خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6286
شماره مدرک : ‭ط۵۱۳‬
سرشناسه : بصیری، عباس، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژیک، عوامل ریسک و عوارض عفونتهای ادراری در اطفال سنین قبل از دبستان در دو منطقه شهر تهران/ عباس بصیری؛ همکاران طرح ناصر ولائی، منوچهر دبیری، رامین خدام، احمد نگهی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مناطق‭ ۶ ‬و‭ ۱۹ ‬شهرداری تهران‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : عفونت ادراری یکی از بیماریهای نسبتا شایع بوده که میزان شیوع آن بین‭ ۱ ‬تا‭ ۳ ‬درصد گزارش شده است. میزان بروز عوارض کلیوی دراین بیماری کمیاب نیست. در‭ ۲-۳ ‬درصد ممکن است بیماربا علائم پیشرفته نارسائی کلیوی و یا عوارض ناشی از ن نظیرفشارخون ‭ ۱۰)‬درصد‭(‬ مراجعه نمایند. مشکل عمده‌ای که وجود دارد مواردی از این بیماری است که علامت واضح کلینیکی نداشته و بیمار را در مراحل اولیه برای معالجه به کلینیک هدایت نمی کند و در همین گروه نیز تعداد قابل توجهی از بیماران در مراحل پیشرفته ضایعات کلیوی تظاهر می کنند. از طرفی روشهای تشخیص عفونت ادراری و حساسیت هر یک از تستهائی که برای این منظور بکار می روند دقیقا مشخص نشده و مخصوصا در شرایط کشور ما معین نیست. بنابراین در این تحقیق سعی شد تا میزان واقعی شیوع این بیماری مشخص و حساسیت هر یک از آزمایشها ارزیابی شود. بدین منظور تعداد‭ ۲۰۳۳ ‬کودک متر از‭ ۷ ‬سال را از دو منطقه کاملا متفاوت ازنظر وضعیت اقتصادی - اجتماعی شهر تهران انتخاب نموده و ابتدا تحت بررسی آزمایشهای کشت و تجزیه ساده ادرار قراردادیم. سپس از بین آنها کسانی را که کشت ادرار بیش از‭ML‬/‭ ۱۰‬به توان‭ ۳ ‬داشته و یا لکوسیت بیش از‭HPF‬/‭ ۵‬و یا نیتریت در ادرار داشتند بعنوان مشکوک تلقی نموده و مجددا تحت همان آزمایشهای مرحله اول قرار دادیم و افرادی را ه در آزمایش مرحله دوم کشت ادرار بیش از‭ML‬/‭ ۱۰‬به توان‭ ۵ ‬داشتند بعنوان موارد قطعی عفونت ادراری در نظر گرفته و میزان شیوع این بیماری را محاسبه نمودیم که این میزان در نمونه انتخابی‭ ۲۲ ‬در هزار بوده و اگر میزان آن را با‭ ۹۵ ‬درصد اطمینان در شهر تهران محاسبه کنیم‭ ۲۲+-۷ ‬در هزار خواهد بود. همچنین میزان دقت هر یک از تستهای کمکی که در کنار آزمایش کشت ادرار انجام می شود برآورد شد که برای لکوسیتوری و نیتریت بترتیب حساسیتی معادل‭ ۲۰ ‬و‭ ۳۶ ، ۰ ‬درصد بدست آمد و همچنین مشخص شد که با انجام یک کشت ادار نمی توان به وجود و یا عدم وجود عفونت ادراری مطمئن شد. در این تحقیق تنها‭ ۲۸ ‬درصد از کسانی که در کشت اول عفونت ادراری نشانی دادند در آزمایش مرحله دوم نیز عفونت ادراری داشتند و در بین این گروه کسانی که همراه با عفونت ادراری درمرحله اول لکوسیتوری و یا نیتریت داشته‌ند با اختلاف معنی‌داری نسبت به شرایطی که لکوسیت و نیتریت نداشتند شانس مثبت شدن کشت ادرار در مرحله دوم را دارا بودند.
موضوع : ‭Ulrologic Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Urinary Tract Infections - child‬
موضوع : ‭Urinary Tract Infections - complications‬
توصیفگر : عفونت مجرای ادرار - عوارض‭Urinary Tract Infections - complications‬
توصیفگر : عفونت مجرای ادرار - کودک‭Urinary Tract Infections - child‬
توصیفگر : بیماریهای دستگاه ادراری - تشخیص‭Ulrologic Diseases - diagnosis‬
شناسه افزوده : ولائی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : دبیری، منوچهر ، همکار طرح
شناسه افزوده : خدام، رامین ، همکار طرح
شناسه افزوده : نگهی، احمد، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : عباس بصیری
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)