خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6325
شماره مدرک : ‭ط۵۳۳‬
سرشناسه : حجتی، محسن، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی تاثیر اعمال جراحی دستگاه گوارش فوقانی بر تستهای کبد و پانکراس/ محسن حجتی، محی الدین غفرانی؛ همکاران اصلی ناصر ولایی، پرویز صالحیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لقمان حکیم‭(‬، ‭۱۳۷۵‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : هدف : تحقیق حاضر به منظور تعیین تاثیر اعمال جراحی دستگاه گوارش فوقانی بر تستهای کبد و پانکراس در سال‭ ۱۳۷۴ ‬در مرکز پزشکی لقمان حکیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام گرفت. مواد و روشها : تحقیق به روش‭quasiexperimental‬ روی‭ ۶۰ ‬بیمار که تحت اعمال جراحی دستگاه گوارش فوقانی قرار گرفتند و‭ ۲۰ ‬بیمار که اعمال جراحی خارج شکمی برای آنان انجام شده بود ، جمعا روی‭ ۸۰ ‬نمونه، صورت گرفت. از هر نمونه قبل از عمل‭ ۵ ‬سی سی خون ناشتای وریدی اخذ و تستهای کبدی شامل‭SGPT‬ ،‭LDH‬ ، بیلی‌روبین توتال و مستقیم ، آلکالن فسفاتاز ، و آمیلاز سرم در آزمایشگاه پلی کلینیک شهرداری تهران تماما با دستگاه‭KONE Specific Chemistry Analyser‬ اندازه‌گیری ، و مجددا در روزهای دوم و چهارم بعد از عمل‭ ۵ ‬سی‌سی خون وریدی دقیقا به همان ترتیب اخذ و در همان آزمایشگاه بررسی شد. در نهایت نتایج آزمایشات فوق با انجام‭t-test‬ مورد قضاوت آماری قرار گرفت. یافته ها : اعمال جراحی انجام شده در گروه تجربی شامل جراحیهای سیستم صفراوی ‭ ۷۵)‬درصد‭(‬ ، مری و معده ‭ ۱۸/۳)‬درصد‭(‬ و کبد و پانکراس ‭ ۶/۷)‬درصد‭(‬ و در گروه شاهد شامل جراحیهای سر و گردن ‭ ۴۵)‬درصد‭(‬ ، توراکس و پستان ‭ ۳۵)‬درصد‭(‬ و پروستات و بیضه ‭ ۲۰)‬درصد‭(‬ بود. میانگین مدت بیهوشی در دو گروه به تریتب‭ ۳/۶۲ ‬و‭ ۳/۵۸ ‬ساعت بود که از لحاظ آماری اختلاف معناداری با هم نداشتند. مقدار‭SGOT‬ روز دوم بعد از عمل در گروه تجربی‭ ۵۴ ‬درصد افزایش یافت که در مقایسه با افزایش‭ ۹ ‬درصدی گروه شاهد در حد۰/۰۵ ‭P<‬ معنی‌دار بود. همچنین در گروه تجربی مقدار‭SGPT‬ روز دوم بعد ازعمل‭ ۶۵ ‬درصد و در روز چهارم‭ ۵۰ ‬درصد نسبت به قبل از عمل افزایش یافت که با کاهش‭ ۲ ‬درصدی روز دوم و افزایش‭ ۲ ‬درصدی روز چهارم در گروه شاهد در حد‭۰/۰۰۵ ‬‭P<‬ و‭۰/۰۲ ‬‭P<‬ اختلاف معنی‌دار داشت. مقدار‭LDH‬ روز دوم بعد از عمل نیز در گروه تجربی‭ ۱۷ ‬درصد افزایش داشت که در مقایسه با‭ ۸ ‬درصد افزایش گروه شاهد در حد‭۰/۰۵ ‬‭P<‬ معنی‌دار بود. نتیجه‌گیری : افزایش سه تست‭SGOT‬ ،‭SGPT‬ و‭LDH‬ در چهار روز اول بعد از اعمال جراحی دستگاه گوارش فوقانی مشکل شایعی است که به نظر می رسد بیشتر ناشی از ترومای کبد بر اثر دستکاری اعضای مجاور آن باشد تا عوامل دیگری همچون داروهای بیهوشی ، طول مدت عمل ، خون داده شده ، افت فشار خون و سایر بیماریها و متغیرهای زمینه‌ای .
موضوع : ‭Digestive System - pathology‬
موضوع : ‭Gastrointestinal System - surgery‬
موضوع : ‭Pancreas - injuries‬
موضوع : ‭Pancreas - pathology‬
موضوع : ‭Liver Function Tests‬
توصیفگر : تستهای کبد‭Liver Function Tests‬
توصیفگر : پانکراس - آسیب شناسی‭Pancreas - pathology‬
توصیفگر : پانکراس - آسیبها‭Pancreas - injuries‬
توصیفگر : دستگاه معده و روده - جراحی‭Gastrointestinal System - surgery‬
توصیفگر : دستگاه گوارش - آسیب شناسی‭Digestive System - pathology‬
شناسه افزوده : غفرانی، محی الدین ، مجری طرح
شناسه افزوده : ولایی، ناصر، همکار طرح
شناسه افزوده : صالحیان، پیروز ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)