خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6302
شماره مدرک : ‭ط۳۷۶‬
سرشناسه : بحرینیان، عبد المجید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی وضعیت سلامت روانی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ورودی سال تحصیلی‭۷۷-۷۸ ‬/ عبد المجید بحرینیان؛ همکار طرح سعیده سرجمعی؛ مشاور طرح اذن الله آذرگشب
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی - تحلیلی‭Descriptive - Analytical‬
يادداشت : چاپی
چکیده : ورود به دانشگاه مقطعی بسیار حساس در زندگی نیروهای کارآمد و فعال جوان در هر کشوری است و غالبا با تغییرات زیادی در روابط اجتماعی و انسانی آنها همراه می باشد. قرار گرفتن در چنین شرایط ، غالبا با فشار و نگرانی توام بوده و عملکرد و بازدهی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. افزایش مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره دانشجویی در سالهای اخیر موید وجود مشکلات روزافزون در آنها بوده و نیاز به مداخله و ارائه خدمات را طلب می کند. به همین دلیل این مطالعه به منظور درک و شناخت مشکلات دانشجویان صورت گرفت تا با استفاده از نتایج آن بتوان ضرورت ارائه خدمات بهداشت روانی همچون مشاوره ، روان درمانی و درمان دارویی را نشان داد. بدین منظور دانشجویان ورودی سال تحصیلی‭ ۷۷-۷۸ ‬دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته‌های روزانه از نظر میزان شیوع اختلالات روانی مورد بررسی قرار گرفتند. در این پژوهش کل دانشجویان (حدود‭ ۷۰۰ ‬نفر‭(‬ در اواسط ترم اول با تهیه پرسشنامه‌ها و بصورت حضوری مورد ارزیابی قرار گرفتند. پرسشنامه‌ها در دو قالب کلی اطلاعات دموگرافیک و‭CHQ-28‬ (پرسشنامه سلامت عمومی‭ ۲۸ ‬سوالی‭(‬ تنظیم گردید. نتایج نشان داد که شیوع دانشجویان مشکوک به اختلال روانی حدود‭ ۳۰/۴ ‬درصد ‭ ۱۷۴)‬نفر‭(‬ بود. نتایج پژوهش بر مبنای جنسیت ، محل سکونت ، تاهل ، سهمیه قبولی ، تعداد دفعات شرکت در کنکور سراسری ، میزان علاقه‌مندی به رشته قبولی ، وضعیت اقتصادی ، بیماری جسمی همراه ، اشتغال در کنار تحصیل ، سابقه خانوادگی بیماری روانی و دوری از والدین بین افراد مشکوک و غیرمشکوک مقایسه گردید. میزان اختلال در جنس مونث ، دانشجویان شهرستانی ، دانشجویان مجرد ، افراد غیر علاقه‌مند به رشته تحصیلی ، دانشجویان با بیماری جسمانی و دارای سابقه خانوادگی مثبت بالاتر بود. که رابطه معنی‌داری ۰/۰۰۵)‭(P<‬ بین بی علاقگی به رشته تحصیلی ، بیماری جسمی ، وضعیت اقتصادی پایین ، سابقه خانوادگی مثبت ، دوری از خانواده و عدم اشتغال در کنار تحصیل از یکسو و احتمال به اختلال روانی از سودی دیگر دیده شد. بیشترین میزان احتمال به اختلال روانی در بین دانشجویان ورودی دانشکده توانبخشی ‭ ۴۷/۱)‬درصد‭(‬ و کمترین شیوع در دانشکده تغذیه ‭ ۲۰/۳)‬درصد‭(‬ برآورد گردید. نتایج این پژوهش می تواند نیاز به مداخله و ارائه خدمات مشاوره‌ای را آشکار سازد تا در جهت برنامه‌ریزی این گروه آینده‌ساز اقدامات موثرتری صورت گیرد.
موضوع : ‭Student, Health Occupation - psychology‬
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Mehntal Disorders - etiology‬
موضوع : ‭Mental Health‬
موضوع : ‭Mehntal Disorders - epidemiology‬
موضوع : ‭Mehntal Disorders - diagnosis‬
توصیفگر : اختلالات روانی - تشخیص‭Mehntal Disorders - diagnosis‬
توصیفگر : اختلالات روانی - اپیدمیولوژی‭Mehntal Disorders - epidemiology‬
توصیفگر : بهداشت روانی‭Mental Health‬
توصیفگر : اختلالات روانی - علت شناسی‭Mehntal Disorders - etiology‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
توصیفگر : دانشجویان حرفه های پزشکی - روان شناسی‭Student, Health Occupation - psychology‬
شناسه افزوده : سرجمعی، سعیده ، همکار طرح
شناسه افزوده : آذرگشب، اذن الله، مشاور طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)