خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6212
شماره مدرک : ‭ط۲۸۴‬
سرشناسه : طاهری، جمیله بیگم، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثرات دهان شویه سیکلوسپورین‭(Neoral)‬ در درمان لیکن پلان دهانی علامتدار/ جمیله بیگم طاهری، احمد قائم مقامی؛ همکار طرح مریم جمشیدیان تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : لیکن پلان بیماری آماس مزمن پوستی مخاطی با علت ناشناخته است که علاوه بر علائم پوستی تظاهرات دهانی نیز دارد بطوری که تظاهرات دهانی آن‭ ۸ ‬برابر علائم پوستی می باشد و از این نظر بیشتر مورد توجه دندانپزشکان قرار گرفته است در حال حاضر درمان با استفاده از کورتیکوستروئیدها - آنالوگهای ویتامین‭- A‬ گریزوفولوین کرایوسرجری - اشعه ماوراء بنفش و هیدروکلوکوئین می باشد. از بین درمانهای ذکر شده کورتیکوستروئیدها از همه مهمتر شناخته شده‌اند. بسیاری از تحقیقات سیکلوسپورین را داروی موثر در درمان لیکن پلان دهان معرفی کرده اند که با وجود این هنوز درمان قطعی این بیماری مشخص نشده است. در این تحقیق تجربی که بصورت دوسوکور بوده اثر دهان شویه سیکلوسپورین بر لیکن پلان دهانی علامتدار در بخش بیماریهای دهان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۶ ‬بررسی گردید. به همین منظور‭ ۶۰ ‬بیمار لیکن پلان دهانی علامتدار ،‭ ۳۰ ‬بیمار در گروه تجربی و‭ ۳۰ ‬بیمار در گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران هیچ بیماری سیستمیک و سابقه مصرف داروی قبلی را نداشتند پس از انتخاب بیماران نمونه‌هااز لحاظ بهداشت دهان - آلرژی دارویی و محل ضایعه - نوع ضایه درد - سن - جنس مورد بررسی قرار می گرفتند. سپس استفاده از دارو بصورت دهان شویه‌ای که مخلوطی از‭ ۱ ‬میلی لیتر دارو +‭ ۱۵ ‬میلی لیتر آب پرتقال بود و بیماران می بایست‭ ۳-۲ ‬دقیقه آن را غرغره کرده و سپس آن را بیرون می ریختند، به آن‌ها آموزش داده می شد. در گروه تجربی‭ ۳۰ ‬بیمار‭ ۱۵ ‬نفر زن -‭ ۱۵ ‬نفر مرد با میانگین سنی‭ ۳۸/۵+-۸/۵ ‬و در گروه کنترل‭ ۳۰ ‬بیمار‭ ۱۷ ‬نفر زن -‭ ۱۳ ‬مرد با میانگین سنی‭ ۴۰/۲+-۸/۳ ‬قرار داشتند. دو گروه از نظر محل ضایعه ، وضعیت بهداشت دهان ، درد قبل از درمان تفاوت معنی داری نداشتند. اما عارضه سوزش با۰/۰۰۰۵ ‭p<‬ و اندازه زخم با‭۰/۰۵ ‬‭p<‬ در گروه کنترل بیشتر بود. براساس همین یافته‌ها عوارض سوزش درد و نیز اندازه زخم پس از مصرف دارو در دو گروه تفاوت معنی‌داری نداشت همچنین عوارض جانبی دارو در هیچ گروهی مشاهده نگردید. با توجه به یافته‌های این تحقیق ، دهان شویه سیکلوسپورین داروی موثر و مفید در درمان علائم و نشانه‌های لیکن پلان دهانی علامتدار نبوده ، لذا بایستی تحقیقات وسیع با شرایط کنترل شده‌تری از جمله یکسان نمودن اندازه ضایعه و سایر متغیرهای مداخله گر و نیز تعیین ضایعات مقاوم به درمان ، انجام گیرد.
موضوع : ‭Mouthwashes - therapeutic use‬
موضوع : ‭Linchen Planus, Oral - drug therapy‬
موضوع : ‭Cyclosporine - administration&dosage‬
توصیفگر : سیکلوسپورین - چگونگی و مقدار مصرف‭Cyclosporine - administration&dosage‬
توصیفگر : لیکن پلان دهان - دارو درمانی‭Linchen Planus, Oral - drug therapy‬
توصیفگر : دهان شویه‌ها - استفاده درمانی‭Mouthwashes - therapeutic use‬
شناسه افزوده : قائم مقامی، احمد، مجری طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : جمیله بیگم طاهری، احمد قائم مقامی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)