملا متفاوتی وجود دارد که این نظرات بر مبنای تحقیقات انجام گرفته می باشد. نقطه تقریبی دیگر ، نقطه برگشتروم می باشد. که در مورد دقت محل آن هم نظرات متفاوت است. ارائه چندین نقطه تقریبی متفاوت و اختلاف نظر در مورد میزان دقت و یا پایائی‭Reliability"‬" و حساسیت‭Sensitivity‬ آنها ، بویژه نقطه تقریبی بایرون که بیشترین استفاده را دارد باعث گردیده است که دندانپزشکان دچار ابهام بوده و رغبت چندانی از آنها و یا فیس‌بو نداشته باشند. لذا درتشخیص ودرمان یک مرحله (تعیین محل نقطه لولائی و انتقال آن به ارتیکولاتور یعنی کاربرد فیس بو‭(‬ را انجام نداده و عمدتا از ارتیکولاتورهائی که خطای زیادی را ایجاد می کند استفاده کنند. لذا در طراحی میزان دقت (پایائی و حساسیت‭(‬ نقاط تقریبی بایرون ، برگشتروم و پیشنهادی مورد سنجش قرار گرفتند. برای اینکه محل آناتومیکی که به عنوان نقطه تقریبی پیشنهادی انتخاب می شود دارای حداکثر دقت باشد خط تراگوس - کامی شور ( که از لبه قدای یک سوم فوقانی تراگوس تا گوشه لب در حالت دهان بسته امتداد دارد‭(‬ را بر روی صورت انتخاب کرده‌ایم که در جهت شعاع باز و بسته شدن فک می باشد. مهمترین مزیت خط فوق که بر روی ن نقطه پیشنهادی قرار خواهد گرفت داشتن حداقل خطا است که با بکارگیری علم هندسه بدست آمده است. با هدف تعیین نقطه لولائی تقریبی پیشنهادی از روی میانگین نقطه لولائی واقعی با کاوشگر محور لولائی دنار(Denar hing axis locator)‭ ۶۰ ‬نفر دانشجویان دختر و پسر‭ ۲۰ ‬تا‭ ۳۶ ‬ساله با روابط فکی سه گانه و سیستم جوشی سالم مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین فاصله نقطه لولائی واقعی نسبت به خط تراگوس - کامی شور ،‭ ۱۱ ‬میلیمتر و انحراف معیار آن‭ ۳/۶ ‬بدست آمه است. سپس در تحقیق تجربی ، سه نقطه تقریبی ؛ (۱‭(‬ بایرون (که به فاصله‭ ۱۳ ‬میلیمتری لبه قدامی یک سوم فوقانی تراگوس به کانتوس‭(‬ ، (۲‭(‬ برگشتروم (به فاصله‭ ۱۰ ‬میلیمتری خطی که‭ ۷ ‬میلیمتر پائین و به موازات خط فرانکفورت قرار دارد‭(‬ و (۳‭(‬ پیشنهادی (به فاصله‭ ۱۱ ‬میلیمتری لبه قدامی یک سوم فوقانی تراگوس به کامی شور در حالت دهان بسته قرار دارد‭(‬ با محور لولائی واقعی در‭ ۳۰ ‬نفر دانشجوی دیگر دختر و پسر‭ ۱۹ ‬تا‭ ۳۰ ‬ساله با روابط فکی سه گانه و سیستم جوشی سالم مطالعه گردید.
موضوع : ‭Jaw - anatomy&histology‬
موضوع : ‭Axis‬
موضوع : ‭Occlusal‬
موضوع : ‭Temporonmandibular Joints‬
موضوع : ‭Dental Prosthesis - physiology‬
موضوع : ‭Centric Relation‬
موضوع : ‭Maxillary Prosthesis‬
موضوع : ‭Mandibular Prosthesis‬
توصیفگر : پروتز فک پایین‭Mandibular Prosthesis‬
توصیفگر : پروتز فکی‭Maxillary Prosthesis‬
توصیفگر : رابطه مرکزی فک ها‭Centric Relation‬
توصیفگر : پروتز دندان - فیزیولوژی‭Dental Prosthesis - physiology‬
توصیفگر : مفصل فکی گیجگاهی‭Temporonmandibular Joints‬
توصیفگر : اکلوزال‭Occlusal‬
توصیفگر : ‭Axis‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)