خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6290
شماره مدرک : ‭ط۲۸۲‬
سرشناسه : سیفی، مسعود، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر‭PGE2‬ بهمراه گلوکنات کلسیم و ویتامین‭D‬ بر حرکت ارتودنسی دندانها و تحلیل ریشه در‭Rat‬/ مسعود سیفی؛ همکاران مریم (آقا سید جعفر‭(‬ نظیری، بهنام اسلامی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هدف از این تحقیق بررسی حرکت ارتودنسی دندانی و تحلیل ریشه ناشی از آن به دنبال تزریق پروستاگلاندین ۲‭E‬ به همراه گلوکونات کلسیم و ویتامین‭D‬ می باشد. اثر پروستاگلاندین ۲‭E‬ با غلظت‌های متفاوت بر حرکت دندانی و تحلیل ریشه قبلا هم بررسی شده است و بر تسریع حرکت ارتودنسی توسط این ماده اتفاق نظر دارند. اما در مورد اثر آن بر تحلیل ریشه همچنان تناقضاتی وجود دارد. اثر تلفیق این ماده با گلوکونات کلسیم نیز در طرح "بررسی اثر پروستاگلاندین ۲‭E‬ و گلوکونات کلسیم در حرکت ارتودنسی دندانها در‭RAT‬ " توسط جناب آقای دکتر سیفی وهمکاران بررسی شده که ۲‭PGE‬ موجب تسریع حرکت دندانی شد و در مورد تحلیل ریشه ، تمایل به تحلیل کمتر بود. راجع به تلفیق این دو ماده با ویتامین‭D‬ تحقیقی در دسترس نیست. موارد مورد مطالعه در این تحقیق شامل‭ ۴۰ ‬موش صحرایی نر‭ ۸ ‬هفته‌ای از نژاد‭Wistar‬ بود که به صورت تصادفی به‭ ۵ ‬گروه تقسیم شدند. گروه کنترل از تحقیق قبلی استفاده شد. برای گروه اول آزمایش علاوه بر اعمال نیروی ارتودنسی ، ویتامین‭D‬ به میزانIU/ml‭ ۱/۵ ‬در عضله ران تزریق شد. گروه دوم آزمایش در کنار اعمال نیروی ارتودنسی ، تزریق گلوکونات کلسیم‭ ۱۰ ‬درصد به میزان‭mg/kg‬‭ ۲۰۰ ‬به شکل داخل صفاتی و ویتامین‭D‬ با دوز و به شکل قبل انجام شد. در گروه سوم آزمایش علاوه بر اعمال نیروی ارتودنسی ، تزریق گلوکونات کلسیم با همان دوز و صورت قبل انجام شد. در گروه چهارم آزمایش علاوه بر اعمال نیروی ارتودنسی ، تزریق توام ۲‭PGE‬ و با غلظت لیترمیو/گرم میو‭ ۱ ‬به میزان‭ml‬‭ ۰/۱‬در مزیوباکال مولر اول سمت راست بالا به شکل زیر مخاطی و ویتامین‭D‬ به مذار ذکر شده در گروه قبلی انجام شد.: در گروه پنجم آزمایش علاوه بر اعمال نیروی ارتودنسی ، تزریق توام ۲‭PGE‬ و ویتامین‭D‬ و گلوکونت کلسیم با همان دوز و روش قبل انجام شد. تزریقات در روزهای صفر و‭ ۷ ‬انجام گرفت و حیوانات در روز‭ ۲۱ ‬کشته شدند. وسیله ارتودنسی مورد نظر شامل یک‭Closed Coil Spring‬ بود که مولار اول سمت راست بالا را با نیروی‭gr‬‭ ۶۰ ‬به اینسایزور همان طرف توسط‭ligature wire‬ متصل می کرد. فنر مزبور در طول آزمایش فعال نشد. به منظور محاسبه حرکت دندانی ، فاصله ایجاد شده بین مولارهای اول و دوم سمت راست بالا توسط‭Gauge‬ های با دقت‭ ۰/۰۱ ‬میلی‌متر اندازه‌گیری شد. برای بررسی تحلیل ریضه ، مطالعات هیستولوژیک با برش بافتی بر روی سطح مزیال ریشه مزیال مولار اول انجام گرفت. به اینترتیب که حاصل جمع مساحت مناطق تحلیل رفته سمان و عاج به عنوان مقدار نهایی تحلیل گزارش شد. میزان حرکت دندانی در گروه با تزریق ۲‭PGE‬ و ویتامین‭D‬ نسبت به سایر گروهها سریعتر بود و فقط با گروه با تزریق ویتامین‭D‬ به تنهایی تفاوت آماری معنی‌دار داشت و میزان حرکت دندانی در گروه با تزریق ویتامین‭D‬ از همه گروهها کندتر بود.
موضوع : ‭Rats‬
موضوع : ‭Root Resorption - drug effects‬
موضوع : ‭Tooth Movement, Minor‬
موضوع : ‭Tooth Root - drug effects‬
موضوع : ‭Vitamin D - therapeutic use‬
موضوع : ‭Calcim Gluconate - therapeutic use‬
موضوع : ‭Prostaglandins E - therapeutic use‬
موضوع : ‭Orthodonties‬
موضوع : ‭Tooth Abnormalities - drug therapy‬
توصیفگر : ناهنجاریهای دندان - دارو درمانی‭Tooth Abnormalities - drug therapy‬
توصیفگر : ارتودونسی‭Orthodonties‬
توصیفگر : پروستاگلندیهای‭- E‬ استفاده درمانی‭Prostaglandins E - therapeutic use‬
توصیفگر : ‭Calcim Gluconate - therapeutic use‬
توصیفگر : ویتامین‭D‬ استفاده درمانی‭Vitamin D - therapeutic use‬
توصیفگر : ریشه دندان - اثرات دارویی‭Tooth Root - drug effects‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)