خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6309
شماره مدرک : ‭ط۱۴۸‬
سرشناسه : جباری مقدم، مرتضی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر افزودن نئوستیگمین به لیدوکائین داخل نخاعی جهت کاهش درد بعد از عمل در اعمال جراحی ترمیم هرنی اینگوینال بیماران مراجعه کننده به بیمارستان امام حسین (ع‭(‬/ مرتضی جباری مقدم، اسداله سعادت نیاکی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان امام حسین‭(‬، ‭۱۳۸۰-۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : درد بعد از عمل جراحی و در طول مدت بستری بعد از عمل و هزینه‌ها و مشکلات مرتبط با آن از معضلات درمانی در سراسر دنیا و کشور ما است. این دردها در همه اعمال جراحی وجود دارند و فعلا برای کاهش آن از داروهای مخدر عضلانی استفاده می شود که ضمن ناکافی بودن باعث وابستگی روانی و جسمانی نیز می گردد. اخیرا این نکته آشکار شده است که تحریک گیرنده‌های مخدر مرکزی و گیرنده‌های آدرنرژیک از طریق سیستم کولینرژیک و با رهاسازی استیل‌کولین مرکزی باعث بیدردی می شود. برای ارزیابی این نظریه در یک مطالعه بالینی به شیوه دوسوکور بر رای‭ ۲۰۰ ‬نفر که از نظر‭ASA class‬ و توزیع سنی و جنسی مشابه و همگی کاندید جراحی ترمیم هرنی اینگوینال بودند ، انجام گردید ، این بیماران برای پژوهش مورد نظر به دو گروه شاهد ۱۰۰)‭(n1 =‬ و مورد ‭۱۰۰)‬‭(n2 =‬ تقسیم شدند. به بیماران گروه تجربی‭ ۲ ‬میلی‌لیتر لیدوکائین‭ ۵ ‬درصد هیپرباریک همراه با‭ ۰/۲ ‬میلی لیتر نئوستیگمین به صورت اسپینال تزریق شد. و به گروه شاهد‭ ۲ ‬میلی‌لیتر لیدوکائین به اضافه‭ ۰/۲ ‬میلی‌لیتر نرمال سالین تحت همان شرایط تزریق گردید. ارزیابی درد توسط معیار استاندارد مشاهده‌ای درد در بعد از عمل نشان داد که در گروه تجربی میانگین اولین زمان نیاز به داروی مسکن‭ ۱۰+-۱/۲ ‬ساعت و در گروه شاهد‭ ۴/۵+-۰/۵ ‬ساعت بود. تفاوت معنی‌داری در‭VAS‬ قبل از عمل و در اتاق ریکاوری بین دو گروه وجود نداشت ، اما‭VAS‬ در‭ ۴ ‬و‭ ۸ ‬ساعت بعد از عمل در گروه تجربی اختلاف آماری معنی‌داری با گروه شاهد داشته است. تعداد بیماران گروه تجربی ‭۳۸)‬‭(n =‬ که در‭ ۱۲ ‬ساعت بعد از عمل نیاز به مسکن پیدا کردند به نسبت بیماران گروه شاهد ‭۸۴)‬‭(n =‬ بطور بارزی کمتر بود ‭۰/۰۵)‬‭.(P<‬ از نظر عوارض حاصله (تهوع ، استفراغ ، برادیکاری و کرامپ شکمی‭(‬ در گروه تجربی موارد بیشتری مشاهده شد که اختلاف‌آماری معنی‌داری در مقایسه با گروه شاهد داشت ‭۰/۰۱)‬‭.(P<‬ در نهایت بیماران گروه تجربی از نظر بیدردی و نیاز به مسکن کمتر در بعد از عمل از نظر آماری اختلاف معنی‌داری با گروه شاهد داشته‌اند ، اما به همان نسبت شدت عوارض در گروه تجربی نیز بیشتر از گروه شاهد بوده است. اما این عوارض شدید نبوده و قابل کنترل بوده‌اند.
موضوع : ‭Patients‬
موضوع : ‭Hernia Inguinal - surgery‬
موضوع : ‭Neostigmine - administration&dosage‬
موضوع : ‭Lidocaine - administration&dosage‬
موضوع : ‭Analgesics, Non - narcatic - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Analgesics - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Lidocaine - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Anesthetics - administration&dosage‬
موضوع : ‭Neostigmine - pharmacokinetics‬
موضوع : ‭Anesthetics - pharmacokinetics‬
توصیفگر : داروهای بیهوشی - فارماکوکینتیک‭Anesthetics - pharmacokinetics‬
توصیفگر : نئوستیگمین - فارماکوکینتیک‭Neostigmine - pharmacokinetics‬
توصیفگر : داروهای بیهوشی - چگونگی و مقدار مصرف‭Anesthetics - administration&dosage‬
توصیفگر : لیدوکائین - فارماکوکینتیک‭Lidocaine - pharmacokinetics‬
توصیفگر : مسکنها - فارماکوکینتیک‭Analgesics - pharmacokinetics‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)