خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6180
شماره مدرک : ‭ط۴۸‬
سرشناسه : اخوتیان، فرشاد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر استفاده از عصاهای مختلف بر میزان انرژی مصرفی در حین راه رفتن در معلولین دارای ضایعات نخاعی/ فرشاد اخوتیان، مهدی حسینی خامنه؛ همکار طرح مریم جمشیدیان تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده توانبخشی (تهران، معلولین آسایشگاهها‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : در این مطالعه ، ده معلول پاراپلژیک مورد آزمایش قرار گرفتند (متوسط سن‭ ۳۴+/۹۹ ‬سال ، قد‭ ۱۶۷ ‬سانتیمتر و جرم‭ ۶۴/۶ ‬کیلوگرم‭.(‬ همگی دچار ضایعه کمری بودند و متوسط زمان ایجاد ضایعه‭ ۳/۸+۳/۳ ‬سال بود. بعد ازتکمیل پرسشنامه و آموزشهای لازم ، معلولین پاراپلژیک با سرعت دلخواه‭(Preferred Speed)‬ بر روی مسیری به شکل هشت انگلیسی به مدت‭ ۵ ‬دقیقه راه می‌رفتند و ضربان قلب ، فشار خون و‭Rating of Perceived Exertion‬ (سختی کار‭(‬ اندازه‌گیری شد. آزمایشات در سه مرحله انجام می شد و در هر آزمایش فرد با یک نوع عصا راه می رفت. سه نوع عصای مورد مطالعه عبارت بودند از عصای زیربغلی ، آرنجی و واکر ، که بطور تصادفی مورد آزمایش قرار می گرفتند. برای بررسی انرژی مصرفی راه رفتن در معلولین پاراپلژیک ، از دو شاخص جدید نرخ انرژی‭(PCl)‬ و‭RPE‬ استفاده شد. تحقیقات ما نشان داد که متوسط نرخ انرژی‭(PCl)‬ برای عصای زیربغلی ، عصای آرنجی و واکر به ترتیب عبارت بود از‭ ۱/۵۸ ، ۱/۹۴ ‬و‭ ۱/۶۵ ‬ضربه در دقیقه. متوسط سرعت راه رفتن بیماران این مطالعه با عصای آرنجی بیشترین بودکه علت آن هم ساختمان این عصاست که شرایط تحرک را برای بیمار بخوبی فراهم می آورد. در مورد‭RPE‬ ، نتایج نشان داد که در مواردی که توان تعادلی فرد کم است و اگر ترجیح داده می شود و بیماران دارای تعادل عصای آرنجی را ترجیح می دهند. ‭PCl‬ بدست آمده در این مطالعه برای گروه دارای ضایعات نخاعی کامل کمتر از افرادی است که ضایعات ناقص دارند. علت این مسئله را می توان در سالم بودن تعداد بیشتر عضلات در این افراد دانست. تعداد زیاد عضلات فعال به معنی مصرف بیشتر اکسیژن و در نتیجه بیشتر شدن ضربان قلب باشد. کارهای انجام شده توسط سایر محققین نیز این مطلب را تایید می کند. همچنین در تحقیق حاضر سرعت افراد دارای ضایعات کامل‭ ۱/۴ ‬گروه دارای ضایعات ناقص می باشد. همچنین ، استفاده از عصا و تمرین راه رفتن ، سطح آمادگی قلبی - عروقی را برای این کار بالا می برد و باعث کاهش میزان‭PCl‬ می شود. این مهم اهمیت توجه بیشتر به استفاده از وسایل کمک حرکتی را در مراکز توانبخشی نشان می دهد.
موضوع : ‭Rehabiblitation - instrumentation‬
موضوع : ‭Walkers‬
موضوع : ‭Gait Disorders, Neurologic - regabilitation‬
موضوع : ‭Crutches - instrumentation‬
موضوع : ‭Walking - comparative study‬
موضوع : ‭Spinal Injuries - rehabilitation‬
موضوع : ‭Paraplegia - rehabilitation‬
موضوع : ‭Crutches - adverse effects‬
توصیفگر : عصاها - عوارض جانبی‭Crutches - adverse effects‬
توصیفگر : فلج پاها - توان بخشی‭Paraplegia - rehabilitation‬
توصیفگر : آسیب های ستونهای مهره - توانبخشی‭Spinal Injuries - rehabilitation‬
توصیفگر : پیاده روی - مطالعه مقایسه ای‭Walking - comparative study‬
توصیفگر : عصاها - استفاده از ابزار و وسایل‭Crutches - instrumentation‬
توصیفگر : ‭Gait Disorders, Neurologic - regabilitation‬
توصیفگر : ‭Walkers‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)