خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6249
شماره مدرک : ‭ط۵۱‬
سرشناسه : بدیع زاده، کامران، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع پاتلا آلتا و عوامل مستعد کننده آن در مراجعین با درد جلوی زانو به درمانگاههای ارتوپدی بیمارستانهای طالقانی و خاتم الانبیاء تهران در سال‭۱۳۷۶ ‬/ کامران بدیع زاده؛ همکاران طرح کیارش نوری زاده، مریم جمشیدیان، سعید مهرپرور
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای طالقانی و خاتم الانبیاء‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : نظر به شیوع زیاد دردهای جلوی زانو در مراجعین به درمانگاههای اورتوپدی بر آن شدیم تا در مورد یکی از علت های عارضه فوق یعنی بالا قرار گرفتن کشکک یا‭Patella Alta‬ و عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای آن بررسی نمائیم لذا از آنجائی که انجام چنین تحقیقی را در ایران سراغ نداشتیم لذا از تیرماه‭ ۱۳۷۶ ‬در مدت حدود یک سال روی متجاوز از‭ ۴۰۰ ‬بیمار مبتلا به درد جلوی زانو بررسی وسیع آماری انجام دادیم تا اولا به شیوع پاتلاآلتا ثانی به شیوع و ارزیابی ریسک فاکتورهای آن دست یابیم. در نظر بود که مشخص شود آیا عوامل و فاکتورهائی در بیماران ایران در ایجاد پاتلاآلتا و بروز درد جلوی زانو دخالت دارند یا خیر لذا جمعا در حدود‭ ۵۰ ‬متغیر کمی و کیفی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. روش این تحقیق : توصیفی و تکنیک آن مصاحبه و مشاهده و معاینه بیماران با استفاده از فرم اطلاعاتی بود و از تمامی بیماران با رضایت خودشان رادیوگرافی روبروی ایستاده و نیمرخ در‭ ۳۰ ‬درجه و کشککی با زاویه‭ ۶۰ ‬درجه انجام شد نتایج بدست آمده که در‭ ۴۴ ‬جدول کیفی و کمی با استفاده از رایانه تنظیم شد و روی آن‌ها تجزیه و تحلیل آماری صورت گرفت در نتیجه گیری کلی در این تحقیق یافته‌های بدست آمده از این تحقیق نشان می دهد که کوچکترین بیمار‭ ۷ ‬ساله و بزرگترین آنها‭ ۷۷ ‬ساله بوده است. معلوم شد که شیوع کلی پاتلاآلتا در بین‭ ۳۹۹ ‬بیمار مبتلا به درد جلوی زانو‭ ۲۷/۶ ‬درصد و در‭ ۶ ‬درصد مراجعین نیز پاتلاآلتا پائین‌تر از محل طبیعی خود قرار داشت‭.(Pat.Baje)‬ بعلاوه شیوع پاتلاآلتا در نوجوانان زیر‭ ۱۷ ‬سال از سایر گروههای سنی بالاتر بود نکته با اهمیت این تحقیق این بود که مشخص شد پاتلا در مراجعین ایرانی مبتلا به درد جلوی زانو حدود‭ ۱۰ ‬درصد بالاتر از جمعیت کشورهای غربی می باشد و همچنین شیوع این عارضه در تحقیق ما در حدود‭ ۱/۶ ‬درصد در جنس مونث بیشتر دیده شده است که البته مشابه این نتیجه قبلا نیز گفته شده است. در این تحقیق معلوم شد که پاتلاآلتا در افرادی ک شلی عمومی مفاصل دارند شایع‌تر است همچنین در مبتلایان به پاتلاآلتا در رفتگی کشکک و همچنین عارضه اوستئوکندروز توبرکول تی بیا نیز بیشتر دیده می شود و تمام کسانی که به این عارضه اخیر مبتلا بودند در جنس مذکر قرار داشتند. از طرف دیگر ارتباط معنی داری بین پاتلاآلتا و عادات و سنتهای ایرانیان مثل روی زمین نشستن و استفاده توالت فرنگی یافت نشد. بهمین ترتیب یافته‌ها نشان داده است که فشار روی قطب تحتانی کشکک در اکثر مراجعین مبتلابه پاتلاآلتا ایجاد درد می نماید که می تواند بعنوان یک تست تشخیصی بکار رود که در مقالات قبل این تست تاکنون پیشنهاد نشده است. در پایان ، این تحقیق شامل اطلاعات زیادی در شناخت و تشخیص اشکالات قرارگیری کشکک در جلوی زانو و عوامل ایجاد کننده درد جلوی زانو می باشد و بعلاوه می تواند راهنمائی برای متخصصین باشد تا همیشه به پاتلاآلتا بعنوان یک علت درد جلوی زانو فکر نمایند و برای تشخیص آن روشهای درست رادیوگرافی را پیشنهاد نمایند ، تا منجر ه اشتباه در تشخیص و صرف هزینه‌های بی‌مورد نگردد.
موضوع : ‭Prevalence‬
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Radiography‬
موضوع : ‭Knee Joint‬
موضوع : ‭Osteochondritis‬
موضوع : ‭Dislocations‬
موضوع : ‭Knee Injuries - diagnosis‬
موضوع : ‭Pain - etiology‬
موضوع : ‭Patella‬
موضوع : ‭Knee - pathology‬
توصیفگر : زانو - آسیب شناسی‭Knee - pathology‬
توصیفگر : کشکک زانو‭Patella‬
توصیفگر : درد - علت شناسی‭Pain - etiology‬
توصیفگر : صدمه‌های زانو - تشخیص‭Knee Injuries - diagnosis‬
توصیفگر : دررفتگی‭Dislocations‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)