خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6163
شماره مدرک : ‭ط۳۸۹‬
سرشناسه : حسنتاش، مظفر، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : تشخیص افتراقی پلورال افیوژنهای سلی و بدخیم از طریق اندازه گیری مقادیر اینترفرون گاما‭(IFN-Y)‬ مایع جنب/ مظفر حسنتاش؛ همکار طرح کامبیز یارائی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان مسیح دانشوری‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی - تشخیصی‭Experimental - Diagnostic‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماری سل یکی از بزرگترین و غامض‌ترین مسائل بهداشتی جهانی حاضر است و راههای تشخیص که فعلا در مورد بیماری سل و بخصوص افیوژنهای حاصل از این بیماری وجود دارد ، طولانی ، پرخرج و پرزحمت بوده و بعضا نتیجه مطلوب را نیز نمی دهد و ما را بین دو یا چند تشخیص افتراقی سرگردان باقی می گذارد. بعنوان مثال کشت مایع پلور برای تشخیص مایکوباکتریوم توبرکولوزیس در‭ ۲۰ ‬تا‭ ۳۰ ‬درصد موارد و کشت و بیوپسی در‭ ۵۵ ‬تا‭ ۸۰ ‬درصد موارد مثبت می باشد و گاهی تشخیص افتراقی بین سل و بدخیمی بعنوان عامل پلورال افیوژن با شکل روبرود می شود. مشخص شده است که لنفوسیتهای موجود در پلورال افیوژن بیماران مبتلا به سل ، ر محیط‭invitro‬ در مقابل‭P.P.D‬ مقادیر زیادی اینترفرون گاما (گاما‭(IFN-‬ ترشح می نمایند. گاما‭IFN-‬ از لنفوسیتهای نوع‭T‬ جهت افزاش دادن قابلیت باکتریسیدال ماکروفاژها در مقابل مایکوباکتریوم ترشح می شود. هدف از این پژوهش ارزیابی ارزش اندازه‌گیری مقادیر گاما‭IFN-‬ در مایع پلور در تشخیص افتراقی پلورال افیوژنهای سلی و بدخیم بود. روش مطالعه تجربی و از نوع تشخیصی‭(Diagnostic)‬ بود. ‭ ۹۲‬بیمار که در پیامد بیماریهای مختلف دچار پلورال افیوژن شده و به مرکز پزشکی ، آموزشی و درمانی مسیح دانشوری مراجعه کرده بودند جهت این طرح انتخاب شدند. براساس معاینات کامل کلینیکی و بررسیهای پاراکلینیکی بیماران به سه گروه پلورال افیوژن در پیامد سل‭ ۴۱ ‬مورد ، پلورال افیوژن در پیامد بدخیمی‭ ۲۹ ‬مورد و پلورال افیوژن اگزودائی در پیامد سایر موارد (غیر از سل و بدخیمی(‭ ۲۲ ‬مورد ، تقسیم شدند. اندازه‌گیری مقادیر گاما‭IFN-‬ به روش‭ELISA‬ بر روی نمونه‌های مایع پلور بیماران صورت پذیرفت. میانگین و انحراف معیار مقادیر گاما‭IFN-‬ در گروه سلی‭pg/mL‬‭ ۱۳۴۰/۵۱+-۶۳۲/۸۲‬، در گروه پلورزی در پیامد بدخیمی‭pg/mL‬‭ ۱۱۹/۰۶+-۱۲۶/۱۶ ‬و در گروه پلورزی اگزودائی در پیامد سایر موارد (بجز سل و بدخیمی‭(‬‭pg/mL‬‭ ۱۱۴/۷۷+-۸۰/۵۶ ‬بدست آمد.
موضوع : ‭Diagnosis, Laboratory‬
موضوع : ‭Respiration Disorders - diagnosis‬
موضوع : ‭Pleural Effusion - microbiology‬
موضوع : ‭Pleural Effusion - analysis‬
موضوع : ‭Interferons - isolation&purification‬
موضوع : ‭Tuberculosis, Pulmonary - immunology‬
موضوع : ‭Diagnosis Differential‬
موضوع : ‭Mycobacterium Tuberculosis‬
موضوع : ‭Interferons - diagnostic use‬
موضوع : ‭Tuberculosis, Pulmonary - diagnosis‬
توصیفگر : سل ریه - تشخیص‭Tuberculosis, Pulmonary - diagnosis‬
توصیفگر : اینترفرونها - استفاده تشخیصی‭Interferons - diagnostic use‬
توصیفگر : مایکو باکتری حامل سل‭Mycobacterium Tuberculosis‬
توصیفگر : تشخیص افتراقی‭Diagnosis Differential‬
توصیفگر : سل ریه - ایمنی شناسی‭Tuberculosis, Pulmonary - immunology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)