خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6316
شماره مدرک : ‭ط۴۸۹‬
سرشناسه : حسینی، یوسف، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی (ب.ث.ژ‭(‬ داخل مثانه ای تولید شده در انستیتو پاستور ایران در میزان عود کانسرهای سطحی مثانه و درمان‭C.I.S‬/ یوسف حسینی؛ همکاران طرح حشمت الله صوفی مجید پور، مریم اسکوئی، ناصر ولائی، مجتبی محمدی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، مرکز پزشکی شهید مدرس‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سرطان مثانه پنجمین بدخیمی شایع انسان و دومین نئوپلاسم شایع دستگاه ادراری - تناسلی است. (۱‭(‬ حدود‭ ۷۰ ‬درصد از سرطانهای مثانه به صورت سطحی هستند و عده کمی از این سرطانها به صورت تهاجمی پیشرفت می کنند (۳‭(‬ ، با این حال حدود‭ ۸۰ ‬درصد بیماران متعاقب رزکسیون تومور اولیه ، عود تومور دارند و وقتی تومور عود می کند ، ممکن است رفتار بیولوژیک آن نیز تغییر کند و آناپلازی سلولی بیشتر شود و گاهی درجه تهاجم تومور نیز بالاتر می رود. گرچه احساس درمان سرطانهای مثانه رزکسیون آنها به طریق آندوسکوپیک‭(T.U.R)‬ می باشد ولی بدلیل عود زیاد سرطان مثانه متعاقب رزکسیون تنهای آنها ‭ ۶۳-۸۵)‬درصد‭(‬ و این نکته با اهمیت که در‭ ۲۰ ‬درصد موارد عود تومور همراه با‭PROGRESSION‬ می باشد ، اغلب لازم می گردد که جهت جلوگیری از عود و پیشرفت تومور از شیمی درمانی داخل مثانه‌ای استفاده برد. به این منظور از مواردی نظیر نئوتپا ، میتومایسین و آدریامایسین استفاده شده است که درصد موفقیت آنها حدود‭ ۳۰-۶۰ ‬درصد می باشد. (۶‭(‬ استفاده موفقیت آمیز زایمونوتراپی ب.ث.ژ را آقای‭MORALES‬ از کانادا در سال‭ ۱۹۷۶ ‬برای اولین بار مطرح نمود و در سال‭ ۱۹۸۹ ‬توسط‭F.D.A‬ آمریکا به عنوان درمان انتخابی و اول‭C.I.S‬ و پروفیلاکسی از عود تومورهای سطحی مثانه تائید گردید ، که نتایج آن بهتر از تمام درمانهای قبلی است و حدود‭ ۶۰-۹۳ ‬درصد پاسخ کامل درپی گیری طولانی مدت مشاهده شده است. (۵‭(‬ ما از آذرماه سال‭ ۶۹ ‬لغایت آدرماه سال‭ ۷۱ ‬از بیماران مراجعه کننده به مرکز پزشکی شهید مدرس که تشخیص قطعی تومور سطحی مثانه و‭C.I.S‬ مثانه در آنها داده شده بود به روش‭CLINICAL TRIAL‬ تعداد‭ ۵۰ ‬بیمار را انتخاب نمودیم و بطور‭RANDOM‬ در دو گروه تقسیم نمودیم. گروه اول تحت درمان با ب.ث.ژ تولید شده در انستیتو پاستور ایران قرار گرفتند و گروه دوم به عنوان گروه شاهد فقط‭TUR-T‬ شدند. از‭ ۲۵ ‬بیمار گروه اول که تحت درمان ب .ث.ژ قرار گرفته بودند ، فقط در دو بیمار ‭ ۸)‬درصد‭(‬ عود تومور دیده شد و‭ ۹۲ ‬درصد موفقیت داشتیم. در‭ ۲۵ ‬بیمار گروه دوم که فقط تحت درمان با‭T-U-R-T‬ قرار گرفته بودند ، در‭ ۱۵ ‬بیمار ‭ ۶۰)‬درصد‭(‬ عود تومور دیده شد. نتایج بدست آمده نشان می دهد که اختلاف میزان عود تومور در دو گروه از نظر آماری معنی‌دار می باشد ۰/۰۰۱)‭.(P<‬ نتایج ب.ث.ژ داخل مثانه‌ای در بیماران مرکز پزشکی شهید مدرس حاکی از اثر بخش بسیار خوب سوش ب.ث.ژ تهیه شده در انستیتوپاستور ایران در جلوگیری از عود تومورهای سطحی و درمان کارسینوما این سایتو مثانه می باشد.
موضوع : ‭Drug Evaluation‬
موضوع : ‭Recurrence‬
موضوع : ‭Immunotherapy‬
موضوع : ‭BCG Vaccine - therapeutic use‬
موضوع : ‭Bladder Neoplasms - prevention&control‬
موضوع : ‭Bladder Neoplasms - drug therapy‬
توصیفگر : سرطانهای مثانه - دارو درمانی‭Bladder Neoplasms - drug therapy‬
توصیفگر : سرطانهای مثانه - پیشگیری و کنترل‭Bladder Neoplasms - prevention&control‬
توصیفگر : واکسن ب.ث.ژ - استفاده درمانی‭BCG Vaccine - therapeutic use‬
توصیفگر : ایمونوتراپی‭Immunotherapy‬
توصیفگر : عود بیماری‭Recurrence‬
توصیفگر : ارزیابی دارو‭Drug Evaluation‬
شناسه افزوده : صوفی مجید پور، حشمت الله ، همکار طرح
شناسه افزوده : اسکوئی، مریم ، همکار طرح
شناسه افزوده : ولائی، ناصر ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)