خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6154
شماره مدرک : ‭ط۳۸۷‬
سرشناسه : گچکار، لطیف، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی نتایج برونکوسکپی در بیماران مشکوک به سل ریه و اسمیر منفی در مراجعه کنندگان به بیمارستان مسیح دانشوری در سال‭۱۳۷۴ ‬/ لطیف گچکار، حمید رضا جباری؛ همکار طرح فیروزه ذوقی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان مسیح دانشوری‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماری سل یک مسئله بهداشتی بزرگ جهانی بوده ، بطوریکه نیمی از مردم جهان آلوده به باسیل سل بوده و سالیانه‭ ۱۰ ‬میلیون مورد جدید عفونت و‭ ۳ ‬میلیون مرگ و میر به علت سل گزارش میشود تا آنجائی که بیماری سل‭ ۶ ‬درصد کل مرگها را باعث می شود. تشخیص بموقع بیماری عامل موثری در بهبود بیمار می باشد در حالیکه روش نهائی تشخیص سل کشت خلط برای جستجوی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می باشد ولی مدت طولانی تست و نتایج منفی کاذب از نکات ضعف این روش می باشد. یکی از روشهای جدید ، نمونه‌برداری با استفاده از برونکوسکپ در بیماران دارای علائم و نشانه‌ها ، یافته‌های پاراکلینیک و رادیولوژیک قابل استناد به سل فاقد اسمیر مثبت می باشد و این مطالعه به منظور بررسی نتایج برونکوسکپی و شستشوی ریه‭(BAL)‬ در بیماران اسمیر منفی و مشکوک به سل ریه پذیرفته است. مواد و روش‌ها :‭ ۵۱ ‬بیمار ‭ ۲۳)‬مرد ،‭ ۲۸ ‬زن‭(‬ مراجعه کننده به بیمارستان دکتر مسیح دانشوری که دارای نشانه‌های سرفه بیش از سه هفته ، طرح گرافی غیرطبیعی و یکی از پارامترها فرعی (تماس با فرد مسلول ، افزایش‭ESR‬ و‭PPD‬ مثبت‭(‬ را داشته و اسمیر آنهااز نظر‭(Acid Fast Bacilli) AFB‬ منفی بود و یا خلط نداشتند تحت یک مطالعه توصیفی قرار گرفتند. بیماران تحت برونکوسکپی به روش‭(Fiber Optic Bronchoscopy) FOB‬ قرار گرفتند و از طریق‭(Broncho alvear lavage) BAL‬ نمونه برای تست اسمیر و کشت برداشته شده و ترشحات به آزمایشاه بیمارستان منتقل و از نظر‭AFB‬ (اسمیر‭(‬ و باسیل سل (کشت‭(‬ بررسی شدند. در این روش ترشحات از قسمتی از ریه برداشته می شد که درگیری آن درگرافی ریه دیده می شد و در صورتی که چنین محلی در گرافی ریه رویت نمی شد از‭apical posterior right‬ ترشحات برداشته می شد. ترشحات بدست آمده از برونکوسکپی جهت بررسی از نظر‭AFB‬ (اسمیر‭(‬ و باسیل سل (کشت‭(‬ به آزمایشگاه بیمارستان ارسال می شد و نتایج بدست آمده جداول مربوطه قرار داده شد. نتایج : نتایج نشان داد که‭ ۱۱/۸ ‬درصد افرد از نظر برونکوسکپی طبیعی بودند و‭ ۸۸ ‬درصد غیرطبیعی که بیشترین نمای برونکوسکپی غیرطبیعی ، به ترتیب کاهش فراوانی عبارت بودند از : التهاب مخاط به همراهی تجمع ترشحات ، وجود ترشحات به تنهائی ، التهاب مخاط به تنهائی و توده یا انسداد. چنانچه ملاک تشخیص مثبت بودن اسمیر و کشت‭BAL‬ به طور همزمان باشد درصدی از بیماران که با روش برونکوسکپی تشخیص سل در آنها داده شده است‭ ۴ ‬درصد می باشد و چنانچه ملاک تشخیص صرفا مثبت شدن اسمیر یا کشت‭BAL‬ باشد ، این میزان به‭ ۶ ‬درصد می رسد.
موضوع : ‭Bronchoscopy - adverse effects‬
موضوع : ‭Bronchoscopy - utilization‬
موضوع : ‭Bronchoscopy - methods‬
موضوع : ‭Lung Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Tuberculosis, Pulmonary - diagnosis‬
توصیفگر : سل ریه - تشخیص‭Tuberculosis, Pulmonary - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای ریه - تشخیص‭Lung Diseases - diagnosis‬
توصیفگر : برونکوسکپی - روشها‭Bronchoscopy - methods‬
توصیفگر : برونکوسکپی - کاربرد‭Bronchoscopy - utilization‬
توصیفگر : برونکوسکپی - اثرات جانبی‭Bronchoscopy - adverse effects‬
شناسه افزوده : جباری، حمید رضا، مجری طرح
شناسه افزوده : ذوقی، فیروزه ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : لطیف گچکار، حمید رضا جباری
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)