خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6201
شماره مدرک : ‭ط۴۳۷‬
سرشناسه : اطهری، حمید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع سیکلوسپورا‭(Cyclospora)‬ در مبتلایان به اسهال مراجعه کننده به‭ ۸ ‬مرکز آموزشی - درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭۱۳۷۵ - ۷۷ ‬/ عمید اطهری؛ همکاران طرح سهیلا روحانی، الیاس الیاس زاده کهن
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای لقمان، شهید لبافی نژاد، مفید،طالقانی، شهدا، مرکز طبی کودکان و علی اصغر‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : به منظور تشخیص و شناسایی سیکلوسپورا در نمونه مدفوع مبتلایان به اسهال ، طی سال‌های‭ ۱۳۷۵ ‬تا‭ ۱۳۷۷ ‬نمونه مدفوع‭ ۱۵۲۳ ‬بیمار که به مراکز درمانی لقمان حکیم ، شهید لبافی نژاد ، مفید ، طالقانی ، شهدا و مرکز طی کودکان امام خمینی (ره‭(‬ و علی اصغر (ع‭(‬ مراجعه کرده بودند مورد آزمایش قرار گرفت. در این بررسی از روشهای مختلف تغلیظ ، شناور سازی شیتر ، رنگ آمیزی زیل نلسون ، کینیون کربول فوشین ، سافرانین متیلن بلو و نیز آزمایش با میکروسکوپ فلئوروسنت استفاده شد. در هیچ یک از نمونه های مورد بررسی تک یاخته سیکلوسپورا مشاهده نشد. از مجموع افراد مورد آزمایش‭ ۱۶۸ ‬نفر ‭ ۱۱)‬درصد‭(‬ مبتلا به یک یا چند انگل روده ای بودند که در این میان‭ ۹/۵ ‬درصد کل افراد ، آلوده به انگل‌های بیماری زا بودند. در بین مبتلایان به اسهال‭ ۱۴۷ ‬نفر به یک گونه انگل ،‭ ۱۶ ‬نفر به دو گونه ،‭ ۲ ‬نفر به سه گونه و‭ ۳ ‬نفر به بیش از سه گونه انگل مبتلا بودند. در بیماران مورد مطالعه ما عفونت‌های تک یاخته‌ای به مراتب شایع‌تر از عفونت‌های کرمی بود ، به طوری که عفونت ناشی از ژیاردیا لامبلیا با شیوع‭ ۵/۶ ‬درصد بیشترین میزان آلودگی را در بین عفونت‌های انگلی روده داشت و پس از آن بلاستوسیس توزیس با شیوع‭ ۳/۱ ‬درصد قرار داشت. کریپتوسپوریدیوم یکی دیگر از انگل‌های ایجاد کننده اسهال نیز در نمونه مدفوع‭ ۵ ‬نفر از آزمایش شوندگان دیده شد.‭ ۳ ‬مورد ابتلا به استرونژیلوئیدس استرکورالیس یک بار دیگر اهمیت این کرم را در ایجاد احتمالی اسهال و بروز علائم بالینی مورد تاکید قرار می دهد. اگر چه در مطالعه حاضر مورد مثبتی از آلودگی به سیکلوسپورا مشاهده نشد ولی به نظر می رسد بررسی جامع تر این عفونت در مناطق روستایی که از نظر آب آشامیدنی وضعیت مناسبی ندارند می تواند به یافته‌هایی مبنی بر وجود این انگل منجر گردد.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Prevalence‬
موضوع : ‭Diagnostic Techniques And Procedures‬
موضوع : ‭Symptoms of Diseases‬
موضوع : ‭Giardia‬
موضوع : ‭Itestinal Diseases, Parasitic‬
موضوع : ‭Dyentry, Amebic‬
موضوع : ‭Diarrhea - etiology‬
موضوع : ‭Diarrhea - parasitology‬
موضوع : ‭Protozoa - pathogenecity‬
موضوع : ‭Cyclospora - pathogenecity‬
توصیفگر : سیکلوسپورا - بیماریزایی‭Cyclospora - pathogenecity‬
توصیفگر : تک یاخته‌ها - بیماریزایی‭Protozoa - pathogenecity‬
توصیفگر : اسهال - انگل شناسی‭Diarrhea - parasitology‬
توصیفگر : اسهال - علت شناسی‭Diarrhea - etiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)