خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6315
شماره مدرک : ‭ط۴۹۷‬
سرشناسه : حسینی، یوسف، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای اثرات ایمونوتراپی با‭BCG‬ تولید شده در ایران و نوع خارجی آن در تومورهای مثانه/ یوسف حسینی، علیرضا فرشی؛ همکاران طرح مریم جمشیدیان تهرانی، ناصر ولایی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان مدرس، انسیتو پاستور‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سرطان مثانه دومین بدخیمی شایع سیستم ادراری - تناسلی و پنجمین علت مرگ ناشی از نئوپلاسم در میان مردان بوده که امروزه درمان آن یکی از مهمترین مشکلات اورولوژیستها می باشد. بعلت داشتن پیش آگهی خوب ، درمان اولیه آن برداشتن آندوسکوپیک تومور از طریق مجرا است که حدود‭ ۷۰ ‬درصد عود و‭ ۲۰ ‬درصد پیشرفت موضعی یا انتشار گسترده تومور را بدنبال دارد. طی سه دهه گذشته از مواد مختلفی مانند‭BCG‬ بصورت داخل مثانه‌ای جهت جلوگیری از عود و پیشرفت تومورهای سطحی مثانه استفاده شده که گزارشات متعددی اثرات سودبخش‭BCG‬ را تائید نموده است. اخیرا انستیتو پاستور ایران نیز به تولید این دارو پرداخته ولی استفاده گسترده از آن بعلت عدم آشنایی و نداشتن شناخت کامل از اثرات و عوارض این دارو و نیز بودن مطالعات کافی در رد یا قبول آن هنوز عمومیت نیافته است. به منظور مقایسه اثرات درمانی و عوارض‭BCG‬ تولید شده در انستیتو پاستور ایران با نوع خارجی آن ، این تحقیق به روش‭Sequntial - Randomized control - Double Blind Trial‬ بر روی‭ ۳۵ ‬بیمار مبتلا به تومور سطحی مثانه‭Stage Ta/T1‬ یا‭Stage Tis‬ ، مراجعه کننده به مرکز پزشکی شهید مدرس تهران طی سالهای‭ ۱۳۷۳-۷۵ ‬انجام گرفت. بیماران فوق شامل‭ ۲۲ ‬مرد و‭ ۱۳ ‬زن با میانگین سنی‭ ۶۳+-۹/۱ ‬سال بوده‌اند. این افراد قبل از ورود به تحقیق از نظر وجود اختلال در سیستم ایمنی ، مصرف داروهای ایمنوسوپرسیو و ضد انعقادی ،‭TB‬ فعال ، ابتلا به تومورهای بدخیم ، حاملگی و شیردهی بررسی و عدم وجود این عوامل تاثیرگذار در نه تائید شد. تمامی بیماران تحت عمل رزکسیون آندوسکوپیک کامل تومور قرار گرفتند. سپس به گروه تجربی ‭ ۱۹)‬بیمار(‭BCG‬ انستیتوپاستور ایران و به گروه کنترل ‭ ۱۶)‬بیمار‭(‬‭BCG‬ ساخت انستیتو پاستور فرانسه به میزان‭ ۱۲۰ ‬میلیگرم در هفته بمدت شش هفته تزریق شد. بیماران در فواصل سه ماهه از نظر عود تومور و عوارض ناشی از‭BCG‬ با معاینات بالینی ، سیتولوژی ادرار و سیستوسکوپی پیگیری شدند. مدت پیگیری از‭ ۳ ‬تا‭ ۳۳ ‬ماه متغیر بود. نتایج این پژوهش نشان دهنده عود تومور در گروه تجربی در‭ ۱۲ ‬درصد و در گروه کنترل در‭ ۲۳ ‬درصد بیماران بود.‭ ۱۲/۵ ‬درصد بیماران گروه کنترل در زمینه عود دچار پیشرفت بیماری‭(Progression)‬ و تهاجم به عضله شدند. از نظر عوارض ناشی از تزریق‭BCG‬ علائم تحریکی در‭ ۷۴ ‬درصد بیماران گروه تجربی و در‭ ۸۱ ‬درصد بیماران گروه کنترل دیده شد. تب نیز در گروه تجربی و کنترل به ترتیب در‭ ۳۳ ‬درصد و‭ ۶۲ ‬درصد بروز کرد. این علائم معمولا بشکل خفیف بود و به درمانهای کنسرواتیو جواب می دادند. یک بیمار از گروه تجربی نیز پس از دریافت‭BCG‬ دچار اپیدیدیمواورکیت حاد گردید. آزمون نشان داد که هیچگونه از موارد فوق در بین دو گروه از نظر آماری اختلاف معنی‌داری با یکدیگر ندارند. با توجه به یکسان بودن اثرات‭BCG‬ تولید شده در انستیتوپاستور ایران و نوع خارجی آن در تومورهای سطحی مثانه و پائین بودن هزینه تهیه آن ، استفاده از آن در جلوگیری از عود تومورهای سطحی و درمان کارسینوم اینسایتو مثانه توصیه می گردد.
موضوع : ‭Immunotherapy‬
موضوع : ‭BCG Vaccine -immunology‬
موضوع : ‭Drug Evaluation‬
موضوع : ‭Bladder Neoplasms - drug therapy‬
موضوع : ‭BCG Vaccine - advere effects‬
موضوع : ‭BCG Vaccine - therapeutic use‬
توصیفگر : واکسن ب ث ژ - استفاده درمانی‭BCG Vaccine - therapeutic use‬
توصیفگر : واکسن ب ث ژ - عوارض جانبی‭BCG Vaccine - advere effects‬
توصیفگر : سرطانهای مثانه دارو درمانی‭Bladder Neoplasms - drug therapy‬
توصیفگر : ارزیابی دارو‭Drug Evaluation‬
توصیفگر : واکسن ب ث ژ - ایمنی شناسی‭BCG Vaccine -immunology‬
توصیفگر : ایمونو تراپی‭Immunotherapy‬
شناسه افزوده : فرشی، علیرضا ، مجری طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
شناسه افزوده : ولائی، ناصر ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)