خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6188
شماره مدرک : ‭ط۷۸‬
سرشناسه : آتش زاده شوریده، فروزان، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای شدت درد تزریق عضلانی با دو روش‭Z‬ و معمولی در بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی، سال‭۱۳۷۹-۸۰ ‬/ فروزان آتش زاده شوریده، ناهید خزائی؛ همکار طرح زهره امیری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، بیمارستانهای وابسته به دانشگاه‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مطالعه حاضر یک پژوهش تجربی از نوع کارآزمائی بالینی کنترل شده تصادفی است که به منظور تعیین و مقایسه شدت درد تزریق عضلانی با دو روش معمولی و‭Z‬ در بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی شهید بهشتی درسال‭ ۱۳۷۹-۸۰ ‬انجام گرفته است. در این تحقیق تعداد‭ ۹۰ ‬واحد پژوهش با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی از بین مراجعه کنندگان به درمانگاههای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی شهید بهشتی که جهت انجام تزریق عضلانی جنتامایسین به بخش تزریقات مراجعه می کردند ، انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه الف و ب قرار گرفتند. سپس پژوهشگر پس از توضیح در مورد هدف و چگونگی انجام تحقیق و جلب رضایت واحدهای پژوهش در گروه الف ، اقدام به تزریقcc‭ ۱‬جنتاماسین در عضله دور سوگلوئتال سمت راست با روش‭Z‬ نود و پس از‭ ۳۰ ‬دقیقه‭cc‬‭ ۱‬جنتامایسین در عضله دور سوگلوتئال سمت چپ تزریق شد و در گروه ب برعکس عمل شد و از واحدهای پژوهش درخواست شد با استفاده از مقایسی که درباره آن آموزش هم دیده بودند ، بصورت ذهنی ، شدت درد هر تزریق را مشخص نمایند. میزان نشت دارو و خون نیز به صورت عینی ، توسط پژوهشگر ، به وسیله مقیاس عددی ثبت گردید. فاصله بین دو تزریق‭ ۳۰ ‬دقیقه درنظر گرفته شد تا اثر درد اول از بین برود. تزریق‌ها در طرف راست و چپ انجام شدند و ترتیب تزریق عضلانی در گروه الف ابتدا‭Z‬ و سپس معمولی و در گروه ب ابتدا معمولی و سپس‭Z‬ در نظر گرفته شد تا حتی الامکان تاثیر درد تزریق اول واحدهای پژوهش بر قضاوت در مورد شدت درد تزریق دوم آنان خنثی گردد. تجزیه و تحلیل آماری یافته‌های پژوهش نشان داد که شدت درد تزریق عضلانی با روش معمولی و‭Z‬ تقریبا یکسان بود. در این آزمون با انجام آزمون ویل کاکسون مشخص گردید که اختلاف معنی‌دار آماری بین نشت خون ، نشت دارو شدت درد تزریق عضلانی ، در روش‭Z‬ و معمولی موجود نبود. و به منظور بررسی اختلاف بین شاخص توده بدن واحدهای پژوهش در هر یک از گروههای پژوهش درد یا میزان نشت خون و دارو از آزمون آنالیز واریانس استفاده شد که باز هم اختلاف معنی‌دار آماری بین شاخص توده بدنی در هر یک از گروهها مربوط به متغیر درد ، یا میزان نشت خون و دارو وجود نداشت.
موضوع : ‭Nursing‬
موضوع : ‭Pain Measurement‬
موضوع : ‭Injections, Intramuscular - comparative study‬
موضوع : ‭Injections - adverse effects‬
موضوع : ‭Injections, Intramuscular - methods‬
توصیفگر : تزریق داخل عضله - روشها‭Injections, Intramuscular - methods‬
توصیفگر : تزریق - عوارض جانبی‭Injections - adverse effects‬
توصیفگر : تزریق داخل عضله - مطالعه مقایسه ای‭Injections, Intramuscular - comparative study‬
توصیفگر : اندازه گیری درد‭Pain Measurement‬
توصیفگر : پرستاری‭Nursing‬
شناسه افزوده : خرائی، ناهید، مجری طرح
شناسه افزوده : امیری، زهره ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : فروزان آتش زاده شوریده، ناهید خزائی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)