خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6206
شماره مدرک : ‭ط۲۳۶‬
سرشناسه : حاجبی، گیتی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مشکلات مربوط به اداره داروخانه در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ گیتی حاجبی، علیرضا مرتضوی؛ همکاران محسن فروتن، محمد رضا حیدری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده داروسازی (تهران، بیمارستانهای وابسته به دانشگاه‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : در چند دهه اخیر مدیریت داروخانه در بیمارستانهای جهان دچار تحولات عمیق و بنیادین شده است که هدف از این تحولات عمدتا افزایش کارائی ، افزایش ایمنی ، کاهش مخاطرات و هزینه‌های دارو درمانی و استفاده بهینه از کلیه امکانات موجود می باشد. اما در کشور ما نشانه‌های بارزی از همگامی مراکز بیمارستانی با تحولات مذکور به چشم نمی خورد بطوریکه هنوز سیستم رایج مدیریت داروخانه در این مراکز کم و بیش همان قالب سنتی خود را حفظ کرده است. تحقیق حاضر ، مدیریت داروخانه در‭ ۱۲ ‬بیمارستان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شهر تهران را مورد بررسی و مطالعه قرار داده است. در انجام این پژوهش براساس مباحث تحقیق پرسشنامه‌ای تنظیم گردید که توسط مدیران داروخانه‌های بیمارستانی مورد مطالعه تکمیل گردیده ، سپس اطلاعات پرسشنامه استخراج گردیده و در انتها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در این تحقیق علاوه برمطالعه و مقایسه کاستی‌ها و مشکلاتی که داروخانه‌های مزبور از نظر امکانات داروخانه ، سیستم توزیع دارو ، تهیه و تدارک داروها ، مقررات و مسائل پرسنلی و غیره با آن مواجه هستند ، به بررسی نقش داروسازان در پروسه دارو درمانی و ارائه خدمات دارویی و اطلاعات به بخشهای بیمارستانی پرداخته شده است. حاصل تحقیق حاضر نشان می دهد که مدیریت داروخانه در مراکز مورد مطالعه به روشهای مدرن مدیریت داروخانه بیمارستانی شباهت ندارد ، در عین حالیکه روند مدیریت در همه مراکز مورد مطالعه تقریبا یکسان است. مدیران داروخانه در بیمارستانهای دانشگاه شهید بهشتی با مشکلات متعدد و کمبود امکانات مواجه هستند. بعنوان مثال می توان به کمبود تعداد داروسازان و پرسنل شاغل در سیستم خدمات دارویی بیمارستانها و مشکلات مربوط به کمبود داروها به عنوان دو مساله اصلی که مدیران داروخانه بیمارستان با آن روبرو هستند ، اشاره کرد. اینمسائل موجب کاستیها و ناهنجاریهای متعدد در روند فعلی عملکرد داروخانه بیمارستانها شده و مجموعا موجب اتلاف سرمایه‌های مالی و انسانی شده ، کارایی و ایمنی سیستم دارو درمانی و توزیع دارو در بیمارستان را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می دهد.
موضوع : ‭Task Performance And Analysis‬
موضوع : ‭Pharmacies - organization&administration‬
موضوع : ‭Pharmacies - manpower‬
موضوع : ‭Pharmacies - economics‬
موضوع : ‭Pharmacists‬
موضوع : ‭Pharmacies - legislation&jurification‬
توصیفگر : داروخانه‌ها - قوانین و مقررات‭Pharmacies - legislation&jurification‬
توصیفگر : داروسازان‭Pharmacists‬
توصیفگر : داروخانه ها - اقتصاد‭Pharmacies - economics‬
توصیفگر : داروخانه‌ها - نیروی انسانی‭Pharmacies - manpower‬
توصیفگر : داروخانه‌ها - سازمان و مدیریت‭Pharmacies - organization&administration‬
توصیفگر : تجزیه و تحلیل عملکرد شغلی‭Task Performance And Analysis‬
شناسه افزوده : مرتضوی، علیرضا، مجری طرح
شناسه افزوده : فروتن، محسن ، همکار طرح
شناسه افزوده : حیدری، محمد رضا، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)