خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6320
شماره مدرک : ‭ط۱۹۲‬
سرشناسه : اعزازی، مهرداد، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی نقش نظارت بر رعایت قوانین و دستور العملهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در موسسات پزشکی و پیراپزشکی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی/ مهرداد اعزازی، منوچهر طاهباز؛ همکاران طرح فرامرز بهادرخان، مریم سید جوادی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده‭ ؟ ‬(تهران، موسسات پزشکی و پیراپزشکی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : نظارت و کنترل عبارتست از فعالیتی منظم که ضمن آن نتایج مورد انتظار در قالب استانداردهای انجام عمالیات معین می شود که ضمن آن عملیات پیش‌بینی شده با عملیات انجام شده مورد مقایسه قرار می گیرد. لذا موثرترین و بهترین راه شناخت مشکلات یا بعبارتی مسئله‌یابی نظارت و کنترل دقیق و مستمر است. در این راستا سعی شده است با انجام این طرح پژوهشی و نمایان ساختن نقش نظارت در کاهش مشکلات موجود تاثیر مثبت آن را در رعایت قوانین و دستورالعمل‌های موسسات درمانی که همانا بالا بردن تعداد مراکزی است که طبق قوانین و دستورالعمل ها فعالیت می کنند، نشان دهیم. این پژوهش به روش مشاهده‌ای توصیفی و بصورت گذشته‌نگر انجام شده است و در نوع خود برای اولین بار در یک سازمان بهداشتی درمانی به اجرا درآمده است. جامعه مورد بررسی در این پژوهش کلیه مطبها ، دفاتر کار و موسسات درمانی فعال در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده است. روش جمع‌آوری اطلاعات در این پژوهش استفاده از اطلاعات اخذ شده از طرح جامع نظارت در کلیه مناطق تحت پوشش و پرونده‌های موجود در بایگانی می باشد. در بررسی بعمل آمده روی مطبها بیشترین مشکلات مربوط به نصب پروانه مطب با‭ ۴۱/۶۴ ‬درصد و تمدید پروانه مطب با‭ ۳۵/۱۱ ‬درصد میباشد که با استفاده از راهکارهای حل مشکل میزان مشکلات پروانه مطب را‭ ۳۸/۱۲ ‬درصد و تمدید پروانه مطب را‭ ۳۲/۶۳ ‬درصد کاهش داده‌ایم. آنالیز داده‌ها با استفاده روشهای آمار توصیفی انجام شده است. در بررسی موسسات درمانی بیشترین مشکلات مربوط به تمدید پروانه تاسیس و واحدهای فعال غیرمجاز‭ ۴۱/۰۲ ‬درصد بوده است که پس از اعمال راهکارهای لازم میزان کاهش مشکلات در تمدید پروانه تاسیس‭ ۳۳/۳۲ ‬درصد و در واحد فعال غیرمجاز‭ ۲۸/۲ ‬درصد بوده است. در مورد دفاتر کار پیراپزشکان بیشترین مشکلات مربوط به نصب مجوز با‭ ۴۳/۵۶ ‬درصد و اخذ مجوز با‭ ۳۹/۴۵ ‬درصد بوده است که پس از اعمال نظارت میزان‭ ۳۵/۴ ‬درصد مشکلات در هر دو متغیر کاهش یافته است. در بررسی بعمل آمده روی مناطق تحت پوشش این دانشگاه مشخص شد که بیشترین مشکلات مراکز درمانی مربوط به منطقه‭ ۴ ‬می باشد. با توجه به یافته‌های فوق و اعمال طرح مداخله مشخص شد که می توان از طریق آموزش و اطلاع رسانی و مشاوره و ارائه کتابچه‌های قوانین و دستورالعمل‌های مراکز درمانی ، میزان آگاهی پزشکان و پیراپزشکان را افزایش داد و بدین ترتیب می توان تعداد مراکزی را که طبق مقررات و دستورالعملهای وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کنند را افزایش داد. همچنین می توان از نتایج حاصله در روند صدور پروانه‌های مراکز درمانی و صدور مجوزهای فعالیت این مراکز استفاده بعمل آوریم. همچنین از نظر روانشناسی و علوم رفتاری به این نتیجه رسیده‌ایم که درصد مشکلات هرگز به صفر نمی رسد که دلیل آن تفاوتهای رفتار فردی مانند ادراک انگیزش و ضخیت می باشد و همچنین روشهای نظارت و کنترل و سیستم مدیریت و اطلاع رسانی بعنوان عوامل درون سازمانی در کاهش مشکلات موثرند.
موضوع : ‭Health Services Administration‬
موضوع : ‭Allied Health Personnel‬
موضوع : ‭Health Personnel - legistation&jurisprudence‬
موضوع : ‭Academic Medical Centers - organization and administration‬
توصیفگر : مراکز پزشکی دانشگاه - سازمان و مدیریت‭Academic Medical Centers - organization and administration‬
توصیفگر : کارکنان بهداشت و درمان - قوانین و مقررات‭Health Personnel - legistation&jurisprudence‬
توصیفگر : کارکنان علوم پزشکی و وابسته‭Allied Health Personnel‬
توصیفگر : مدیریت خدمات بهداشتی‭Health Services Administration‬
شناسه افزوده : طاهباز، منوچهر ، مجری طرح
شناسه افزوده : بهادرخان، فرامرز ، همکار طرح
شناسه افزوده : سید جوادی، مریم ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : مهرداد اعزازی، منوچهر طاهباز
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)