خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6251
شماره مدرک : ‭ط۲۲۰‬
سرشناسه : فروتن، عباس، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر داروی دی سیکلومین هیدرو کلراید بر آریتمی فیزیولوژیک تنفسی گروه سینوسی در انسان/ عباس فروتن؛ همکاران طرح سیمین نوری، سایه بیداران، محمد دهکردی، علیرضا ملکی، علیرضا تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : استفاده از نوسانات ضربان قلب‭.Heart Rate Variability (HRV)‬ بعنوان معیاری برای بررسی فعالیت سیستم عصبی خودمختار‭Autonomic Nervous System (ANS)‬ بطور روزافزون در حال گسترش می باشد. مفهوم کلی‭HRV‬ این است که فواصل دو موج‭R‬ یا‭RR Interval (RRI)‬ لحظه به لحظه تغییر می کند. این تغییرات بطور واضحی در طی تنفس ، قابل حس و ثبت می باشد که به‭Respiratory Sinus Arrhythmia(RSA)‬ موسوم است‭RSA .‬ یکی از نشانگرهای عملکرد سیستم کنترل کننده ضربان قلب ، بویژه پاراسمپاتیک قلبی است. عملکرد این سیستم می تواند علاوه بر‭RSA‬ توسط تستهای دیگر سیستم خودمختار مانند منور والسالوا و تست برخاستن مورد بررسی قرار گیرد. الگوی خاص پاسخ‌دهی ضربان قلب و ضرایب بدست آمده از آن‌ها می تواند در برخی بیماریها و اختلالات‭ANS‬ تغییر کرده و معیاری برای کمک در تشخیص و پیشرفت برخی بیماریها باشد. هدف این تحقیق ، بررسیاثر یک داروی آنتی کولینرژیک خوراکی (دی سیکلومین هیدروکلراید‭(‬ ، بعنوان یک مداخله‌گر فارماکولوژیک بر پاسخ افراد سالم به تستهای اتونومیک استاندارد شامل تنفس عادی ، تنفس عمیق ، مانور والسالوا و تست برخاستن بود زیر از انجام تستهای اتونومیک فوق و مقادیر طبیعی آن در ایران سابقه‌ای وجود نداشته و همچنین اثر داروی دی سیکلومین هیدروکلراید بر‭HRV‬ تاکنون بررسی نشده است. روش کار: ‭ ۴۰‬داوطلب زن و مرد سالم از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با میانگین سنی‭ ۲۲/۰۳+-۳/۷ ‬سال در این تحقیق شرکت کردند. هر فرد طی چهار روز مراجعه می کرد و هر روز چهار نوع تست اتونومیک انجام می‌شد. آزمایشات روز اول به عنوان کنترل بوده وسه روز بعد ، هر روز یک ساعت قبل از آزمایشات به داوطلب پلاسبو داده می شد و یا اینکه دارو با دوز‭ ۱۰ ‬میلی گرم و یا دوز‭ ۲۰ ‬میلی گرم تجویز می شد که ترتیب انتخاب داروها و پلاسبو تصادفی و بدون اطلاع داوطلاب صورت می گرفت. تستهای اتونومیک عبارت بودند از: تست تنفس عادی با فرکانس کنترل شده‭ ۱۲ ‬سیکل در دقیقه ، تست تنفس عمیق با فرکانس کنترل شده‭ ۶ ‬سیکل در دقیقه ، مانور والسالوا (بازدم شدید در برابر فشارmmHg‭۴۰‬‭(‬ و ست برخاستن (بلند شدن از حالت نشسته بر روی صندلی‭.(‬ پاسخ ضربن قلب به تستهای فوق الذکر بااستفاده از یک کارت سخت افزاری بصورت‭RRI‬ به کامپیوتر ارسال می شد. دو ایندکس تنفسی شامل ایندکس تفسی شماره ۱‭(RRImax - RRmin*100RRmean)‬ ایندکس تنفسی شماره‭ ۲ ‬(متوسط اختلاف بیشترین‭RRI‬ در بازدم و کمترین‭RRI‬ در دم‭(‬ ، همچمین نسبت والسالوا (نسبت بلندترین‭RRI‬ پس از مانور به کوتاه‌ترین‭RRI‬ در طی مانور‭(‬ و نسبت برخاستن (نسبت بلندترین‭RRI‬ در حدود ضربان سی ام به کوتاه‌ترین‭RRI‬ در حدود ضربن پانزدهم بعد از بلند شدن‭(‬ محاسبه گردید. اختلاف بین گروهها با استفاده از آنالیز واریانس‭(Repeated ANOVA)‬ بررسی شد‭۰/۰۵ ‬‭p<‬ به عنوان اختلاف معنی‌دار محسوب گردید.
موضوع : ‭Dicyclomin - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Pharmacology, Clinical‬
موضوع : ‭Cholinergic Agents - adverse effects‬
موضوع : ‭Cholinergic Agents - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Heart Function Tests - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Arrythmia, Sinus‬
موضوع : ‭Heart Rate‬
موضوع : ‭Heart Rate - physiology‬
موضوع : ‭Autonomic Nervous System - drug effects‬
موضوع : ‭Respiratory Function Tests - physiology‬
موضوع : ‭Autonomic Nervous System - diagnosis‬
توصیفگر : ‭Autonomic Nervous System - diagnosis‬
توصیفگر : تستهای کار تنفس - فیزیولوژی‭Respiratory Function Tests - physiology‬
توصیفگر : دستگاه عصبی خودکار - اثرات دارویی‭Autonomic Nervous System - drug effects‬
توصیفگر : ضربان قلب - فیزیولوژی‭Heart Rate - physiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)