خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6173
شماره مدرک : ‭ط۳۵۲‬
سرشناسه : اخلاقی، فهیمه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه اثرات درمانی دو روش استئوسنتز با مینی پلیت و استئوسنتز با سیم‭IMF /‬ در شکستگیهای با جابجایی زاویه فک پائین/ فهیمه اخلاقی؛ همکاران طرح فریبرز افرامیان فرنار، فریبرز آرین
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، بیمارستان طالقانی‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : استفاده از مینی‌پلیت در درمان شکستگی های استخوانی از قرن نوزدهم آغاز شده و از حدود سال‭ ۱۹۶۰ ‬در جراحی فک و صورت مطرح گردیده است. با این حال نحوه استفاده از مینی پلیت ها و کارآیی آنها نسبت به درمان قدیمی‌تر استفاده از سیم جهت استئوسنتز و سیم بین دندانی ، بخصوص در شکستگی های زاویه فک تحتانی ، هنوز مورد بحث می باشد. در این تحقیق تجربی‭ ۴۰ ‬بیمار دارای شکستگی نامطلوب زاویه فک تحتانی در دو گروه مینی پلیت و سیم‭IMF/‬ بطور تصادفی تقسیم شدند و درمان بیماران بطور کلی با تاخیر (میانگین‭ ۹/۴ ‬روز‭(‬ انجام گردید. سن بیماران‭ ۲۰-۵۰ ‬سال بود. در صورت وجود ، دندان عقل در مسیر شکستگی کشیده میشد. در گروه مینی پلیت ، از مینی پلیت چهار سوراخه و پیچ‭ ۷ ‬میلیمتری در روی خط مایل خارجی جهت فیکساسیون استفاده شده و دهان بیمار پس از جراحی باز می ماند. در گروه سیم‭IMF/‬ از طریق خارج دهانی ، محل شکستگی با سیمس استئوسنتز شده و با استفاده از آرچ بار و سیم بین دندانی دهان بیمار برای‭ ۸ ‬هفته بسته می شد. بنابر نتایج بدست آمده در گروه سیم‭IMF/‬ نسبت به گروه مینی پلیت کاهش وزن در مدت بررسی بیشتر ۰/۰۱)‭(p<‬ ، وضع نسوجی پریودونتال پس از جراحی بدتر ‭۰/۰۲۵)‬‭(p<‬ ، زمان شروع به کار و فعالیت اجتماعی دیرتر ‭۰/۰۲)‬‭(p<‬ بود. علاوه بر آن بیماران دارای‭IMF‬ به ناچار حدود‭ ۸ ‬هفته از جویدن غذا محروم بوده و تحت فشارهای روانی ناشی از بسته بودن دهان هستند. میزان رعایت بهداشت دهان ، درد ، تورم ، عفونت ناحیه جراحی ، صدمه عصبی و انطباق قطعات شکستگی در نمای رادیوگرافیک در بیماران دو گروه دارای تفاوت معنی داری نبود. نکته قابل توجه ، میزان بیشتر اکلوژن پس از عمل در بیماران گروه مینی پلیت می باشد ‭۰/۰۵)‬‭.(p=‬ با توجه به درمان با تاخیر بیماران این مسئله قابل توجیه است ، ولی بنظر می رسد عوامل دیگری از قبیل خارج ساختن دندان عقل در حین جراحی ، ضعف استخوان مجاور خط شکستگی ، شدت جابجایی قطعات و میزان ادم و اسپاسم عضلات اطراف نیز در این رابطه موثر باشد. با توجه به موارد فوق می توان چنین نتیجه گرفت که استفاده از مینی پلیت آسایش بیشتری را برای بیماران تامین می کند و در مواردی که به دلایل ذکر شده ، در حین یا پس از جراحی ، با امکان مال اکلوژن روبرو شدیم می توانیم با استفاده از الاستیک در جهت رفع آن اقدام کنیم.
موضوع : ‭Maxillofacial Prosthesis Implantation - methods‬
موضوع : ‭Malocclusion - therapy‬
موضوع : ‭Mandibular Injuries - surgery‬
موضوع : ‭Fracture Fixation, Internal - methods‬
موضوع : ‭Iaw Froctrue - surgery‬
توصیفگر : شکستگی فک - جراحی‭Iaw Froctrue - surgery‬
توصیفگر : تثبیت اندام شکسته داخلی - روشها‭Fracture Fixation, Internal - methods‬
توصیفگر : آسیب های فک پایین - جراحی‭Mandibular Injuries - surgery‬
توصیفگر : روی هم قرار گرفتن نادرست دندانها - درمان‭Malocclusion - therapy‬
توصیفگر : ‭Maxillofacial Prosthesis Implantation - methods‬
شناسه افزوده : افرامیان فرناز، فریبرز، همکار طرح
شناسه افزوده : آرین، فریبرز، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : فهیمه اخلاقی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)