خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6175
شماره مدرک : ‭ط۵۶۵‬
سرشناسه : گودرزی، حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه بین هلیکوباکتر پیلوری موجود در پلاک دندانی با عفونتهای دستگاه گوارش فوقانی/ حسین گودرزی؛ همکار طرح آزیتا پور محمد
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانها لقمان، بوعلی، طالقانی‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هلیکوباکتر پیلوری بعنوان یکی از عوامل اتیولوژیک زخم معده و اثنی عشر وعامل احتمالی آدنوکارسینوم و لنفوم معده مورد توجه می باشد. مطالعات اپیدمیولوژیک توسط تست الایزا و تستهای سرولوژیک دیگر فراوانی و پراکندگی عفونت را در سراسر دنیا نشان می دهد اما عفونت در کشورهای در حال توسعه فراوانتر است. مخزن هلیکوباکترپیلوری و روش انتقال آن نامشخص است. از آن‌جائیکه جداسازی باکتری در پلاک دندانی انجام شده ، انتقال دهان به دهان بعنوان راهی در انتقال این باکتری پیشنهاد شده است ، بمنظور ارزیابی این فرضیهمبنی بر در نظر گرفتن پلاک دندانی به عنوان مخزن باکتری ، نمونه های بیوپسی و پلاک دندانی‭ ۲۲۹ ‬بیمار مراجعه کننده به درمانگاههای گوارش که تحت آندوسکوپی قرار گرفتند جمع آوری شد.‭ ۲۹ ‬بیمار بعلت مصرف داروهای موثر بر عفونت معده و مشکلات قبلی از مطالعه خارج شدند نمونه‌های جمع آوری شده پس از انتقال در محیط مناسب ، مورد کشت قرار گرفتند و بررسیهای میکروسکوپی و تستهای افتراقی نیز بر روی آنها انجم شد. بیماران مورد بررسی براساس عفونت هلیکوباکتر در معده به دو گروه تقسیم شدند : گروه مورد متشکل از‭ ۱۱۰ ‬بیمار مثبت از نظر عفونت هلیکوباکتر در معده و گروه شاهد شامل‭ ۹۰ ‬بیمار منفی از نظر وجود عفونت باکتری در معده بودند. نتیجه بررسی انجام شده در نمونه پلاک دندانی همه افراد گروه شاهد منفی بود اما در سه نفر از افراد گروه مورد ‭ ۲)‬نفر دارای دندان طبیعی و‭ ۱ ‬نفر دارای مصنوعی‭(‬ مثبت بود. در این مطالعه ، هلیکوباکتر شیوع پائینی ‭ ۲/۷)‬درصد‭(‬ در پلاک دندانی داشت و ارتباط معنی داری بین کلنیزاسیون باکتری در پلاک دندانی و مخاط معدی یافت نشد. یافته‌ها فرضیه در نظر گرفتن پلاک دندانی بعنوان مخزن سلولهای زده این باکتری را تائید نمی کنند ، اگر چه اشکال غیر قابل کشت باکتری (کوکوئید‭(‬ مکن است در پلاک دندانی وجود داشته باشد. مطالعات بیشتری بر روی پلاک دندانی بایستی انجام شود تا مسائل مبهم در این زمینه مشخص شود.
موضوع : ‭Biopsy‬
موضوع : ‭Microbiological Techniques‬
موضوع : ‭Gastrointestinal Diseases - immunology‬
موضوع : ‭Gastrointestinal Diseases - etiology‬
موضوع : ‭Helicobacter Infections - diagnosis‬
موضوع : ‭Bacterial Infection - etiology‬
موضوع : ‭Helicobacter Infections - etiology‬
موضوع : ‭Helicobacter Pylori - immunology‬
موضوع : ‭Dental Plaque - complications‬
توصیفگر : پلاک دندان - عوارض‭Dental Plaque - complications‬
توصیفگر : هلیکوباکتر پیلوری - ایمنی شناسی‭Helicobacter Pylori - immunology‬
توصیفگر : عفونتهای هلیکو باکتری - علت شناسی‭Helicobacter Infections - etiology‬
توصیفگر : عفونتهای باکتریایی - علت شناسی‭Bacterial Infection - etiology‬
توصیفگر : عفونتهای هلیکو باکتری - تشخیص‭Helicobacter Infections - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای معده و روده - علت شناسی‭Gastrointestinal Diseases - etiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)