خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6226
شماره مدرک : ‭ط۵۴۲‬
سرشناسه : خسرو نیا، ایرج، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : مقایسه دو روش سرولوژی و بیوپسی در تشخیص هلیکوباکتر پیلوری/ ایرج خسرونیا؛ همکاران طرح ناصر ولایی، ابو القاسم ظروفی، محمد عباسی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مرکز پزشکی و آموزشی بوعلی و امام خمینی‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : شیوع گاستریت و زخم‌های معده و اثنی عشر و هزینه سنگین تشخیص و درمان آنها و عدم بهبودی قطعی با درمانهای فعلی و بهبودی این بیماریها با آنتی‌بیوتیک ، می توان گفت هلیکوباکترپایلوری عامل مهمی در ایجاد گاستریت و زخم‌های معده و اثنی عشر می باشد. تحقیقات زیادی بر روی هلیکوباکتر پیلوری انجام گرفته است ، تشخیص این جرم تابحال از طریق آندسکوپی ، تست اورآز ، و کشت بافت معده بوده است. باتوجه به تهاجمی بودن آندوسکپی و هزینه سنگین آن بررسیهای زیادی انجام گرفته تا بتوان با ردیابی آنتی‌کرهای ایجاد شده در خون محیطی بیماران آلوده به‭H.P‬ از وجود این آلودگی آگاه شد. در این بررسی ما‭ ۱۵۱ ‬نفر بیمار را که با علائم بیماری معده و اثنی عشر مراجعه نموده‌اند و کاندید آندوسکپی بوده‌اند تحت مطالعه قرار دادیم ، ضمن انجام گاستروسکوپی و برداشتن نمونه جهت تست اورآز و کشت بافت معدهcc‭ ۵ ‬خون جهت بررسی آنتی‌بادی های ایجاد شده بر علیه هلیکوباکترپایلوری از بیمار گرفته و جواب آنها را با هم مقایسه نمودیم ، نتایج زیر بدست آمد.. از مجموع‭ ۱۵۱ ‬نفر بیمار مراجعه کننده‭ ۶۷ ‬نفرمرد ، ‭۴۴)‬درصد‭(‬ و‭ ۸۴ ‬نفر زن بودند‭ ۷۲ ‬درصد افراد زیر‭ ۴۵ ‬سال و‭ ۶۱ ‬افرد بالای‭ ۴۵ ‬سال دارای کشت مثبت بودند. ‭ ۴۷‬درصد بیماران مراجعه کننده خانه‌دار ،‭ ۱۸ ‬درصد کارگر و کشاورز و‭ ۱۱ ‬درصد کارمند ،‭ ۹ ‬درصد محصل و دانشجو ،‭ ۷ ‬درصد بیکار ،‭ ۵ ‬درصد کار آزاد و‭ ۳ ‬درصد بازنشسته بودند. تست اورآز دارای حساسیت‭ ۸۱ ‬درصد ، اختصاصیت‭ ۶۵ ‬درصد ،‭ ۶۴ ‬درصد‭NPV=‬ و‭ ۸۲ ‬درصد‭PPV =‬ و کارآئی‭ ۷۵ ‬درصد می باشد. بررسی تست‭IGg‬ نشان می دهد که این تست دارای حساسیت‭ ۹۷ ‬درصد ، اختصاصیت‭ ۱۷ ‬درصد و‭۷۵ ‬‭NPV=‬ و‭ ۷۰ ‬درصد‭PPV=‬ و کارآئی‭ ۷۰ ‬درصد می باشد. بررسی تست‭IGA‬ نشان می دهد که این تست دارای حساسیت‭ ۵۲ ‬درصد و اختصاصی‭ ۵۰ ‬درصد و‭ ۳۵ ‬درصد‭NPV=‬ و‭ ۶۶ ‬درصد‭PPV =‬ و کارآئی‭ ۵۱ ‬درصد می باشد. بررسی تست لاتکس نشان می دهد این تست دارای حساسیت‭ ۶۲ ‬درصد ، اختصاصیت‭ ۴۶ ‬و‭ ۳۷ ‬درصد‭NPV=‬ و‭ ۶۹ ‬درصد‭PPV =‬ و کارآئی‭ ۵۶ ‬درصد می باشد. نظربه غیرتهاجمی بودن تشخیص‌های سرولوژی و ارزان و سریع بودن آن پیشنهاد می شود که از تست‭IGg‬ جهت تشخیص‭H.P‬ استفاده و برای تکمیل آن از تست‭IGA‬ استفاده شود مخصوصا اگر تیتر مثبت بودن‭IGg‬ و‭IGA‬ را بجای‭ ۳۰۰ ‬از تیتر‭ ۶۰۰ ‬واحد الیزا استفاده نمائیم.
موضوع : ‭Gastritis - mirobiology‬
موضوع : ‭Gastritis - diagnosis‬
موضوع : ‭Peptic Ulcer - microbiology‬
موضوع : ‭Peptic Ulcer - diagnosis‬
موضوع : ‭Digestive System Diseases - microbiology‬
موضوع : ‭Diagnostic Techniques And Procedures - microbiology‬
موضوع : ‭Digestive System Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Biopsy - diagnosis‬
موضوع : ‭Serologic Tests‬
موضوع : ‭Helicobacter Pylori - microbiology‬
توصیفگر : هلیکوباکتر پیلوری - میکروب شناسی‭Helicobacter Pylori - microbiology‬
توصیفگر : آزمونهای سرم شناسی‭Serologic Tests‬
توصیفگر : بیوپسی - تشخیص‭Biopsy - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای دستگاه گوارش - تشخیص‭Digestive System Diseases - diagnosis‬
توصیفگر : اقدامات و روشهای تشخیصی - میکروب شناسی‭Diagnostic Techniques And Procedures - microbiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)