خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6150
شماره مدرک : ‭ط۳۳۸‬
سرشناسه : شوکت بخش، رحمان، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای روش مرسوم به تنهایی و توام با تحریک بیوالکتریک بر میزان عقب بردن کانین در بیماران ارتودنتیک/ رحمان شوکت بخش، عبدالرضا جمیلیان؛ همکاران طرح زینت کمالی، علی رضا آذرفر
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از مشکلات موجود در درمانهای ارتودنسی طول مدت درمان است. برای کاهش طول مدت درمان و تسریع حرکات دندان از روشهای مختلفی مثل تزریق پروستاگلاندین در مجاور دندانی که قرار است حرکت نماید استفاده شده است. استفاده از جریانهای‭Pulsed Electromagnetic Field (PEMF)‬ در ترمیم شکستگیهای استخوانهای دراز وهمچنین در تسریع حرکت دندان در مدلهای حیوانی گزارش شده است. در این تحقیق برای اوین بار تحریک بیوالکتریک در درمانهای ارتودنسی در مقایسه با روش مرسوم بر روی بیماران مراجعه کننده به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۷-۷۶ ‬به کار برده شد. روش تحقیق کارآزمایی بالینی از نوع‭Trial Sequential Randomized Control‬ بود این تحقیق بر روی‭ ۱۰ ‬بیمار مبتلا به ناهنجاری دندانی فکی با کراودینگ شدید در دندانهای فک بالا ، انجام گردید. بیماران داروی ضد التهاب غیراستروئیدی ، ویتامین‭D‬ ، کورتیکواستروئید مصرف نمی کردند و هیچ کدام از بیماران‭Pacemaker‬ نداشتند. طرح درمان ارتودنسی با درآوردن دندانهای پره‌مولر اول فک بالا شروع گردید. یک سمت به طور تصادفی به روش مرسوم و سمت دیگر توسط روش مرسوم همره با تحریک. بیوالکتریک شامل یک پلاک متحرک تولید کننده‭PEMF‬ به میزان یک‭HZ‬ در ثانیه که به مدت‭ ۸ ‬ساعت در روز استفاده شد ، تحریک گردید. تحریک بیوالکتریک تا زمانی ادامه یافت که کانین یک سمت به رابطه‭cl I‬ با کانین فک پایین رسید. سپس میزان حرکت کانین دو سمت توسط کولیس اندازه‌گیری شد. بیماران مورد بررسی‭ ۵ ‬زن و‭ ۵ ‬مرد با متوسط سنی‭ ۲۳+-۴/۳ ‬سال و کراودینگ بیش از‭ ۵ ‬میلیمتر بودند و‭ ۵ ‬بیمار‭ClI‬ و‭ ۴ ‬بیمار‭ClIIDiv I‬ و یک بیمار‭ClIII‬ بود. میزان حرکت دندان کانین در سمت تجری‭ ۵+-۱/۳ ‬میلیمتر و در سمت کنترل‭ ۳/۵+-۱/۶ ‬میلیمتر بود یافته‌ها با آزمون‭Paired t - test‬ نشان داد که اختلاف بین دو روش از نظر آماری معنی‌دار بود ۰/۰۰۱)‭.(p <‬ بنابراین تحریک بیوالکتریکال باعث افزایش سرعت حرکت دندان و کاهش مدت درمان می گردد که این متد می تواند یک روش ابتکاری در افزایش سرعت حرکت دندان قلمداد شود.
موضوع : ‭Tooth Movement - methods‬
موضوع : ‭Jaw Abnormalities - therapy‬
موضوع : ‭Malocclusion - therapy‬
موضوع : ‭Orthodontics Corrective - methods‬
موضوع : ‭Electric Simulation - therapeutic use‬
توصیفگر : تحریک الکتریکی - استفاده درمانی‭Electric Simulation - therapeutic use‬
توصیفگر : ارتودونسی اصلاحی - روشها‭Orthodontics Corrective - methods‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندانها - درمان‭Malocclusion - therapy‬
توصیفگر : ناهنجاریهای فک - درمان‭Jaw Abnormalities - therapy‬
توصیفگر : حرکت دندانها - روشها‭Tooth Movement - methods‬
شناسه افزوده : جمیلیان، عبدالرضا، مجری طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
شناسه افزوده : آذرفر، علی رضا ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)