خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6216
شماره مدرک : ‭ط۱۰۸‬
سرشناسه : فردوسی، احمد علی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی صدمات عضوی، معلولیت و خسارات مالی در ارتباط با بکارگیری مواد محترقه، منفجره و بروز آتش سوزی (مراسم آخرین چهارشنبه سال‭(‬ در شهر تهران، اسفند‭۱۳۷۸ ‬/ احمد علی فردوسی؛ همکاران طرح حسین غلامی، فرهاد دریانی، ویدا حمیدی، آرش انیسیان، زینت درویش پور
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، معاونت درمان (تهران، بیمارستانهای شهر تهران‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هر سال با فرا رسیدن پایان سال شاهد بکارگیری مواد محترقه و منفجره توسط جوانان و نواجوانان می باشیم که متاسفانه بدلیل استفاده نادرست و نابجا از این مواد خسارات مالی ، جسمی و بعضا جانی به دنبال دارد. شدت و در برخی موارد غیرقابل جران بودن صدمات جسمی و وسعت خسارات مالی ناشی از حوادث اسفندماه هر سال ضرورت انجام پژوهشی به منظور بررسی صدمات عضوی ، معلولیت و خسارات مالی به جامانده از بکارگیری مواد محترقه و منفجره را اجتناب ناپذیر نموده است ، بویژه آنکه جوانان و نوجوانان بیش از سایر گروههای سنی در معرض خطرات ناشی از بکارگیری این گونه مواد می باشند و هرگونه صدمه جسمی در این گروه آینده ساز جامعه تاثیر مستقیمی بر سلامتی و اقتصاد کشور خواهد داشت. لذا در پژوهش حاضر تلاش شده است با مطالعه دقیق و شناخت علمی‌تر ابعاد مختلف صدمات و حوادث ایجاد شده و ارائه راهکارهای عملی مسئولین ذیربط را درکاهش خسارات انسانی و مادی و نهایتا ارتقاء سطح سلامت جامعه یاری رساند. پژوهش از نوع مطالعه مشاهده‌ای توصیفی می باشد که بصورت گذشته‌نگر انجام شده است. جامعه مورد بررسی در این پژوهش کلیه افراد حادثه دیده مراجعه کننده به بیمارستانهای شهر تهران بعلت حوادث ناشی از بکارگیری مواد محترقه ، منفجره و آتش‌سوزی در اسفند‭ ۱۳۷۸ ‬می باشد. اطلاعات از طریق پرسشنامه جمع‌آوری و با استفاده از نرم افزار کامپیوتری‭SPSS‬ آنالیز گرده‌اند. نتایج حاصله حاکی از آن است که اکثریت صدمه دیدگان به بیمارستانهای دولتی تهران مراجعه نموده است و در سنین بین‭ ۱۸-۱۲ ‬سال قرار دارند، همچنین بررسی شغلی‭ ۶۸/۶ ‬درصد از مراجعین را محصلین تشکیل می دادند. در بیماران بررسی شده در این تحقیق‭ ۲۳/۸ ‬درصد نیاز به بیستری پیدا نموده‌اند که ازاین تعداد‭ ۳۷/۹ ‬درصد بعلت صدمات و جراحات وارده مورد عمل قرا گرفته‌اند.‭ ۲۰/۴ ‬درصد بیماران پس از انجام جراحی به مدت یک هفته تا یکماه و‭ ۴/۱ ‬درصد آنها بیش از یکماه بستری گردیدند. بیش از نیمی از بیماران احتیاج به پیگیری درمان بصورت سرپایی و‭ ۶/۶ ‬درصد نیاز به اقدامات درمانی تکمیلی پس از ترخیص داشته‌اند. در مورد هزینه‌های درمانی صورت گرفته در بخش اورژانس بطور متوسط‭ ۳۲۶۸۴۹ ‬ریال بوده است که میانگین هزینه سازمانهای بیمه کننده‭ ۵۴۰۱۷۳ ‬ریال مشخص گردید. هزنیه از کارافتادگی افرد نیز بطور میانگین‭ ۵۵۴۵۴۹۳ ‬ریال بوده است. با توجه به یافته‌های فوق باراقتصادی ، صدمات جسمی ، جانی و روحی فراوانی که برجامعه تحمیل می گردد قابل درک می باشد. بالا بودن هزینه درمان مصدومین وهزینه‌ای که به طور غیرمستقیم به جامعه تحمیل می گردد بر لزوم برنامه‌ریزی برای پیشگیری از وقوع صدمات و جراحات تاکیدمی ورزد و هر گونه سرمایه‌گذاری مالی در این زمینه چه به صورت اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی و چه سرمایه‌گذاری برای تهیه و توزیع محصولات استاندارد و بی‌خطر دارای صرفه و بازده اقتصادی است. ضمنا ارائه الگوی مناسب جهت برگزاری این مراسم با کمک متخصصان روانشناسی و جامعه شناسی با همکاری رسانه‌های عمومی نظیر صدا و سیما و سایر سازمانهای ذیربط ضروری می باشد.
موضوع : ‭Emergency Servic, Hospital‬
موضوع : ‭Blast Injuries - complications‬
موضوع : ‭Blast Injuries - pathology‬
موضوع : ‭Blast Injuries - therapy‬
موضوع : ‭Explosions‬
موضوع : ‭Hazardous Substances - adverse effects‬
موضوع : ‭Noxae - adverse effects‬
توصیفگر : مواد آسیب رساننده - عواررض جانبی‭Noxae - adverse effects‬
توصیفگر : مواد خطرناک - عوارض جانبی‭Hazardous Substances - adverse effects‬
توصیفگر : انفجارها‭Explosions‬
توصیفگر : ‭Blast Injuries - therapy‬
توصیفگر : ‭Blast Injuries - pathology‬
توصیفگر : ‭Blast Injuries - complications‬
توصیفگر : خدمات اورژانس بیمارستان‭Emergency Servic, Hospital‬
شناسه افزوده : غلامی، حسین ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)