خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6307
شماره مدرک : ‭ط۱۳۵‬
سرشناسه : شاکر حسینی، راهبه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثرات ویتامین‭E‬ تکمیلی بر روی چربیهای خون خرگوش/ راهبه شاکر حسینی، هادی طبیبی؛ مشاورین ناصر ولایی، آزاده امین پور
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (تهران، انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از مهمترین مشکلات کلیه جوامع از جمله ایران بالا بودن کلسترول‭LDL‬ و یا تری گلیسرید خون می باشد ، که می توانند منجر به بیماریهای عروق کرونر و عروق محیطی گردند. برای کاهش کسترول‭LDL‬ و یا تری گلیسرید خون معمولا از رژیم‌های درمانی مناسب استفاده می شد. درصورتیکه رژیم های غذایی. بعد از سه تا شش ماه قادر به کاهش کلسترول‭LDL‬ و یا تری گلیسرید خون به حد طبیعی نباشند. آنگاه از داروهای پایین آورنده کلسترول‭LDL‬ و یا تری گلیسرید خون استفاده می گردد. اما این داروها دارای عوارض جانبی متعددی می باشند. تحقیقات متعددی در سالیان گذشته برای یافتن داروهایی که باعث کاهش کلسترول‭LDL‬ و یا تری گلیسرید خون می شوند، اما عوارض جانبی کمتری دارند. صورت گرفته است. برخی از این تحقیقات نشان داده‌اند ، ویتامین‭E‬ که یک ماده بدون عوارض جانی قابل توجه در بزرگسالان می باشد ، قادر است باعث کاهش کلسترول تام ، کلسترول‭LDL‬ تری گلیسرید تام ، نسبت کلسترول تام تقسیم بر‭HDL-C‬ و یا افزایش کلسترول‭HDL‬ شود. در حالیکه بعضی از بررسیها نشان داده‌اند که ویتامین‭E‬ هیچ‌گونه اثر مفیدی بر روی چربیهای خون ندارد. در این تحقیق ، اثرات ویتامین‭E‬ تکمیلی ، بر روی چربیهای خون خرگوش‌های نر‭Dutch‬ مورد مطالعه قرار گفت. در مرحله اول این تحقیق که سه هفته به طول انجامید به کلیه خرگوش‌ها رژیم هیپرکلسترولمیک حاوی‭ ۱۱ ‬درصد روغن نباتی هیدروژنه داده شد. در مرحله دوم ، خرگوشها به دو گروه یازده تایی تقسیم شدند. در این مرحله که هشت هفته به طول انجامید. خرگوش‌های گروه شاهد رژیم غذایی هیپرکلسترولمیک دریافت کردند در حالیکه خرگوش‌های گروه تجربی رژیم غذایی هیپرکلسترولمیک حاوی ویتامین‭E‬ تکمیلی دریافت نمودند. نتایج این تحقیق نشان داد که بین میانگین وزن حیوانات دو گروه در شروع و در پایان مرحله دوم بررسی تفاوت معنی‌داری وجود نداشت. همچنین بین میانگین دریافت غذایی دو گروه در طول مرحله اول و دوم این تحقیق نیز تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد. بعلاوه ، اندازه‌گیری چربی‌های خون در شروع و پایان مرحله دوم این بررسی نشان داد ، با وجود اینکه میانگین تغییرات کلسترول‭LDL‬ و نیز کلسترول‭HDL‬ سرم ، در دو گروه مورد بررسی تفاوت معنی‌داری نداشته ، اما میانگین تغییرات کلسترول تام ، تری گلیسرید تام و نسبت‭LDL-C‬ تقسیم بر‭HDL-C‬ سرم در گروهی که ویتامین‭E‬ تکمیلی دریافت کرده بودند بطور معنی‌دار و به ترتیب به میزان‭ ۵۳/۴ ‬درصد ،‭ ۱۱۴/۷ ‬درصد و‭ ۶۴/۷ ‬درصد کمتر از گروه شاهد بودند. بنابراین ، در این تحقیق که فاقد نقاط ضعف تحقیقات گذشته از قبیل عدم گروه شاهد ، تجویز کم ویتامین‭E‬ ، عدم اندازه‌گیری کلیه شاخص‌های چربیهای خون ،‭Match‬ نبودن گروه‌های مورد بررسی و کوتاه بودن طول زمان بررسی ، می باشد؛ کاهش قابل ملاحظه کلسترول تام ، تری گلیسرید تام و نسبت‭LDL-C‬ تقسیم بر‭HDL-C‬ سرم توسط ویتامین‭E‬ ، تکیملی نشان دهنده آن است که این ویتامین می تواند دارای اثرات مفیدی بر روی چربیهای خون ، در جهت پیشگیری از بیماریهای عروق کرونر ، عروق محیطی و پانکراتیت باشد. اما با توجه به اینکه این تحقیق بر روی حیوانات آزمایشگاهی صورت گرفته است لذا ، برای مشخص کردن اثرات مفید ویتامین‭E‬ تکمیلی بر روی چربیهای خون انسان نیاز به تحقیقات کنترل شده دیگری می باشد.
موضوع : ‭Rabbit‬
موضوع : ‭Lipoproteins - blood‬
موضوع : ‭Vitamin E - therapeutic use‬
موضوع : ‭Cholestrol - blood‬
موضوع : ‭Triglycerides - blood‬
موضوع : ‭Hyperlipiemia - diet therapy‬
موضوع : ‭Lipids‬
توصیفگر : لیپیدها‭Lipids‬
توصیفگر : افزایش چربی خون - رژیم درمانی‭Hyperlipiemia - diet therapy‬
توصیفگر : تری گلیسیریدها - خون‭Triglycerides - blood‬
توصیفگر : کلسترول - خون‭Cholestrol - blood‬
توصیفگر : ویتامین ای - استفاده درمانی‭Vitamin E - therapeutic use‬
توصیفگر : لیپو پروتئینها - خون‭Lipoproteins - blood‬
توصیفگر : خرگوش‭Rabbit‬
شناسه افزوده : طبیبی، هادی ، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)