خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6192
شماره مدرک : ‭ط۲۸۵‬
سرشناسه : موزه، محمد باقر، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثرات کلینیکی و هیستولوژیکی غشاء گورتکس در بازسازی بافتهای پریود ونشیوم در سگ/ محمد باقر موزه، زهره طبیب زاده نوری؛ همکاران اصلی داوود شریفی، استپان الکسانیان، مریم جمشیدیان تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماریهای نسوج پریودونتال (پشتیبان دندان‭(‬ در زمره قدیمی‌ترین و شایع‌ترین بیماریهای عفونی و از معضلات رشته دندانپزشکی است. این بیماری در سنین بالاتر از‭ ۳۵ ‬سالگی مسئول اصلی از دست رفتن دندانها می باشد.(۱‭(‬ مهمترین عامل بوجود آورنده بیماری پلاک میکروبی است که همراه با سایر عوامل مستعد کننده به تخریب نسوج پشتیبان دندان (لثه - سمان - الیاف پریودونتال - استخوان‭(‬ می پردازد. درمانهای متداول امروز از جمله جراحیهای متعارف تنها سبب توقف بیماری شده و ترمیم موجود آسیب‌پذیر می باشد و هیچیک از این درمانها ایده آلی محققین که بازسازی نسوج از دست رفته است را تحقیق نمی بخشد. تکنیک بازسازی هدایت شده بافتی‭(Guidid tissue Regeneration)‬ با استفاده از غشاء گورتکس مدعی بازسازی قابل توجهی از انساج از دست رفته است (۱‭(‬ (۲‭.(‬ مطالعات اولیه عملی با استفاده از غشاء فوق بر روی حیوان در سال‭ ۱۹۸۴ ‬توسط آقای‭Gottlow‬ (۳‭(‬ و مطالعات انسانی در سال‭ ۱۹۸۶ ‬توسط آقای‭Gottlow‬ و‭Nyman‬ (۴‭(‬ آغاز گردید. این تکنیک توسط سایر محققین بخصوص در درمان ضایعات ناحیه انشعاب ریشه‌ها در دندانهای خلفی که از جمله دندانهای استراتژیک در دهان محسوب می شوند ، بکار گرفته شد و نتایج موفقیت آمیزی به همراه داشته است. ما نیز جهت انجام تحقیق و اهمیت مطالعه بافتی ، بر روی دندانهای پره مولار شش سگ بالغ فاقد بیماری سیستمتیک و پریودونتال و دارای دندانهای دائمی ضایعه‌ای بطور آزمایشی بصورت چهار ضلعی در سمت باکال ایجاد نمودیم و پس از حذف سمان از سطح ریشه بر روی دندانهای آزمایشی از غشاء گورتکس از جنس (پلی تترفلورواتیلن‭(‬ با توجه به ابعاد ضایعه استفاده نمودیم ، در سمت مقابل دندان همان سگ ضایعه مشابهی بدون استفاه از غشاء ایجاد گردید. پس از چهار تا شش هفته توسط جراحی دندان و نسوج اطراف خارج و مورد ارزیابی هیستومتریک واقع گردید. طی این تحقیق ترمیم استخوان به میزان‭ ۳/۴+-۰/۷ ‬میلیمتر در گروه تجربی و‭ ۱/۸+-۰/۴ ‬میلیمتر در گروه کنترل بدست آمد. با توجه به پنجاه درصد افزایش ترمیم استخوان و۰/۰۲ ‭p <‬ اختلاف موجود معنی‌دار بود. نحوه بازسازی الیاف پریودونتال بصورت فانکشنال در گروه آزمایشی به میزان صددرصد در مقابل‭ ۱۶/۷ ‬درصد در گروه کنترل دست یافتیم که ازنظر آماری معنی‌دار محسوب شد. ترمیم سمان در گروه تجربی‭ ۴/۲+-۱/۱ ‬میلیمتر و در گروه کنترل به میزان‭ ۳/۱+-۰/۷ ‬میلیمتر رسیدیم. با توجه به سی و پنج درصد افزایش ترمیم سمان‭۰/۲۰ ‬‭p <‬‭ ۰/۴۰ ‬اختلاف از نظر آماری معنی‌دار محسوب نشد. میزان تحلیل لثه در گروه تجربی به‭ ۰/۹۳+-۰/۴۳ ‬میلیمتر و در گروه کنترل‭ ۱/۲۶+-۰/۴۵ ‬میلیمتر رسید که اختلاف از نظر آماری بین دو گروه معنی‌دار محسوب نشد. ارتفاع بافت هم‌بندی در گروه تجربی به میزان‭ ۴/۹۷+-۰/۹۶ ‬میلیمتر در مقابل‭ ۳/۸+-۰/۸ ‬میلیمتر رسید که از نظر آماری و اختلاف این دو معنی‌داری محسوب نشد.
موضوع : ‭Surgery, Oral - animal‬
موضوع : ‭Dogs‬
موضوع : ‭Guided Tissue Reoeneration - methods‬
موضوع : ‭Periodontal Diseases - surgery‬
موضوع : ‭Periodontal Diseases - therapy‬
توصیفگر : بیماریهای پریودنتال - درمان‭Periodontal Diseases - therapy‬
توصیفگر : بیماریهای پریودنتال - جراحی‭Periodontal Diseases - surgery‬
توصیفگر : بازسازی هدایت شده سنج - روشها‭Guided Tissue Reoeneration - methods‬
توصیفگر : سگ ها‭Dogs‬
توصیفگر : جراحی دهان - حیوان‭Surgery, Oral - animal‬
شناسه افزوده : طبیب زاده نوری، زهره ، مجری طرح
شناسه افزوده : شریفی، داوود، همکار طرح
شناسه افزوده : الکسانیان، استپان ، همکار طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)