خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6236
شماره مدرک : ‭ط۱۰۰‬
سرشناسه : مهر پویان، پیمان، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی باکتریهای همراه و تاثیر حشره کشهای مختلف بر سوسریهای بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/ پیمان مهر پویان؛ همکاران طرح یحیی همتی، نسرین صارمی، گودرز مولائی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده بهداشت (تهران، بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۷۴‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سوسری‌ها انتشار گسترده‌ای در بسیاری از نقاط دنیا دارند. از آنجایی که این حشرات دارای توانایی انتقال و پراکندگی میکروارگانیسم‌ها در محیط هستند و مبارزه با این حشرات هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا مشکل مهمی محسوب می شود مطالعه توصیفی و تحلیلی جهت جداسازی ، تعیین هویت و مقایسه باکتریهای بیماری‌زا در دو گونه سوسری‭Blattella germanica (L.) americana (L.)‬ و‭Periplaneta‬ و همچنین مطالعه سطوح حساسیت در جمعیت‌های سوسری‭Blattella germanica (L.)‬ از بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صورت گرفته است. حشرات در طول روز از محل‌های مختلف نظیر محیط اطراف بیماران ، قفسه‌ها ، کمدها و اماکن دیگر و در مورد سوسری آمریکایی گاهی از سیستم فاضلاب جمع‌آوری شده و ظرف‭ ۲-۳ ‬ساعت به آزمایشگاه منتقل می گردیدند. در این مرحله نمونه‌ها به دو گروه تقسیم شده ، گروه اول جهت آماده سازی ابتدا توسط سرم فیزیولوژی استریل شسته و سپس تمام بدن در سرم فیزیولوژی استریل جداگانه‌ای له می گردید ، به این ترتیب‭ ۴۰ ‬سوسپانسیون از سوسری‌های آلمانی و‭ ۲۴ ‬سوسپانسیون از سوسری های آمریکایی آماده و تحت تست‌های باکتریولوژیک قرار داده شده است. گروه دوم که شامل سوسری‌های آلمانی به تنهایی بوده برای رسیدن به تعدادکافی جهت انجام تستهای حساسیت نسبت به حشره‌کش‌ها یک تا دو نسل در آزمایشگاه پرورش داده می شدند. تست حساسیت این حشرات به صورت دو تکرار و با تماس آنها با سطوح شیشه‌ای آغشته شده با مقادیر مشخص هر حشره‌کش انجام گرفته و نتایج جمع‌آوری و روی هم ریخته شده و‭KT50‬ (زمان ریزش‭ ۵۰ ‬درصد جمعیت‭(‬ و‭RR‬ (میزان مقاومت‭(‬ برای هر جمعیت در مقابل هر حشره‌کش محاسبه گردیده است. بطور کلی در طی مطالعات باکتریولوژیک‭ ۱۷ ‬گونه بیماری‌زا شامل : استافیلوکوکوس ارئوس ، استرپتوکوک گروه دی ، دیپلوکوکوس پنومونیه ، اشیرشیاکولی ، کلبسیلا ، پزودوموناس ، پروتئوس ، انتروباکتر ، سراتیامارسه‌سانس، سیتروباکتر ، شیگلا ، پپتوکوکوس ، پپتواسترپتوکوکوس ، باکتروئیدس ، کورنیه باکتریوم ، و ویلونلا با درصدهای مختلف جداسازی گردید که در میان آنها کلبسیلا با‭ ۷۰ ‬درصد آلودگی در سوسری آلمانی و‭ ۱۰۰ ‬درصد آلودگی در سوسری آمریکایی بیشترین وفور را دارد. بیشترین تنوع باکتریایی از سوسپانسیون‌های کل بدن جدا شده است. بیشترین وفور را داشته وآنالیزتی تست اختلاف معنی‌داری را در میزان انتقال باکتری در دو گونه سوسری نشان نمی دهد. نتایج آزمایش حساسیت به حشره‌کش ها نشان دهنده سطوح کم مقاومت نسبت به ترکیب پرمترین و پریمیفوس متیل با ۲‭RR >‬ در‭ ۶ ‬جمعیت از سوسری‌های آلمانی بوده است. در آزمایش دو سم پروپکسور و بندیوکارب فقط تحملی در بعضی گروه‌ها با ۲‭RR <‬ مشخص شده است. در این مطالعات بیشترین مقدار‭RR‬ در مورد حشره‌کش پرمترین با۴/۲ ‭RR=‬ مشاهده گردید. این نتایج نشان می دهد که سوسری آلمانی در تعدادی از بیمارستان‌ها نسبت به پرمترین و پریمیفوس متیل مقاوم است.
موضوع : ‭Insect Vectors - microbiology‬
موضوع : ‭Insect Control‬
موضوع : ‭Environmental Health‬
موضوع : ‭Hospitals‬
موضوع : ‭Insecticides - Pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Insect Repellents - Pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Cockroach - microbiology‬
توصیفگر : سوسک - میکروب شناسی‭Cockroach - microbiology‬
توصیفگر : مواد دافع حشرات - فارماکوکینتیک‭Insect Repellents - Pharmacokinetics‬
توصیفگر : حشره کشها - فارماکوکینتیک‭Insecticides - Pharmacokinetics‬
توصیفگر : بیمارستانها‭Hospitals‬
توصیفگر : بهداشت محیط زیست‭Environmental Health‬
توصیفگر : کنترل حشرات‭Insect Control‬
توصیفگر : حشرات ناقل - میکروب شناسی‭Insect Vectors - microbiology‬
شناسه افزوده : همتی، یحیی ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)