خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6294
شماره مدرک : ‭ط۱۱۱‬
سرشناسه : مجلسی، منیره، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : وضعیت دفع فاضلاب و کیفیت پساب خروجی در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭۱۳۷۷ ‬/ منیره مجلسی؛ همکاران طرح پیمان مهرپویان، شیدا شریف کاشانی، امیر فتحی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده بهداشت (تهران، بیمارستانهای امام حسین، مفید، مدرس، مهدیه و مسیح دانشوری‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : باتوجه به خطرناک بودن فاضلابهای بیمارستانی و عدم توجه به دفع صحیح اینگونه فاضلابها در شهر تهران و کل ایران به نظر می رسد که بررسی چگونگی دفع فاضلابهای بیمارستانی از اهمیت شایانی برخوردار است. لذا در این تحقیق سعی شده است تا به بررسی کیفیت پساب خروجی فاضلابهای بیمارستان‌های زیرنظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۷ ‬پرداخته شود و راه حلی اساسی در قبال آن مطرح گردد. این بررسی در‭ ۱۲ ‬بیمارستان به روش توصیفی انجام گرفت. در این تحقیقات نحوه دفع فاضلاب بیمارستانی و میزان کارایی دستگاه تصفیه در بیمارستانهایی که دارای تصفیه خانه فاضلاب به روش لجن فعال بودند ، بررسی شد. نمونه‌برداری در سه نوبت به طور تصادفی در فصول مختلف از نمونه‌های مربوط به فاضلاب خام و پساب خروجی انجام شد. پارامترهای‭(Biochemical oxygendemand) BOD‬ ‭(Chamical oxygendemand) COD‬ ‭(Total suspended solid) T.S.S‬ کلیفرم ها و تعداد کیست و تخم انگلهای ژیاردیا و آسکاریس بررسی شدند. بررسی نشان داد فقط‭ ۵ ‬بیمارستان (مسیح دانشوری ، مفید ، امام حسین ، مدرس و مهدیه‭(‬ دارای تصفیه خانه فاضلاب به روش لجن فعال می باشند. پارامترهای مورد بررسی در کلیه بیمارستانها اگر چه کاهش یافته بود ولی میزان شاخصهای مورد بررسی از حد استاندارد بالاتر می باشند. در این میان تصفیه خانه بیمارستان مسیح دانشوری به نسبت بهتر کارکرده زیرا شاخص کاهش آلاینده‌های فاضلاب خروجی آن چشمگیر بوده است. مقدار کلیفرم‌ها در مراکز بیش از‭ ۲۴۰۰ ‬عدد می باشد که از حد استاندارد ‭ ۱۰۰۰)‬در‭ ۱۰۰۰ ‬میلی‌لیتر‭(‬ خیلی بیشتر است. تخم انگلها در بعضی از بیمارستانها در پساب خروجی یافت نشد که ممکن است به علت سنگین بودن جرم و ته‌نشینی آنها بوده باشد. به طور کلی تصفیه خانه‌های فاضلاب بیمارستانهای مذکور بازده مناسبی نداشته و نتایج بدست آمده از این تحقیق حاکی از وضعیت اسفناک دفع فاضلابهای بیمارستانی در شهر تهران است. این مسئله ایست که شاید تنها با صرف هزینه‌ای نه چندان دور از ذهن با بهینه سازی و یا ساخت تصفیه خانه‌های مناسب در بیمارستان‌های مربوطه و نظارت بر کیفیت عملکرد آنها بتوان از بروز بسیاری از اثرات مخرب زیست محیطی و بهداشتی جلوگیری به عمل آورد.
موضوع : ‭Hazardous Substances‬
موضوع : ‭Quality Control‬
موضوع : ‭Enviromental Health‬
موضوع : ‭Enviromental Pollutants - analysis‬
موضوع : ‭Hospitals - standards‬
موضوع : ‭Water Pollution - adverse effects‬
موضوع : ‭Filtration - standards‬
موضوع : ‭Refuse Disposal - prevention and control‬
موضوع : ‭Water Pollutants‬
موضوع : ‭Sewage - microbiology‬
توصیفگر : فاضلاب - میکروب شناسی‭Sewage - microbiology‬
توصیفگر : آلاینده های آب‭Water Pollutants‬
توصیفگر : رفع زباله - پیشگیری و کنترل‭Refuse Disposal - prevention and control‬
توصیفگر : تصفیه - استانداردها‭Filtration - standards‬
توصیفگر : آلودگی آب - عوارض جانبی‭Water Pollution - adverse effects‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)