خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6221
شماره مدرک : ‭ط۴۵۲‬
سرشناسه : نوشین فر، الهه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر تداوم دیابت بر درد ناشی از فرمالین و بی دردی ناشی از باکلوفن در موش صحرایی/ الهه نوشین فر
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی (تهران، فیزیولوژی پیراپزشکی‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از عوارض بیماران مبتلا به دیابت شیرین که امروزه شیوع زیادی نیز در دنیا دارد ، نوروپاتی دردناک دیابتی است ، که عوامل ناشناخته‌ای در مورد علل و درمان آن مطرح می باشد. با توجه به اهمیت موضوع درمان درد بعنوان یک پدیده آزاردهنده در زندگی ، این تحقیق به بررسی تاثیرتداوم دیابت بر روی درد ایجاد شده از فرمالین و بی‌دردی ایجاد شده توسط باکلوفن در موش صحرایی پراخته است. همچنین تاثیر باکلوفن به عنوان یک داروی ضد درد غیر مخدر ، بر داردهای افزایش یافته فاز ساکن در دیابت به عنوان مدلی از درد دیابتیک نیز بررسی گردید. این تحقیق مداخله‌ای تجربی و بر روی‭ ۱۲ ‬گروه موش صحرایی نر بالغ انجام شد که شامل‭ ۳ ‬تجربه بوده است. در تجربه اول موشها به دو گروه شاهد (تزریق سرم فیزیولوژی‭(‬ و دیابتی (تزریق الوکسانmg/kg‭۱۰۰‬‭(‬ تقسیم شدند. بعد از مشاهده علائم کلاسیک دیابت ، به ترتیب بعد از گذشت یک هفته - دو هفته - سه هفته و چهار هفته از شروع دیابت مورد آزمایش قرار گرفتند. برای ارزیابی درد از آزمون فرمالین استفاده شد. در تجربه دوم ، یک گروه شاهد و چهار گروه دیابتی جدید مورد ارزیابی درد قرار گرفتند اما قبل از تزریق فرمالین با کلوفن‭mg/kg)‬‭۱۰ ‬‭(‬ به آنان تزریق گردید. در تجربه سوم درد فاز ساکنین بین دو گروه دیابتیک یک هفته‌ای مقایسه شد که یک گروه باکلوفن دریافت کرده بودند و یک گروه سرم فیزیولوژی دریافت کردند. نتایج این پژوهش نشان داد که : ۱- درد ناشی از فرمالین در دیابت بطور معنی دار افزایش یافت و تداوم دیابت تغییر قابل ملاحظه‌ای در آن ایجاد نکرد. ۲- دیابت موجب ایجاد دردهای افزایش یافته‌ای در فاز ساکن در تست فرمالین گردید. ۳- دیابت تغییر معنی‌داری در اثر ضد دردی باکلوفن در فازاول درد ایجاد نکرد و در فاز دوم اثر ضد دردی باکلوفن در دیابت افزایش یافت. ۴- باکلوفن توانست دردهای افزایش یافته فاز ساکن را بخوبی تسکین دهد. براساس این نتایج پیشنهاد می شود که اولا دیابت با ایجاد تغییراتی در مسیرهای انتقال و کنترل درد موجب افزایش درد ناشی از فرمالین در کلیه فازها می گردد و نشان می دهد که این تاثیر در افزایش درد هم از طریق مرکزی و هم از طریق محیطی اعمال می گردد که برای تعیین مکانیزم این تاثیر تحقیقات بیشتر توصیه می گردد. همچنین دیابت یک دوره افزایش درد در فاز ساکن ایجاد می‌کند که ممکن است بدلیل تضعیف سیستمهای ضد درد داخلی از جمله سیستم گاباارژیک باشد و احتمالا نشانه زودرس شدن فاز دوم درد می‌شود.
موضوع : ‭Rats‬
موضوع : ‭Nociceptors‬
موضوع : ‭Pain Measurment - drug effects‬
موضوع : ‭Diabetic Neuropathoies - drug therapy‬
موضوع : ‭Diabetic Neuropathoies - prevention&control‬
موضوع : ‭Baclofen - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Formalin Test‬
موضوع : ‭Analgesics, Non - narcotic‬
موضوع : ‭Anesthesia And Analgesia - drug effects‬
موضوع : ‭Dibetes Mellitus - adverse effects‬
توصیفگر : دیابت شیرین - عوارض جانبی‭Dibetes Mellitus - adverse effects‬
توصیفگر : بیحسی و بی دردی - اثرات دارویی‭Anesthesia And Analgesia - drug effects‬
توصیفگر : ضد دردهای غیر مخدر‭Analgesics, Non - narcotic‬
توصیفگر : تست فرمالین‭Formalin Test‬
توصیفگر : باکلوفن - فارماکوکینتیک‭Baclofen - pharmacokinetics‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)