خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6205
شماره مدرک : ‭ط۴۲‬
سرشناسه : اسماعیلی جاه، علی اکبر، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژیک علل و نتایج شکستگی تنه استخوان ران در کودکان‭ ۳-۱۵ ‬سال (بیمارستانهای دانشگاهی تهران‭(‬/ علی اکبر اسماعیلی جاه؛ همکاران طرح ناصر ولایی، یدالله رضائی اشکلک، فریده سالک، کورش اسماعیلی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای دانشگاهی‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : شکستگی تنه استخوان ران در کودکان بدلیل تعداد بالای این شکستگی ، مدت زمان بستری در بیمارستان و اشغال تختهای ارتوپدی ، روشهای درمانی مختلف و اثرات روانی متعاقب این شکستگی و بستری در مراکز درمانی بر کودک و خانواده ، همچنان مورد توجه محققین ارتوپدی می باشد. هراز چند گاهی مقاله‌ای در تائید و یا رد یک روش درمانی ، بیان روش جدید درمانی و بررسی عوارض این شکستگی در مجلات معتبر پزشکی چاپ و موج جدیدی از تحقیقات را در پی دارد. مشکل اصلی در درمان این شکستگی ، پیش‌بینی نهایی اختلاف طول دو اندام سالم و مبتلا در انتهای درمان می باشد. بدلیل تحریک صفحه رشد و پرخونی موضعی بدرجاتی افزایش رشد در اندام شکست دیده می شود ، لذا اگر دو قطعه شکسته کاملا سربه سر قرار گیرند‭(End To End)‬ درنهایت افزایش طول اندام شکسته را خواهیم داشت. لزوم رسیدن به روش درمانی که دو قطعه شکسته را در مقدار مناسب روی هم لغزیدگی‭(Overriding)‬ قرار داده و در طول درمان مانع از تغییر این مقدار گردیده و درنهایت مقدار کوتاه شدگی متناسب با مقدار تحریک رشد بعدی را ایجاد نماید. به عنوان هدف اول بررسی ما مورد توجه قرار می گیرد. از طرفی عدم وجود اطلاعات اپیدمیولوژیک دقیق از این شکستگی در جامعه ایرانی در مقایسه کلی مهر تائید دیگری نیز بر تحقیق مورد اشاره می زند. در بررسی ما که بصورت‭prospective study‬ بوده و با تکنیک مصاحبه و مشاهده انجام شده ، اولا سعی در بدست آوردن اطلاعات دقیق اپیدمیولوژیک شده و ثانیا پس از گذشت‭ ۳ ‬تا‭ ۶ ‬سال اثر میزان روی هم لغزیدگی مناسب دو قطعه شکسته برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیز مورد تحقیق واقع شده است. در جامعه مورد بررسی ما کودکان‭ ۳-۱۵ ‬ساله که در طی سالهای‭ ۱۳۶۵-۶۸ ‬بدلیل شکستگی تنه استخوان ران در بیمارستانهای دانشگاهی تهران بستری شده‌اند و تحت درمان با کشش قرار گرفته‌اند مورد بازبین مجدد واقع شده‌اند. نحوه انتخاب اراد بصورت سرشماری بوده و کلیه افراد واجد شرایط که موفق به پیدا کردن پرونده‌شان شدیم در این تحقیق گنجانده شده‌اند. در نهایت‭ ۱۱۲ ‬بیمار از بین پرونده عمومی ارتوپدی انتخاب شدند و با مکاتبه با آنان ارتباط برقرار گردید. از این تعداد‭ ۳۲ ‬بیمار جهت بررسی مجدد رادیولوژیک و کلینیکی به مرکز پزشکی ، آموزشی و درمانی اختر مراجعه کردند که اسکنوگرام اندامهای تحتانی از آنان بعمل آمد. در بازگشت به آرشیو رادیولوژی این بیماران ، تنها‭ ۱۰ ‬سابقه کامل رادیولوژیک بدست آمد که مقادیر روی هم لغزیدگی قطعات در انتهای دوره کشش از آنها استخراج و ثبت گردید. تحقیق نشان داده است که سن متوسط بیماران ما‭ ۷ ‬سال و میانگین زمان بررسی مجدد از تاریخ درمان‭ ۵/۵ ‬سال بوده و‭ ۷۷ ‬درصد موارد شکستگی مربوط به پسران و‭ ۲۳ ‬درصد مربوط به دختران بوده است. لیکن درصد دخترانی که شکستگی تنه ران در سنین زیر‭ ۱۰ ‬سال داشته‌اند به نسبت با درصد پسران در این گروه سنی بیشتر بوده است ولی این نسبت در سنین بالای‭ ۱۰ ‬سال معکوس می شود که این یافته ما با اکثریت یافته‌های دیگران تفاوت دارد و دلایل آن احتمالا توجه کمتر والدین به فرزندان دختر در سنین پائین و از طرفی ایجاد بلوغ فکری وجسمی سریعتر نسبت به پسران در سنین بالای‭ ۱۰ ‬سال در دختران می باشد.
موضوع : ‭Fracture Fixation - methods‬
موضوع : ‭Fracture Fixation - classification‬
موضوع : ‭Osteoqenesis - physiology‬
موضوع : ‭Femoral Fractures - etiology‬
موضوع : ‭Bone And Bones - pathology‬
موضوع : ‭Femoral Fractures - complications‬
موضوع : ‭Femoral Fractures - pathology‬
موضوع : ‭Femoral Fractures - therapy‬
موضوع : ‭Femur - pathology‬
توصیفگر : استخوان ران - آسیب شناسی‭Femur - pathology‬
توصیفگر : شکستگی ران - درمان‭Femoral Fractures - therapy‬
توصیفگر : شکستگی ران - آسیب شناسی‭Femoral Fractures - pathology‬
توصیفگر : شکستگی ران - عوارض‭Femoral Fractures - complications‬
توصیفگر : استخوان و استخوانها - آسیب شناسی‭Bone And Bones - pathology‬
توصیفگر : شکستگی ران - علت شناسی‭Femoral Fractures - etiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)