خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6204
شماره مدرک : ‭ط۹۳‬
سرشناسه : رضایی پور، ربابه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تغییرات میزان کمپلکسهای ایمنی در گردش خون‭(CLC)‬ و ارتباط آن با علائم بیماری لوپوس اریتماتوز در سیر درمان/ ربابه رضایی پور؛ همکاران طرح حمید فیروز جنگ، حسین عنایت، ناصر ولائی، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه، سازمان انتقال خون‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک‭(SLE)‬ یکی از بیماریهای گروه خود ایمنی فرد و دومین بیماری شایع از گروه بیماریهای روماتوئیدی است. مطالعات اخیر نشان داده است که تعداد مبتلایان این بیماری رو به افزایش بوده و در بعضی نقاط جهان این بیماری شایعتر است. از آنجا که علت بسیاری از صدمات بافتی در‭SLE‬ ناشی از رسوب کمپلکسهای ایمنی در بافتها لذا بنظر می رسد سنجش این کمپلکسها در پیشگوئی فعالیت بیماری مفید می باشد این تحقیق با هدف تعیین تغییرات است میزان کمپلکسهای ایمنی در گردش خون‭(CIC)‬ و ارتباط آن با علائم بیماری لوپوس در سیر درمان در مراجعین به بیمارستانهای دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران و سازمان انتقال خون ایران انجام گرفت. این تحقیق به روش تحلیلی از نوع‭Case-Control‬ بر روی‭ ۶۰ ‬زن مبتلا به لوپوس و‭ ۲۵ ‬زن کنترل سالم انجام می گرفت ، از‭ ۶۰ ‬بیمار‭ ۲۸ ‬نفردر مرحله حاد ،‭ ۲۰ ‬نفر در مرحله خاموشی ،‭ ۱۲ ‬نفر قبل و بعد از درمان تحت بررسی قرار گرفتند. میزان‭CIC‬ به روش پلی اتیلن گلیکول‭(PEG)‬ و مهار آگلوتیناسیون لاتکس‭(LAI)‬ سنجش شده و محاسبات آماری با استفاده از آزمونهای‭chi-Squaire,Paired t test Sutdent‬ انجام گرفت. براساس روش‭PEG‬ سطح پاتولوژیک‭CIC‬ درمرحله حاد‭ ۸۵/۷ ‬، قبل از درمان‭ ۸۳/۳ ‬و بعد از درمان‭ ۸۳/۲ ‬درصد و گروه خاموشی و کنترل بدون سطح پاتولوژیک‭CIC‬ بوند و سطوح‭CIC‬ در فرم فعال و قبل و بعد از درمان از مرحله خاموشی و گروه کنترل بطور معنی‌داری بالاتر بود. براساس روش‭LAI‬ ، سطوح پاتولوژیک‭CIC‬ در مرحله حاد‭ ۵۰ ‬، مرحله خاموشی‭ ۴۰ ‬، قبل از درمان‭ ۵۸/۳ ‬و بعداز درمان‭ ۱۶/۶ ‬درصد و گروه کنترل بدون سطح پاتولوژیک برآورد شد نتایج حاصل از روش‭LAI‬ نشان داد که سطوح‭CIC‬ در فرم فعال بیماری در مقایسه با فرم خاموشی بیماریاختلاف معنی‌داری ازنظر آماری نشان نمی دهد. ضمن اینکه سطوح‭CIC‬ در مرحله حاد و مرحله خاموشی در مقایسه با گروه کنترل اختلاف معنی‌داری از نظر آماری نشان داد.
موضوع : ‭Pregnancy Complications‬
موضوع : ‭Immunologic Techniques‬
موضوع : ‭Antigen - Antibody Complex - immunology‬
موضوع : ‭Antigen - Antibody Complex - diagnostic use‬
موضوع : ‭Rheumatic Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Immune Complex Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Autoimmune Diseases - pathology‬
موضوع : ‭Autoimmune Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Lupus Erythematosus, Systemic - pathology‬
موضوع : ‭Lupus Erythematosus, Systemic - immunology‬
موضوع : ‭Lupus Erythematosus, Systemic - diagnosis‬
توصیفگر : لوپوس اریتماتوز سیستمیک - تشخیص‭Lupus Erythematosus, Systemic - diagnosis‬
توصیفگر : لوپوس اریتماتوز سیستمیک - ایمنی شناسی‭Lupus Erythematosus, Systemic - immunology‬
توصیفگر : لوپوس اریتماتوز سیستمیک - آسیب شناسی‭Lupus Erythematosus, Systemic - pathology‬
توصیفگر : بیماریهای خود ایمنی - تشخیص‭Autoimmune Diseases - diagnosis‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)