خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6237
شماره مدرک : ‭ط۴۸۱‬
سرشناسه : بصیری، عباس، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : ‭TUR‬ پروستات تحت بیحسی موضعی یا بیحسی نخاعی/ عباس بصیری؛ همکاران طرح ناصر سیم فروش، عبدالکریم دانش، همایون آقا محمدی، اباذر اکبر زاده پاشا
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لبافی نژاد‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بزرگی خوش خیم پروستات‭(BPH)‬ شایعترین علت علائم انسدادی ادراری دراکثریت مردان بالای‭ ۵۰ ‬سال است که منجر به جراحی پروستاتکتومی در‭ ۲۰-۳۰ ‬دردصمردانی که به سن‭ ۸۰ ‬سالگی می رسند ، می‌شود.‭ ۹۵ ‬درصد این جراحیها از طریق مجرا و عمدتا توسط تراشیدن پروستات از راه مجرا‭(TUR-P)‬ انجام می شود. بیحسی منطقه‌ای (بویژه نخاعی‭(‬ شایعترین روش بیحسی برای این منظور می باشد. ما از روش بیحسی موضعی که نسبتا جوان بوده و تحقیقات اندکی درباره آن وجود دارد ، استفاده کردیم. ما برای اولین بار ، این روش را در ایران به محک تحقیق می آزمائیم. روش ما برای‭(Sedoanalgesia)‬ ، که برای اولین بار به این صورت بکار گرفته می شود (با کمک از بررسیهای دیگران‭(‬ تلفیقی است از آمادگی اولیه دارویی قبل از انجام عمل با دیازپام و پتدین‭(Premedication)‬ ، وقفه عصبی شبکه پروستاتی در کناره خارجی قاعده پروستات با راهنمایی انگشت در رکتوم از طریق تزریق گزیلوکائین‭ ۱ ‬درصد از ناحیه فوق عانه‌ای و وقفه عصبی آلت تناسلی. بطور متوسط از(mg)‭ ۴۵۰‬گزیلوکائین‭ ۱ ‬درصد ،‭(mg)‬‭ ۵۰‬پتدین و‭(mg)‬‭ ۵‬دیازپام استفاده کردیم. ما این روش بیحسی را با روش بیحسی نخاعی بویژه از نظر بیدردی درمحل عمل ، راحتی بیماران ، احساس درد بعلت پرشدن مثانه توسط مایع در حین عمل و احساس حرکت شیت رزکتوسکوپ ، میزان بافت تراشیده شده پروستات و زمان عمل با هم مقایسه کردیم. همچنین بیماران را از نظر میزان از دست دادن خون ، تغییر در‭(WHO-Symptom Score)‬ و حداکثر جریان ادراری‭(PFR)‬ بررسی نمودیم. ‭ ۳۰‬بیمار در گروه بیحسی موضعی و‭ ۳۰ ‬بیمار در گروه بیحسی نخاعی با علائم بالینی و آندوسکوپی‭(BPH)‬ با وضعیت داخلی و قلبی - عروقی مناسب جهت عمل ، از طریق وزن تخمینی پروستات و وزن بیماران ‭۲]‬(قد‭(‬/ وزن‭[BMI-‬ دوبه دو با هم جور شدند. سپس توسط یک جراح تحت عمل جراحی‭(TUR-P)‬ قرار گرفتند. میزان درد براساس‭(Visual analoque scale)‬ از صفر (بدون درد‭(‬ تا‭ ۵ ‬(درد غیرقابل تحمل‭(‬ توسط مشاهده‌گر و بیمار بررسی شد. از نظر مشاهده‌گر و بیمار در گروه بیحسی موضعی بترتیب‭ ۲۵ ‬بیمار ‭ ۸۳/۳)‬درصد‭(‬ و‭ ۲۳ ‬بیمار ‭ ۷۶/۷)‬درصد‭(‬ و در گروه بیحسی نخاعی بترتیب‭ ۹۳/۱ ‬درصد و‭ ۸۶/۲ ‬درصد از بیماران حالت بدون درد تا درد خفیف در محل عمل داشتند. توصیف بیدردی درمحل عمل ، در مثانه بعلت پر شدن آن توسط مایع و در مجرا بعلت حرکت شیت رزکتوسکوپ دردو گروه از نظر آماری معنی‌دار نبود. در گروه موضعی‭ ۸۳/۳ ‬دردص و در گروه نخاعی‭ ۹۳/۱ ‬درصد بیماران ، اظهار رضایت از نوع بیحسی اعمال شده داشتند. زمان عمل و میانگین بافت تراشیده شده در دو گروه (موضعی‭ ۱۹/۷+-۸/۶ ‬گرم و نخاعی‭ ۲۱/۵+-۹/۷ ‬گرم‭(‬ تفاوت معنی داری نداشتند. در گروه موضعی‭ ۳ ‬مورد از بیماران بعلت درد و در گروه نخاعی‭ ۱ ‬مورد بعلت درد و‭ ۱ ‬مورد دیگر نیز بعلت عدم وارد شدن سوزن به محل مناسب برای تزریق ، مجبور به تغییر نوع بیحسی و انجام بیهوشی عمومی شدیم.
موضوع : ‭Urologic Surgical Procedures, Male - adverse effects‬
موضوع : ‭Pain Measurments‬
موضوع : ‭Anesthesia, Spinal - adverse effects‬
موضوع : ‭Anesthesia, Local - adverse effects‬
موضوع : ‭Prostatic Diseases - surgery‬
موضوع : ‭Transuretheral Resection Of Prostate‬
موضوع : ‭Prostatic Hyper Plasia - surgery‬
توصیفگر : هیپرپلازی پروستات - جراحی‭Prostatic Hyper Plasia - surgery‬
توصیفگر : برداشتن پروستات از راه پیشابراه‭Transuretheral Resection Of Prostate‬
توصیفگر : بیماریهای پروستات - جراحی‭Prostatic Diseases - surgery‬
توصیفگر : بیحسی موضعی - عوارض جانبی‭Anesthesia, Local - adverse effects‬
توصیفگر : بیحسی نخاعی - عوارض جانبی‭Anesthesia, Spinal - adverse effects‬
توصیفگر : اندازه گیری درد‭Pain Measurments‬
توصیفگر : اقدامات جراحی مجاری ادراری‭Urologic Surgical Procedures, Male - adverse effects‬
شناسه افزوده : سیم فروش، ناصر، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)