خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6301
شماره مدرک : ‭ط۴۶۶‬
سرشناسه : شاهنظری، ژاسمن، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر آرامسازی بر اضطراب بیماران سکته قلبی/ ژاسمن شاهنظری؛ همکاران طرح شیوا بصام پور، فاطمه بصام پور، نرگس ارسلانی؛ مشاور طرح محمد تقی براهنی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری (تهران، بیمارستانهای وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی‭(‬، ‭۱۳۷۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : این پژوهش یک کارآزمائی بالینی است که بر روی‭ ۴۵ ‬بیمار دچار سکته قلبی که برای اول در بخشهای ویژه قلبی بیمارستانهای وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بستری شده‌اند انجام شده است این بیماران بطور تصادفی در گروههای تلقین ، تجسم و صحبت تقسیم شدند. میانگین سن آنان بطور کلی‭ ۵۱/۱۶ ‬سال بوده است و اکثریت زیر دیپلم سواد داشته‌اند و کمتر از یکسال دچار بیماری قلبی بوده‌اند. اکثر آنها داروی آرام‌بخش استفاده می کردند که میانگین دفعات مصرف آنها‭ ۲ ‬بار در روز بوده است. بیشترین تعداد نمونه‌های پژوهش بمدت‭ ۲ ‬روز و یا بیش از‭ ۳ ‬روز بوده که هنگام پژوهش در بخشهای ویژه بستری بوده‌اند. قبل از بکارگیری سه روش تلقین و تجسم و صحبت با این بیماران اضطراب آنان از طریق پرسشنامه استاندارد سنجیده شده و بعد از سه بار بکارگیری روشهای فوق مجددا میزان اضطراب آنان تعیین شده است و بعد از مقایسه اضطراب قبل و بعد از بکارگیری تلقین ، تجسم و صحبت مشخص گردید که هر سه روش بر کاهش اضطراب بیماران موثر بوده است و صحبت کردن تاثیر بیشتری نسبت به سایر روشها داشته است. همچنین علائم حیاتی مثل فشار خون ، نبض و تنفس بیماران نیز قبل و بعد از آرامسازی اندازه‌گیری شد که در مقایسه این علائم قبل و بعد از تلقین ، تجسم و صحبت مشخص گردید که این روشها بر علائم حیاتی نیز موثر بوده و موجب کاهش آن شده است.
موضوع : ‭Inpatients‬
موضوع : ‭Psychotherapy‬
موضوع : ‭Heart Block - psychology‬
موضوع : ‭Anxiety - therapy‬
موضوع : ‭Relaxation Techniques‬
توصیفگر : روشهای آرام سازی‭Relaxation Techniques‬
توصیفگر : اضطراب - درمان‭Anxiety - therapy‬
توصیفگر : سکته قلبی - روانشناسی‭Heart Block - psychology‬
توصیفگر : روان درمانی‭Psychotherapy‬
توصیفگر : بیماران بستری‭Inpatients‬
شناسه افزوده : بصام پور، شیوا ، همکار طرح
شناسه افزوده : بصام پور، فاطمه ، همکار طرح
شناسه افزوده : ارسلانی، نرگس ، همکار طرح
شناسه افزوده : براهنی، محمد تقی ، مشاور طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)