خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6207
شماره مدرک : ‭ط۶۲‬
سرشناسه : همتی، یحیی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژی و اتیولوژی آبسه های مغزی ناشی از باکتریهای بی هوازی و آنتی بیوگرام آنها در بیمارستانهای لقمان حکیم و شهدای تجریش از خرداد‭ ۱۳۷۲ ‬تا شهریور‭۱۳۷۳ ‬/ یحیی همتی، محمود طباطبایی؛ همکار طرح کیومر رشیدی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای شهداء و لقمان حکیم‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬ و تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : آبسه مغزی عبارت است از یک پدیده عفونی لکالیزه در داخل پارانشیم مغز ، که در اثر عوامل پاتولوژیک مختلف از قبیل باکتریها ، قارچ ها ، ویروس ها ، و انگل ها بوجود می آید. اولین قدم برای درمان هر بیماری عفونی شناخت عوامل آن می باشد ، تا از عوارض و عود بیماری جلوگیری شود. برای درمان آبسه‌های مغزی دو روش جراحی و دارویی مطرح می باشد. در درمان دارویی استفاده از آنتی بیوتیک های کلرامفنیکل پنی‌سیلین، مترونیدازول و سفالوسپورین‌های نسل دوم (سفتی زوکسیم و‭(...‬ مورد توجه می باشد. بمنظور بررسی نقش باکتریهای هوازی و بیهوازی در ایجاد آبسه های مغزی و تعیین میزان حساسیت آن‌ها به آنتی بیوتیک های مختلف این پروژه در مورد‭ ۳۰ ‬بیمار بستری شده در بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستانهای لقمان حکیم و شهدای تجریش تهرن در خلال سالهای‭ ۷۳-۷۲ ‬صورت گرفت. در این تحقیق از محیط های کشت هوای و بیهوازی از قبیل بروسلاآگار خوندار (خون گوسفند‭(‬ و محیط های کشت اختصاصی بیهوازی‭BBE‬ و‭.SPS.KVLB‬ محیط های ترانسپورت تایوگلیکلات برای بیهوازی‌ها ، کاری بلر برای باکتریهای هوازی ، جاربیهوازی و گازپک مرگ استفاده گردید در ضمن برای تشخیص نهائی از دیسک های تشخیصی آنتی بیوتیکی ، تست های بیوشیمیائی ، و بمنظور تست تعیین حساسیت باکتریهای جدا شده به آنتی بیوتیک از دو روش دیسک دیفیوژن و‭MIC‬ بهره بردیم. نتایج بدست آمده نشان داد که باکتریهای بیهوازی در‭ ۵۵ ‬درصد موارد و هوازی‌ها در‭ ۴۵ ‬درصد موارد علل ایجاد آبسه‌های مغزی هستند. در میان باکتریهای بیهوازی باکتروئیدیس فراژیلیس با ‭ ۳۸)‬درصد‭(‬ و در میان هوازی‌ها استافیلوکوک کواگولاز مثبت با ‭ ۵۸)‬درصد‭(‬ اهمیت بیشتری دارند. این بررسی شیوع آبسه‌های مغزی در گروه سنی‭ ۲-۷ ‬سال،‭ ۴۳ ‬درصد و در گروه سنی‭ ۲-۷ ‬سال و بالاتر از‭ ۲۷ ‬سال را مجموعا‭ ۸۶ ‬درصد نشان داد. تعیین حساسیت آنتی‌بیوتیک نشان داده شد که باکتری استافیلوکوک اروئوس به میزان‭ ۷۰ ‬درصد به پنی‌سیلین و باکتروئیدیس فراژیلیس به میزان‭ ۸۷ ‬درصد به کلرامفنیکل حساس می باشند. با توجه به نتایج بدست آمده باکتریهای بیهوازی در ایجاد آبسه مغزی از اهمیت خاصی برخوردار می باشند لذا توصیه می شود که در درمان بیماریهای زمینه‌ای در کنار عوامل هوازی درمان باکتریهای بیهوازی مورد توجه قرار گیرد.
موضوع : ‭Brain Abscess - drug therapy‬
موضوع : ‭Antibiotics - therapeutic use‬
موضوع : ‭Chloramphenicol - therapeutic use‬
موضوع : ‭Penicillins - therapeutic use‬
موضوع : ‭Bacterial Infections‬
موضوع : ‭Bacteria, Aerobic - pathogenecity‬
موضوع : ‭Bacteria, Anaerobic - pathogenecity‬
موضوع : ‭Brain Abscess - etiology‬
موضوع : ‭Brain Abscess - epidemiology‬
توصیفگر : آب مغز - اپیدمیولوژی‭Brain Abscess - epidemiology‬
توصیفگر : آب مغز - علت شناسی‭Brain Abscess - etiology‬
توصیفگر : باکتریهای بی هوازی - بیماریزایی‭Bacteria, Anaerobic - pathogenecity‬
توصیفگر : باکتریهای هوازی - بیماریزایی‭Bacteria, Aerobic - pathogenecity‬
توصیفگر : عفونتهای باکتریایی‭Bacterial Infections‬
توصیفگر : پنی سیلینها - استفاده درمانی‭Penicillins - therapeutic use‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)