خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6230
شماره مدرک : ‭ط۵۲‬
سرشناسه : دهقان منشادی، فریده، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع ناهنجاریهای ستون فقرات در بین دانش آموزان دوره متوسطه - شهر تهران/ فریده دهقان منشادی، مینو خلخالی زاویه؛ همکار طرح یدالله محرابی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده توانبخشی (تهران، پنج منطقه آموزش و پرورش‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : اختلالات ستون فقرات نظیر اسکولیوز ، کیفوز و عدم تقارن شانه‌ها بدلائل وضعیتی ، ثانویه به اختلالات ساختمانی دیگر ، بدنبال بیماریهای عصبی عضلانی و یا به شکل ایدیوپاتیک در دوران نوجوانی شیوع دارند. شناخت زود هنگام این اختلالات با استفاده از روشهای غربالگری و مطالعات اپیدمیولوژیک از پیشرفت آنه و بروز تغییر شکل‌های شدید جلوگیری می کند. هدف از انجام پژوهش حاضر ، تبیین شیوع ناهنجاریهای ستون فقرات در بین دانش‌آموزان دختر و پسر دوره متوسطه شهر تهران بود. علاوه بر این در این مطالعه تاحدی عوامل زمینه‌ای و محیطی موثر در بروز این اختلالات هم مورد بررسی قرار گرفت. این مطالعه بر روی‭ ۲۰۷۵ ‬دانش آموز دوره متوسطه با دامنه سنی‭ ۱۳-۲۰ ‬سال و میانگین و انحراف معیار‭ ۱۵/۹۱+-۱/۱ ‬انجام گرفت. از این تعداد‭ ۱۱۶۰ ‬نفر دختر و‭ ۹۱۵ ‬نفر پسر بودند. این دانش آموزان بطور تصادفی از‭ ۵ ‬منطقه آموزش و پرورش شهر تهران (مناطق‭ ۱۱ ، ۶ ، ۵ ، ۱ ‬و۱۸ ‭(‬ انتخاب شده بودند. تکنیک اجرای این تحقیق به روش مصاحبه و مشاهده بود. مجریان طرح برای اجرای تحقیق ، با هماهنگی قبلی ، به مدارس انتخاب شده از مناطق فوق مراجعه می کردند. برای هر فرد مورد آزمایش بعد از ثبت مشخصات عمومی ، ابتدا متغیرهای مصاحبه‌ای شامل اندام غالب ، سابقه خانوادگی اسکولیوز ، سابقه درد پشت ، نوع میز و صندلی در مدرسه و ... ، نحوه انجام تکالیف درمنزل و وضعیت بلوغ با توجه به اظهارات دانش آموز در پرسشنامه ثبت می شد. در مرحله بعد اندازه‌گیریها انجام می شد که شامل : قد ، وزن ، قد نشسته ، طول اندامهای تحتانی ، بررسی وضعیت تقارن شانه‌ها و لگن ، بررسی وجود اسکولیوز و‭Round back‬ و زاویه لوردوز کمری بود. نتایج این مطالعه نشانگر شیوع اختلالات مورد بررسی با درصدهای زیر بود: عدم تقارن شانه‌ها‭ ۱۷ ‬درصد ، که از این تعداد‭ ۴۵/۳ ‬درصد پسر و‭ ۵۴/۷ ‬دختر بودند. انحرف لگن‭ ۷/۸ ‬درصد ، که از این تعداد‭ ۵۷/۱ ‬درصد پسر و‭ ۴۲/۹ ‬درصد دختر بودند. اسکولیوز (اعم از ساختمانی و پوسچرال‭(‬‭ ۸/۳ ‬درصد که از این تعداد‭ ۴۷/۴ ‬درصد پسر و‭ ۵۲/۶ ‬درصد دختر بودند. اسکولیوز ساختمانی‭ ۳/۴ ‬درصد که از این تعداد‭ ۳۵/۷ ‬درصد پسر و‭ ۶۴/۳ ‬درصد دختر بودند. همچنین شیوع‭Round back‬ (پشت گرد شده‭(‬‭ ۱۳/۲ ‬درصد بود که از این تعداد‭ ۲۰/۵ ‬درصد پسر و‭ ۷۹/۵ ‬درصد دختر بودند: در بررسی روابط بین متغیرهای مورد بررسی ، نوع میز و صندلی در مدرسه رابطه معناداری را با بروز بعضی از اختلالات فوق نشان داد ، بطور خلاصه ، در افرادی که در مدرسه بر روی نیمکت می نشستند بروز ناهنجاری اسکولیوز‭(P=0.008)‬ ، تغییر زاویه لوردوز‭(P=0.006)‬ و ناهنجاری‭(P=0.000) R.B‬ بیشتر بود. همچنین نحوه انجام تکالیف در منزل هم در بروز اختلالات ستون فقرات موثر بود. نتایج بررسی حاضر نشان داد که انجام تکالیف در منزل در وضعیت دراز کشیده روی زمین ، سبب افزایش درصد شیوع اختلالات ستون فقرات ، نسبت به مقادیر متوسط آن ، می‌شود. در مقابل استفاده از میز تحریر سبب کاهش درصد شیوع این ضایعات نسبت به مقادیر متوسط آن می شود.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Schools‬
موضوع : ‭Students‬
موضوع : ‭Severity Of Illness Indey‬
موضوع : ‭Posture - child‬
موضوع : ‭Spinal Diseases - epidemiology‬
موضوع : ‭Physical Examination‬
موضوع : ‭Spinal Injuries - epidemiology‬
موضوع : ‭Lordosis - diagnosis‬
موضوع : ‭Kyphosis - diagnosis‬
موضوع : ‭Scoliosis - diagnosis‬
موضوع : ‭Scoliosis - epidemiology‬
توصیفگر : کج پشتی - اپیدمیولوژی‭Scoliosis - epidemiology‬
توصیفگر : کج پشتی - تشخیص‭Scoliosis - diagnosis‬
توصیفگر : گوژ پشتی - تشخیص‭Kyphosis - diagnosis‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)