خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6277
شماره مدرک : ‭ط۵۳‬
سرشناسه : طحان، ناهید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی همبستگی میان شدت درد کمر و مصرف سیگار در بیماران با ضایعات دیسک بین مهره‌ای/ ناهید طحال، مهدی حسین خامنه ای؛ همکاران طرح فرشاد اخوتیان، زهره امیری، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده توانبخشی (تهران، بیمارستانهای لقمان، شهدا، امام حسین (ع‭(‬ و طالقانی‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : از مشکلات شایع زندی صنعتی امروزی کمردرد است به طوری که‭ ۸۰ ‬درصد افراد در طی زندگی خود حداقل یکبار دچار این عارضه می گردند و سبب اثرات منفی فردی - اجتماعی و اقتصادی فراوانی در جامعه می گردد. برای کمرددرد عوامل خطر متعددی ذکر گردیده که یکی از این عوامل مصرف سیگار است. در بعضی تحقیقات رابطه مثبت و در بعضی گزارشات دیگر رابطه‌ای میان مصرف سیگار و کمردرد مشاهده نگردیده است. هدف از این تحقیق پاسخ به این سوال است که آیا کمردرد می تواند سبب افزایش شدت درد بیماران کمردردی گردد یا خیر؟ روش بررسی : این مطالعه به صورت‭cross sectional‬ بر روی بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای ارتوپدی و مغز و اعصاب بیمارستان لقمان - شهداء - امام حسین و طالقانی در طی‭ ۴ ‬ماه صورت گرفت نمونه‌گیری به صورت غیرتصادفی از تمام بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای مذکور که به تایید پزشک ضایعه تخریبی دیسک مهره داشتند انجام شد ،‭ ۲۵۰ ‬پرسشنامه تکمیل که از میان آنها‭ ۱۸۰ ‬پرسشنامه که به طور کامل پر شده بود مورد بررسی آماری قرار گرفت. نتایج : نتایج این بررسی نشان می دهد که رابطه میان شدت دردکمر و مصرف سیگار معنی‌دار است بطوریکه در افراد غیرسیگاری شدت درد درجات‭ ۲ ‬(ناراحتی کم‭(‬ و‭ ۳ ‬(مقداری ناراحت‭(‬ نسبت به افراد سیگاری بیشتر بود ‭ ۳۶/۲)‬درصد در غیرسیگاری‌ها و‭ ۸ ‬درصد در سیگاری‌ها‭(‬ در حالی که شدت درد درجه‭ ۵ ‬(درد غیرقابل تحمل‭(‬ در گروه غیرسیگاری‭ ۱۲/۴ ‬درصد و در سیگاری‌ها‭ ۴۲/۷ ‬درصد گزارش گردید که این اختلاف از نظر آماری۰/۰۰۱ ‭P <‬ معنی‌دار گشت. بحث: با توجه به یافته‌های آماری فوق می توان اینطور استنباط نمود که سیگار می تواند به عنوان عاملی در جهت افزایش شدت درد بیماران کمردردی مطرح گردد که خود به واسطه تسریع دادن پروسه‌های تخریبی دیسک مهره می باشد پیشنهاد می گردد که این بررسی در جوامع غیرکمردردی و با انتخاب گروههای شاهد و مورد نیز صورت پذیرد.
موضوع : ‭Spinal Injuris‬
موضوع : ‭Lumbar Vertebrae‬
موضوع : ‭Low - Back Pain - pathology‬
موضوع : ‭Tobacco Use Disorders‬
موضوع : ‭Smoking - advers effects‬
موضوع : ‭Intervertebral Disk‬
موضوع : ‭Back Pain - etiology‬
توصیفگر : کمردرد - علت شناسی‭Back Pain - etiology‬
توصیفگر : دیسک بین مهره ای‭Intervertebral Disk‬
توصیفگر : استعمال دخانیات - عوارض جانبی‭Smoking - advers effects‬
توصیفگر : اختلال ناشی از مصرف دخانیات‭Tobacco Use Disorders‬
توصیفگر : کمر درد - آسیب شناسی‭Low - Back Pain - pathology‬
توصیفگر : مهره های کمری‭Lumbar Vertebrae‬
توصیفگر : آسیبهای ستون مهره ها‭Spinal Injuris‬
شناسه افزوده : حسین خامنه‌ای، مهدی ، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)